Стаття 15 Закону України «Про охорону праці» визначає, що на підприємстві з кількістю працівників менш як 20 осіб для виконання функцій служби охорони праці можуть залучатися сторонні спеціалісти на договірних засадах, які мають відповідну підготовку. Прошу пояснити, що в цьому випадку має на увазі законодавець під визначенням «договірні засади» та яким документом оформляються ці договірні засади.

На підприємстві з кількістю працюючих менш як 20 осіб для виконання функцій служби охорони праці можна залучати сторонніх спеціалістів на договірних засадах, які мають відповідну підготовку (ч. 3 ст. 15 Закону України «Про охорону праці»).
Коментар експерта
Ця норма не конкретизує, з ким потрібно укладати договори (з юридичною чи фізичною особою) та що саме має бути предметом такого договору. Законодавство передбачає дві основні форми договорів: трудовий та цивільно-правовий.
Обов’язкова умова – спеціаліст, якого залучають для виконання функцій служби охорони праці, повинен пройти навчання з охорони праці й мати не менш ніж три роки виробничого стажу.
При укладанні трудового договору між організацією і фізичною особою виникають трудові відносини (роботодавець – працівник), які регулює Кодекс законів про працю України та Закон України «Про охорону праці».
Відповідно до трудового договору, як угоди між працівником і організацією, працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з дотриманням правил внутрішнього трудового розпорядку, а організація зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Для укладення трудового договору, посада інженера з охорони праці повинна бути передбачена штатним розписом. Виконувати обов’язки інженера з охорони праці можна як за суміщенням посад, так і за сумісництвом.
Практика
Наприклад: В організації з кількістю працівників менше 20 осіб для забезпечення виконання усіх функцій з охорони праці достатньо витрачати по одній годині на тиждень. У такому разі штатний розпис буде передбачати посаду інженера з охорони праці у кількості 0,025 штатної одиниці за цією посадою. За таких умов виконувати обов’язки інженера з охорони праці за суміщенням зможе інший працівник організації, який має відповідну підготовку.
Якщо ж на виконання обов’язків спеціаліста з охорони праці необхідно буде витрачати по чотири години на день, то роботодавець матиме змогу прийняти на роботу працівника з неповним робочим часом, причому як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.
Проте, все вище зазначене не виключає можливості виконання окремих робіт із забезпечення охорони праці в організації за договорами цивільно-правового характеру.
Важливо
При укладанні договору підряду та договору про надання послуг між організацією та фізичною особою виникають цивільно-правові відносини (замовник – підрядник або замовник – виконавець), які регулює Цивільний кодекс України.
За договором підряду підрядник зобов’язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням замовника, а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу.
За договором про надання послуг виконавець зобов’язується за завданням замовника надати послугу, яка споживається у процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов’язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Статтею 13 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що роботодавець:
- затверджує інструкції про обов’язки, права та відповідальність спеціалістів з охорони праці за виконання покладених на них функцій;
- розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють в межах підприємства, та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно – правових актів з охорони праці;
- організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці тощо.
Коментар експерта
Таким чином, роботодавець може укласти зі спеціалістом (підрядником) договір підряду на розроблення інструкцій, правил та інших актів з охорони праці, на виготовлення наочних посібників, що пропагують безпечні методи праці тощо. Також роботодавець може укласти зі спеціалістом (виконавцем) договір про надання послуг із демонстрації навчальних фільмів, проведення лекцій відповідної тематики тощо.