В структурі підприємства є електротехнічна лабораторія, яка отримала дозвіл на відповідні заміри обладнання електроустановок до і вище 1000 В. Чи має право ця лабораторія підприємства надавати послуги стороннім організаціям з видачею технічних актів проведених замірів?

Пунктом 13.5 розділу VІІ Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.07.2006 № 258 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1143/13017), (далі – ПТЕЕС), визначено, що випробування та вимірювання параметрів електрообладнання повинні проводитись атестованими лабораторіями за програмами (методиками), затвердженими керівником споживача, відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», наведених у відповідних технічних умовах та нормативно-правових актах, нормативно-технічних документах, з урахуванням вимог безпечного виконання робіт.
Роботи з випробувань та вимірювань, як правило, відносяться до робіт в діючих електроустановках, тому для проведення таких робіт в електроустановках вище 1000 В потрібно отримати дозвіл згідно з Порядком видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107, (далі – Порядок). Додатком 2 до цього Порядку виконання робіт в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000 В віднесені саме до групи А, тобто до таких, що потребують отримання дозволу.
Крім того, деякі види випробувань електрообладнання та високовольтних ліній потребують напруги, що у декілька разів перевищують номінальну, тому, згідно з пунктом 8 Переліку машин та обладнання підвищеної небезпеки вище зазначеного Порядку, таке електровипробувальне устаткування відносяться до групи А та потребує дозволу на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Дія дозволів поширюється на всю територію України. Але, слід звернути увагу, що пунктом 14 Порядку вимагається письмове, або засобами електронного зв’язку, повідомлення відповідного територіального органу Держпраці за місцем виконання робіт про намір виконувати такі роботи не менш ніж за 10 робочих днів до їх виконання з наданням копії відповідного дозволу.
Отже, з точки зору охорони праці, для проведення робіт з випробувань та вимірювань електрообладнання, в т.ч надання відповідних послуг стороннім організаціям, необхідно:
мати метрологічно атестовану електровимірювальну лабораторію;
мати дозвіл на виконання робіт з підвищеною небезпекою на роботи в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000 В;
мати дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки – при використанні випробувального устаткування напругою вище 1000 В;
повідомити відповідний територіальний орган Держпраці за місцем виконання робіт.
Результати перевірки, вимірювання та випробування повинні бути оформлені протоколами або відповідними актами (пункт 13.5 ПТЕЕС).
Важливо
Варто додати, що ліцензування такого виду діяльності законодавство з охорони праці не регулює.