Онлайн-консультант інженера з охорони праці
Фільтр:
Всі
Атестація робочих місць
Будівництво
Нещасні випадки, профзахворювання та аварії
Електробезпека
Засоби індивідуального захисту
Перевірки Держпраці
Медичні огляди
Навчання та інструктажі
Пожежна безпека
Роботи на висоті
Сільське господарство
Система управління охороною праці (СУОП)
Транспорт
Цивільний захист та техногенна безпека
Інші
Розроблення документації
Роботи підвищеної небезпеки
Дозвільна документація
Домедична допомога
Пільги та компенсації
Ризик-менеджмент
Охорона праці в офісі
Регулювання праці окремих категорій працівників
Умови праці та відпочинку
Анонім

Як правильно ввести в експлуатацію нову одиницю обладнання? Які документи мають бути оформлені та чим це визначено? 

На запитання відповідає
Федоренко Микола Дмитрович,
експерт з питань охорони праці

Розглянемо порядок введення в експлуатацію на підприємстві такого виробничого обладнання як трактор – технологічний транспортний засіб, що не використовується на дорогах загального користування.

До експлуатації допускаються трактор, який за результатами перевірки відповідає Вимогам до технічного стану тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики України від 06.05.2009 № 316  (далі – Вимоги № 316), має свідоцтво про реєстрацію (талон тимчасового обліку), талон про проходження державного технічного огляду та номерний знак (п. 2.1 розділу ІІ Правил технічної експлуатації тракторів, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 06.04.2010 № 173). Порядок реєстрації тракторів, не підконтрольних Держпраці, визначає Порядок організації та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері експлуатації та технічного стану тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 21.03.2013 № 202.

Порядок реєстрації тракторів, підконтрольних Держпраці, визначає Порядок відомчої реєстрації та ведення обліку великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 06.01.2010 № 8. Перед реєстрацією повинен проводитись державний технічний огляд відповідно до вимог Порядку проведення державного технічного огляду великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 27.01.2010 № 9, за результатами якого оформлюється Акт державного технічного огляду технологічного транспортного засобу за формами додатків 1, 2 цього Порядку.

Відповідно до п. 6 Група Б Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 03.02.2021 № 77 та п. 21 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107, власнику на експлуатацію трактора необхідно подати Декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, а на підставі п. 2 додатка 2 цього Порядку додатково отримати Дозвіл на монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкцію тракторів.

Довідка

Приймання трактора в експлуатацію здійснюється комісією суб’єкта господарювання, яка повинна оцінювати наявність сертифікатів відповідності, комплектність та технічний стан трактора як за експлуатаційною документацією, так і за результатами зовнішнього огляду, випробування на холостому ходу та під навантаженням. Зовнішнім оглядом визначається загальний стан трактора та встановлюється наявність видимих дефектів. Випробуванням на холостому ходу перевіряється працездатність усіх вузлів трактора (двигуна, гальмівних систем, приладів освітлення та сигналізації тощо). Випробуванням під навантаженням визначається відповідність фактичних параметрів трактора його технічним характеристикам.

Результатом роботи комісії з приймання в експлуатацію машини є протокол (наприклад, Протокол перевірки технічного стану транспортного засобу за формою Технічного опису та зразок протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2012 № 137) або Акт перевірки технічного стану та комплектності машини за формою додатка А ДСТУ 3649:2010 «Колісні транспортні засоби. Вимоги щодо безпечності технічного стану та методи контролювання». На підставі Акта (протоколу) приймається рішення про можливість використання трактора за призначенням. До експлуатації допускається трактор, який прийнятий комісією суб’єкта господарювання та взятий на облік (зареєстрований) в установленому порядку. 

Трактор вводиться в експлуатацію наказом суб’єкта господарювання, де визначаються відповідальні особи за організацію його експлуатації та персонал, що його обслуговує. Машиніст-тракторист закріплюється за трактором відповідним актом (наприклад, Актом про закріплення машини за машиністом).