Онлайн-консультант інженера з охорони праці
Фільтр:
Всі
Атестація робочих місць
Будівництво
Нещасні випадки, профзахворювання та аварії
Електробезпека
Засоби індивідуального захисту
Перевірки Держпраці
Медичні огляди
Навчання та інструктажі
Пожежна безпека
Роботи на висоті
Сільське господарство
Система управління охороною праці (СУОП)
Транспорт
Цивільний захист та техногенна безпека
Інші
Розроблення документації
Роботи підвищеної небезпеки
Дозвільна документація
Домедична допомога
Пільги та компенсації
Ризик-менеджмент
Охорона праці в офісі
Регулювання праці окремих категорій працівників
Умови праці та відпочинку
Анонім

Підкажіть, будь ласка, чи може підприємство поставити відповідальним за електрогосподарство людину, яка має освіту електромонтера. Чи правомірним буде у посвідченні з ОП віднести (електромонтера) до інженерно- технічних працівників (адміністративно-технічного персоналу) і в такому випадку його посаду вписати як – виконуючий обов'язки в особі відповідального за електрогосподарство?

На запитання відповідає
Антонюк Наталя Сергіївна,
редактор, провідний інженер по контролю за безпечною експлуатацією електрообладнання, аудитор системи менеджменту охорони здоров'я та безпеки праці

Почнемо з необхідних визначень.

Визначення термінів

Особа, відповідальна за електрогосподарство, – електротехнічний працівник, у обов'язки якого входить безпосереднє виконання функцій щодо організації технічної та безпечної експлуатації електроустановок споживача, призначення якого здійснюється розпорядчим документом споживача.

Працівники електротехнічні – працівники, посада або професія яких пов'язана з обслуговуванням електроустановок, що склали іспит з Правил безпеки під час експлуатації електроустановок споживачів і мають групу з електробезпеки.

Працівники адміністративно-технічні – керівники, начальники служб і відділів підприємств, заступники вказаних осіб, а також інженери, техніки, майстри та інші особи, на яких покладено адміністративні функції.

Вимоги до освіти особи, відповідальної за електрогосподарство, визначено в пункті 1.5 розділу IV Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.07.2006 № 258 (далі – ПТЕЕС):

«1.5. Особа, відповідальна за електрогосподарство споживача, повинна мати відповідну групу з електробезпеки та освіту за відповідним напрямом (спеціальністю) електротехнічного або електромеханічного профілю, а також стаж роботи за цим напрямом:

  • для особи з освітньо-кваліфікаційним рівнем магістр – не менше 1 року;

  • для особи з освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр – не менше 2 років.

 

У разі якщо у споживача використовуються електроустановки II та III категорій з надійності електропостачання* на напругу до 1 кВ, допускається, як виняток, призначати особу, відповідальну за електрогосподарство споживача, з числа працівників, які мають групу з електробезпеки не нижче IV та стаж роботи:

  • з професійно-технічною освітою за відповідним напрямом (спеціальністю) – не менше 3 років;

  • з повною загальною середньою освітою, яка пройшла спеціальну підготовку, – не менше 4 років».

Коментар експерта

Варто додати, що відповідно до пункту 1.8 розділу IV ПТЕЕС, особу, відповідальну за електрогосподарство, можуть не призначати споживачі, які мають один несекціонований ввідно-розподільний пристрій напругою до 380 В та електрогосподарство, яке складається з електропобутових і освітлювальних приладів, які розміщені в приміщеннях без підвищеної небезпеки і не знаходяться у вибухо- та пожежонебезпечних зонах.

Посвідчення встановленої додатком 2 (до Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4 (далі – ПБЕЕС)) форми видається працівнику, який пройшов перевірку знань Правил.

Посвідчення про перевірку знань працівника є документом, який засвідчує право на самостійну роботу в електроустановках на зазначеній посаді за фахом (пункт 2.1.3 ПБЕЕС).

 

Отже, можна, як виняток, призначити особою, відповідальною за електрогосподарство, працівника, який має професійно-технічну освіту за спеціальністю «електромонтер», але тільки за умови, що цей працівник має стаж роботи за відповідним напрямком не менше 3 років, та електроустановки, що експлуатуються на підприємстві, тільки II та III категорій з надійності електропостачання на напругу до 1 кВ. Електромонтер, якого за умови відповідності вказаним вище вимогам, як виняток, призначили особою, відповідальною за електрогосподарство, не є інженерно-технічним персоналом. У посвідченні електромонтера потрібно вказувати фактичну інформацію і про посаду (спеціальність) – «електромонтер», і про те, в якості якого персоналу допущений до роботи в електроустановках – «В якості електротехнічного персоналу».

 

* Щодо забезпечення надійності електропостачання електричні приймачі поділяють на три категорії.

Довідка

Електричні приймачі I категорії – електричні приймачі, перерва електропостачання яких може спричинити небезпеку для життя людей, значний збиток суб'єктам господарювання, пошкодження дорогого основного обладнання, масовий брак продукції, розлад складного технологічного процесу, порушення функціонування особливо важливих елементів комунального господарства.

Електричні приймачі II категорії – електричні приймачі, перерва електропостачання яких приводить до масового недовідпуску продукції, масових простоїв робітників, механізмів і промислового транспорту, порушення нормальної діяльності значної кількості міських і сільських жителів.

Електричні приймачі III категорії – решта електричних приймачів, що не підпадають під визначення I і II категорій.