На підприємстві проведено атестацію робочих місць. В перелік робочих місць входить робоче місце електрогазозварника. Ця професія входить до Списку № 2. Чи потрібно підприємству погоджувати атестацію робочих місць із спеціалістами Держпраці?
Частиною третьою статті 33 Закону «Про охорону праці» визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, здійснює контроль за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України та Ради Міністрів УРСР» від 05.10.2016 № 741 втратила чинність постанова Ради Міністрів Української РСР «Про Державну експертизу умов праці» від 01.12.1990 № 357, зокрема і пункт 1 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 № 497, згідно з яким працівники Державної експертизи умов праці були зобов’язані надавати органам, що призначають та виплачують пенсії, висновки щодо підтвердження (скасування) права працівників на пенсію за віком на пільгових умовах (далі – Висновок).
Із прийняттям постанови КМУ «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці» від 11.02.2015 № 96 функції Державної експертизи умов праці покладено на Держпраці.
Зокрема, Держпраці контролює, чи якісно на підприємстві провели атестацію робочих місць за умовами праці. Підстава – пункт 11 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 № 442 (далі — Порядок № 442).
Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, зокрема щодо проведення атестації робочих місць, затверджено постановою КМУ «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 26.04.2017 № 295.
Підставою, щоб зарахувати періоди роботи до пільгового стажу, є:
- трудова книжка з належно оформленими записами про займану посаду та період виконуваної роботи;
- виписка з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці;
- уточнювальна довідка 1, якщо в трудовій книжці немає відомостей, що визначають право на пільгову пенсію.
Лише наказ про результати атестації робочих місць відповідного підприємства є підставою, щоб підтвердити впродовж певного п’ятирічного періоду умови праці, що дають право на пільгову пенсію.
Отже, законодавство не передбачає, що результати атестації обов'язково необхідно узгоджувати з Держпраці. Водночас за письмовою заявою роботодавця інспектори праці можуть проводити аналіз стану дотримання законодавства про працю, зокрема щодо дотримання Порядку № 442 та надавати рекомендації щодо його застосування. За результатами проведеного аналізу складають відповідну довідку.
____________________________
1. Уточнювальну довідку передбачає пункт 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 № 637.