Як проводити стажування працівників та в яких журналах чи наказах це зазначати? Хто входить в комісію з перевірки знань після пройденого стажування?

Стажування — набуття особою практичного досвіду виконання виробничих завдань і обов’язків на робочому місці на підприємстві після теоретичної підготовки до початку самостійної роботи під безпосереднім керівництвом досвідченого працівника (п. 1.4 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 № 15 (НПАОП 0.00-4.12-05)).
Безпосередні вимоги до проведення стажування визначає розділ 7 НПАОП 0.00-4.12-05, відповідно до якого передбачено такі вимоги:
- стажування проводиться, як правило, під час професійної підготовки на право виконання робіт підвищеної небезпеки протягом не менше 2-15 змін (за умови укладання трудового договору);
- допуск до стажування оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця, де визначається тривалість стажування та вказується прізвище та ініціали працівника, відповідального за проведення стажування;
- після закінчення стажування (дублювання) та при задовільних результатах перевірки знань з питань охорони праці наказом (розпорядженням) роботодавця (або керівника структурного підрозділу) працівник допускається до самостійної роботи, про що робиться запис у Журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці (далі – Журнал);
- якщо працівник не пройшов стажування, то стажування може бути продовжено на термін не більше двох змін новим наказом (розпорядженням).
Типова форма № П-1 «Наказ (розпорядження) про прийняття на роботу», затверджена наказом Держкомстату України від 05.12.2008 № 489, передбачає внесення даних про проведення стажування.
Коментар експерта
Існує неоднозначність чинного законодавства у заповненні графи 12 Журналу, що пов’язана з нерозумінням таких понять як інструктаж та навчання з питань ОП. У попередніх версіях НПАОП 0.00-4.12-05 графа 12 заповнювалась тільки під час стажування або дублювання і це було об’єктивно. Наприклад, працівник пройшов навчання та перевірку знань в учбовому закладі, отримав посвідчення про допуск до роботи, але під час проходження первинного інструктажу не виявив належних знань, тобто ставиться під сумнів протокол перевірки знань з питань охорони праці учбового закладу. Далі – не допуск до роботи, можливе повторне навчання та колегіальна перевірка знань з питань ОП вже комісією підприємства відповідно до вимог НПАОП 0.00-4.12-05, а далі повторний первинний інструктаж і у разі його проходження – одноосібне рішення про допуск до роботи із заповненням графи 2 Журналу. Якщо під час проходження наступного повторного інструктажу з питань охорони праці, особа, яка проводила інструктаж, перевірила знання і прийняла одноосібне рішення про не допуск до роботи інструктованого працівника, то виникає сумнів про правочинність попереднього колегіального протоколу перевірки знань з питань ОП комісією підприємства (термін дії якого 1 рік). Тобто будемо мати конфлікт інтересів на підприємстві.
Завантажуйте форму Журналу реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці зі зразком заповнення.