Онлайн-консультант інженера з охорони праці
Фільтр:
Всі
Атестація робочих місць
Будівництво
Нещасні випадки, профзахворювання та аварії
Електробезпека
Засоби індивідуального захисту
Перевірки Держпраці
Медичні огляди
Навчання та інструктажі
Пожежна безпека
Роботи на висоті
Сільське господарство
Система управління охороною праці (СУОП)
Транспорт
Цивільний захист та техногенна безпека
Інші
Розроблення документації
Роботи підвищеної небезпеки
Дозвільна документація
Домедична допомога
Пільги та компенсації
Ризик-менеджмент
Охорона праці в офісі
Регулювання праці окремих категорій працівників
Умови праці та відпочинку
Анонім

В яких нормативних документах є вимоги щодо нанесення на підлозі пофарбування (ліній) у виробничих цехах, на складах та інших приміщеннях для попередження про небезпеку, розмітки проходів і проїздів? Які мінімальні відстані від обладнання, колон чи стелажів, колір, ширина ліній, вимоги до фарб (світловідбиваюча) і як це прийнятно для підприємств із різними видами діяльності за КВЕД? 

На запитання відповідає
Маркін Сергій Олександрович,
директор та головний спеціаліст ТОВ «Агенція незалежного інспектування "Експерт"»

Оскільки Автором запитання не зазначено про те, чи будівля/приміщення є такою, що експлуатується (прийняте в експлуатацію), чи такою, що будується або проектується – то приймаємо припущення про те, що будівля/приміщення експлуатується (прийняте в експлуатацію). З цього слідує, що відповідь на запитання необхідно шукати серед законів та нормативно-правових актів. Оскільки найголовніший закон у сфері пожежної та техногенної безпеки – Кодекс цивільного захисту України – не містить вказівок щодо нанесення на підлозі пофарбування (ліній) для попередження про небезпеку, то найближчі нормативно-правові акти – це Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417 (далі – ППБУ), та Правила техногенної безпеки, затверджені наказом Міністрества внутрішніх справ України від 05.11.2018 № 879.

Так, загальнодержавні ППБУ містять декілька вимог та згадувань про нанесення на підлогах пофарбування (ліній), наприклад:

  • пункт 2.4 глави 2 розділу VI ППБУ щодо нанесення межі опускання протипожежної завіси;
  • абзац 3 підпункту 7 пункту 9.1 глави 9 розділу VI щодо нанесення ліній, позначаючих ширину проходів та місця штабельного зберігання у складах.


Правила техногенної безпеки не містять схожих положень.

Оглянемо чинні галузеві правила пожежної безпеки:


Отже, серед оглянутих правил пожежної безпеки містяться вимоги щодо нанесення обмежувальних ліній тільки для таких випадків:

  • проходів та місць штабельного зберігання у складських приміщеннях;
  • місця опускання протипожежної завіси на сценах видовищних закладів;
  • місць стоянки автомобілів у гаражах.


Для виробничих та інших будівель вимоги відсутні. Проте це не зовсім так.

Норма закону

«На кожному об’єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) повинен бути встановлений протипожежний режим, який включає: порядок утримання шляхів евакуації» та «…порядок дій у разі виникнення пожежі:…послідовність евакуації людей та матеріальних цінностей з урахуванням дотримання техніки безпеки» (пункт 3 розділу ІІІ  ППБУ).

«У цих інструкціях повинні вказуватися:…вимоги щодо утримання евакуаційних шляхів та виходів» (пункт 4 розділу ІІІ ППБУ).

«Територія об’єкта, а також будинки, споруди, приміщення мають бути забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности»»* (пункт 8 розділу ІІІ  ППБУ).

«...шляхи евакуації повинні відповідати вимогам будівельних норм та бути обладнані відповідними знаками безпеки згідно з Національним стандартом України ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT)»* (абзац 18 глави 6 ППБУ).

 

* Примітка: звісно, що в тексті до цього часу зазначені не чинні стандарти, але для досягнення цілей цього матеріалу це є несуттєвим.

Це нам прямо вказує на необхідність застосування стандартів. Спробуємо дещо пояснити:

Довідка

Наразі обидва стандарти втратили чинність:


ДСТУ ISO 6309:2007 замінено на ДСТУ EN ISO 7010:2019 «Графічні символи. Кольори та знаки безпеки. Зареєстровані знаки безпеки», якому надано чинність з 01 липня 2020 року згідно з тим же наказом ДП «УкрНДНЦ» від 24.06.2019 № 174.

Коментар експерта

Відповідні зміни у НАПБ А.01.001-2014 не внесені до теперішнього часу. При цьому єдине, що пов’язує ДСТУ ISO 6309:2007 та ДСТУ EN ISO 7010:2019, – це фраза «На заміну ДСТУ ISO 7010:2009 та ДСТУ ISO 6309:2007». І хоча не можна вважати повноцінним посиланням, але підстави до застосування є прийнятними.

ДСТУ EN ISO 7010:2019 згідно з розділом 1 «Сфера застосування» «...встановлює знаки безпеки для запобігання нещасним випадкам, протипожежного захисту, інформування щодо загрози здоров’ю людей та евакуації. Форма та колір кожного знака безпеки відповідають ISO 3864-1, а дизайн графічних символів —ISO 3864-3. Цей стандарт застосовний до всіх приміщень та сфер, де можуть з’явитися питання, пов’язані з безпекою людей. Проте він не стосується попереджень, які використовують для управління залізничним, автомобільним, річковим, морським та повітряним рухом і загалом тих сфер, що підлягають регламентуванню, яке може відрізнятись від деяких пунктів цього стандарту та серії ISO 3864. Цей стандарт установлює оригінали знаків безпеки, розмір яких може бути змінено під час відтворення та застосування...» та не містить вказівок та положень щодо кольорів частин та компонентів протипожежних систем.

ДСТУ ISO 3864-1:2005 «Графічні символи. Кольори та знаки безпеки. Частина 1. Принципи проектування знаків безпеки для робочих місць та місць громадського призначення» (ISO 3864-1:2002, IDТ) «1 СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ. Ця частина стандарту встановлює кольори безпеки і принципи проектування знаків безпеки з тим, щоб використовувати їх на робочих місцях та у місцях громадського призначення з метою запобігання нещасним випадкам, пожежної охорони, інформування щодо ризику шкоди здоров’ю та про аварійну евакуацію. Цей стандарт також установлює основні принципи, які треба застосовувати, якщо розроблювані стандарти містять знаки безпеки. Ця частина стандарту поширюється на робочі місця, усі приміщення та всі галузі, де можуть виникнути питання безпеки. Однак, він не прийнятний для сигналів керування залізничним, дорожнім, річковим, морським та повітряним рухом і, загалом, для тих галузей, які підпорядковуються іншим нормам».

Згідно з визначеннями ДСТУ ISO 3864-1:2005 пункту 3.12 «колір безпеки (safety colour) Колір зі спеціальними властивостями, якому надано значення «безпечного». Примітка. Властивості кольорів безпеки подано в розділі 11.» та пункту 3.13 «марковання безпеки (safety marking) Марковання, засноване на використанні кольорів безпеки і (або) контрастних кольорів безпеки, щоб передати повідомлення про безпеку або помітно відобразити об'єкт чи місце розташування».

Згідно з ДСТУ ISO 3864-1:2005 пункт 4.1 «Мета кольорів та знаків безпеки полягає в тому, щоб швидко привернути увагу людини до об’єктів і ситуацій, що стосуються безпеки і здоров’я, і надати їй швидке розуміння спеціального повідомлення.».

Розділ 9 встановлює принципи застосування марковання безпеки.

Цитата

«Смуги однакової ширини під кутом приблизно 45° (див. рисунки 17-20).

Маркованням безпеки, яке вказує на небезпечні місця, повинне бути сполучення жовтого і контрастного чорного кольорів, як показано на рисунку 17.

1

Сполучення кольорів: жовтий і контрастний чорний

Рисунок 17 - Марковання безпеки для позначення небезпечних місць

Маркованням безпеки, яке вказує на заборону або на місцезнаходження протипожежного обладнання, повинне бути сполучення червоного і контрастного білого кольорів, як показано на рисунку 18.

2

Сполучення кольорів: червоний і контрастний білий

Рисунок 18 - Марковання безпеки для позначення заборони або місцезнаходження протипожежного обладнання

Маркованням безпеки, яке вказує на обов’язковий припис, повинне бути сполучення синього і контрастного білого кольорів, як показано на рисунку 19.

3
 

Сполучення кольорів: синій і контрастний білий

Рисунок 19 - Марковання безпеки для позначення обов’язкового припису

Маркованням безпеки, яке показує стан безпеки, повинне бути сполучення зеленого і контрастного білого кольору, як показано на рисунку 20.

4

Сполучення кольорів: зелений і контрастний білий

Рисунок 20 - Марковання безпеки для позначення стану безпеки».

Положення ДСТУ ISO 3864-1:2005 перетинаються або співпадають з положеннями ДСТУ 7313:2013 «Знаки безпеки та системи евакуаційні фотолюмінесцентні. Загальні вимоги та методи контролювання», при цьому ДСТУ 7313:2013 значно розширює варіанти застосування марковання та його ефективність.

Цитата

«Цей стандарт поширюється на системи евакуаційні фотолюмінесцентні та елементи цих систем (далі – СЕФ), зокрема й плани евакуації, що застосовуються:

  • у виробничих, побутових і громадських будинках;
  • у наземних і підземних спорудах;
  • у поїздах метрополітену тощо» (пункт 1.1 ДСТУ 7313:2013).

Коментар експерта

Отже ,застосування цього стандарту для позначення шляхів евакуації, небезпечних місць та безпечних місць тощо є прийнятним.

У цьому стандарті докладено викладені положення щодо розмірів та місць застосування СЕФ. Процитуємо ще декілька пунктів для розуміння:

Цитата

«...метою забезпечення безпечного евакуювання та надання інформації щодо правил поведінки в умовах обмеженої видимості або повної темряви (аварійного вимкнення освітлення) у разі загрози виникнення надзвичайної ситуації (пожежі, аварії, стихійного лиха, катастрофи, загрози здійснення терористичного акту тощо) СЕФ розробляються для будинків, споруд та інших об’єктів, що наведені у додатку А» (пункт 1.5 3);

«сигнальна розмітка кольорографічне зображення з використанням сигнальних і контрастних кольорів, нанесене на поверхні, конструкції, стіни, поручні, устатковання, машини, механізми (або їх елементи), стрічки, ланцюги, стовпчики, стійкі, загороджувальні бар’єри, щити тощо з метою позначення небезпеки, а також для вказівки та інформування» (пункт 3.2);

«спрямовувальна лінія (смуга) елемент СЕФ у вигляді лінії (смуги), що позначає шлях евакуювання» (пункт 3.4);

«сигнальний колір колір, призначений для привернення уваги людей до безпосередньої або можливої небезпеки, робочих вузлів устатковання, машин, механізмів і/або шкідливих чинників, пожежної техніки, засобів протипожежного та іншого захисту, знаків безпеки і сигнальної розмітки» (пункт 3.6);

«контрастний колір Колір для посилення зорового сприйняття і виділення на навколишньому фоні знаків безпеки та сигнальної розмітки, виконання графічних символів і пояснювальних написів» (пункт 3.7).

«Під час проектування СЕФ треба враховувати:…  необхідність надання людям, що евакуюються, логічно послідовної і зрозумілої інформації, яка сприяє їх евакуюванню організованим порядком із будь-якої частини будинку або споруди, поїзда метрополітену тощо» (пункт 4.4).

«Під час проектування СЕФ необхідно передбачати позначення (візуалізацію):

  • шляхів евакуювання;
  • евакуаційних дверей;
  • небезпечних місць, розташованих уздовж шляхів евакуювання;
  • місць розміщення засобів зв’язку, протипожежного інвентарю, аптечок першої медичної допомоги, засобів протипожежного захисту та індивідуального захисту.

Приклади облаштування елементами СЕФ інтер’єру будинків, споруд та ескалаторів метрополітенів наведено у додатку Б.» (пункт 4.5).

 

Вимоги до розміщення вимоги до розміщення СЕФ і елементів СЕФ у будинках та спорудах наведено у розділі 8 ДСТУ 7313:2013. Перелік будівель та приміщень, в яких СЕФ належить застосовувати обов’язко, наведено у додатку А. Згідно з яким:

  • «виробничі будинки та споруди категорій А і Б, що мають 2 і більше поверхів; потенційно небезпечні об’єкти; особливо небезпечні приміщення і приміщення з підвищеною небезпекою» (пункт А.4);
  • «споруди та інші об’єкти без природного освітлення, але за наявності штучного освітлення (зокрема й підземні споруди та об’єкти) площею більше ніж 500 м2» (пункт А.5).


Приклади створення СЕФ наведені у додатку Б. Наприклад:

лдр

ор

Загалом застосування комбінації вимог та способів обох стандартів може бути дуже ефективним для забезпечення евакуації.

Поряд з вказаними вище стандартами та вимогами є чинним ДСТУ ISO 16069:2012 «Пожежна безпека. Графічні символи. Знаки безпеки. Системи позначення шляхів безпечного евакуювання» (ISO 16069:2004, IDT). Сфера застосування: «У цьому стандарті встановлено принципи, які визначають проектування й застосування видимих компонентів, що використовують для створення систем позначення шляхів безпечного евакуювання (СПШБЕ). Цей стандарт містить загальні принципи, дійсні як для електричних, так і для фосфоресцент них компонентів. Спеціальну інформацію, яка стосується типу компонентів, подано для полегшення визначення середовища використання, вибирання матеріалу, компонування, а також створення та технічного обслуговування системи СПШБЕ».

У розділі 5 викладені основні принципи побудови СПШБЕ. Згідно з пунктом 5.1.1 «За допомогою СПШБЕ особи, які перебувають у приміщенні, отримують однозначну та зрозумілу інформацію , щоб вони могли евакуюватися з дотриманням порядку з будь-якого місця всередині приміщення, де перебувають люди, у будь-яке місце збирання. Для надання інформації про напрямок руху безпечним шляхом як частину СПШБЕ можна застосовувати різні компоненти, зокрема такі, про які йдеться в розділах 5, 6 і 7. Примітка. Передбачено створення СПШБЕ в усьом у будинку, проте їх можна передбачати тільки на окремих частинах шляху евакуювання , якщо це обґрунтовано результатами аналізування ризику». Основними принципами є: безперервність (пункт 5.1.2), візуальне підкріплення (пункт 5.1.3), розташування (пункт 5.1.4), видимість і колір (пункт 5.1.5), позначання (пункт 5.1.6), уникнення плутанини в точках прийняття рішення (пункт 5.1.7), тупики та змінення напрямку (пункт 5.1.8), мінімізування можливості подання суперечливої або нечіткої інформації на видимих місцях шляху евакуювання (пункт 5.1.9), багатоповерхові будинки (пункт 5.1.10), знаки для позначення місць розташування протипожежного й аварійного обладнання (пункт 5.1.11).

Інші положення щодо проектування та застосування СПШБЕ викладені у решті пунктів розділу 5, розділах 6 та 7. Приклади створення наведені у додатку А.

Наприклад:

жл

Забезпечити довге використання досягається виконанням положень ДСТУ ISO 17398:2012 «Пожежна безпека. Кольори та знаки безпеки. Класифікація, технічні вимоги i стійкість знаків безпеки» (ISO 17398:2004, IDT).

Коментар експерта

Таким чином, у випадку прагнення Запитувача забезпечити безпеку евакуювання людей у випадку пожежі, а також інші види безпеки – є чимало нормативних документів, які стануть у нагоді. Основною думкою такого докладного викладення вимог стандартів та, напевно, рекомендацією, є застосування окрім вимог Правил пожежної безпеки в Україні, які дещо запізнюються із актуалізацією посилань на стандарти, державних стандартів на добровільній основі. І нехай Запитувача не бентежить слово «добровільність», оскільки там, де є ризики для безпеки людей – там не може бути суперечок та міркувань, чи обов’язково застосовувати вимоги стандартів. В такому випадку є тільки одне цивілізоване та прийнятне рішенні – застосовувати!

Щодо застосування відносно різних видів діяльності за КВЕД, то такі обмеження відсутні. Особливості стосуються лише того, чи це об’єкт виробничого призначення, чи громадського. При цьому основні принципи не дуже відрізняються.