Онлайн-консультант інженера з охорони праці
Фільтр:
Всі
Атестація робочих місць
Будівництво
Нещасні випадки, профзахворювання та аварії
Електробезпека
Засоби індивідуального захисту
Перевірки Держпраці
Медичні огляди
Навчання та інструктажі
Пожежна безпека
Роботи на висоті
Сільське господарство
Система управління охороною праці (СУОП)
Транспорт
Цивільний захист та техногенна безпека
Інші
Розроблення документації
Роботи підвищеної небезпеки
Дозвільна документація
Домедична допомога
Пільги та компенсації
Ризик-менеджмент
Охорона праці в офісі
Регулювання праці окремих категорій працівників
Умови праці та відпочинку
Анонім

Міністерство охорони здоров'я наказом № 139 від 26.01.2024 змінило періодичність психіатричного огляду. Чи будуть чинні довідки № 100-2/о, отримані працівниками в минулому році, якщо по новому – строк проведення на два та п’ять років. Чи це стосується психіатричних оглядів проведених після 11.03.24? Яка відповідальність роботодавця за відсутність у працівника цієї довідки, якщо працівник підприємства харчової промисловості пройшов медогляд по наказу №280, але довідки психіатричного огляду немає?

На запитання відповідає
Ткачівська Ольга Василівна,
начальник відділу з питань гігієни та експертизи умов праці Управління Держпраці в Івано-Франківській області

Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 26.01.2024 № 139 внесено зміни до Порядку проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18.04.2022 № 651, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.06.2022 за № 648/37984 (далі – Порядок № 651).

В Переліку категорій осіб, які для виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану психічного здоров’я підлягають періодичному психіатричному огляду, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 26.01.2024 № 139 строки проведення періодичного психіатричного огляду працівниками підприємств харчової промисловості, громадського харчування і торгівлі, які мають контакт з харчовими продуктами в процесі їх виробництва, зберігання і реалізації – один раз на п’ять років.

Порядок № 651 визначає організаційні засади проведення попередніх, періодичних і позачергових психіатричних оглядів, зокрема щодо вживання психоактивних речовин, осіб, які виконують окремі види діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи або оточення.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 651 після огляду особі видають форму первинної облікової документації № 100-2/о.

Згідно з новим Порядком № 651 попередній психіатричний огляд проводять під час прийняття на роботу, періодичний психіатричний огляд – щорічно, позачерговий психіатричний огляд – на вимогу роботодавця в разі виникнення психічного розладу в проміжок часу між оглядами.

В пункті 14 Порядку № 651 заначено, що строк дії довідки за формою первинної облікової документації № 100-2/о «Довідка про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин № __» – становить один рік з дати проведення огляду.

На вимогу особи, яка пройшла огляд, протягом строку дії виданої їй довідки за формою первинної облікової документації № 100-2/о «Довідка про проходження попереднього, періодичного та позачергового психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин № __», видається нова довідка з відміткою «дублікат».

Набрання чинності таких змін відбулося 11.03.2024 року.

Важливо

Відповідно до статті 58 Конституції України «закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення».

 

Отже, враховуючи те, якщо медогляди проводилися до 11.03.2024 року (до внесення змін), довідки за формою первинної облікової документації № 100-2/о матимуть термін дії до закінчення строку, вказаного в довідці. При закінченні терміну дії необхідно проводити медогляд відповідно до діючих нормативно-правових документів.

 

Відповідно до пункту 4 статті 45 Закону України «Про систему громадського здоров’я» суб’єкти господарювання несуть відповідальність за організацію та своєчасність проходження працівниками обов’язкових медичних оглядів і допуск їх до роботи без наявності необхідного медичного висновку згідно із законодавством

Порушення санітарних норм згідно зі статтею 42 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП) – тягне за собою накладення штрафу на громадян від одного до дванадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 168 грн.) і на посадових осіб – від шести до двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 102 до 340 грн.).

Порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами згідно зі статтею 443  КУпАП – тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.