Хто проводить аудит відповідно до ст. 13 Закону України «Про проведення аудиту охорони праці»? Надайте зразок наказу. Яка періодичність проведення? Чи це повинна бути інформація про наявність на підприємстві наказів, протоколів про навчання з охорони праці?

Статтею 1 розділу 1 проєкту Закону України «Про аудит з промислової безпеки та охорони праці» (Далі ПЗУ «Про аудит») визначається термін «Аудит з промислової безпеки та охорони праці» (далі – аудит) – документально оформлений системний, незалежний процес об'єктивного обстеження та оцінювання об'єкта аудиту, що включає збирання, аналіз і об'єктивне оцінювання доказів для встановлення відповідності визначених заходів, умов, системи управління промисловою безпекою та охороною праці й інформації з цих питань вимогам законів та інших нормативно-правових актів з промислової безпеки та охорони праці.
Зазначу, що аудит є добровільним (ст. 1 ПЗУ «Про аудит»).
Причинами для проведення аудиту може стати як планова / позапланова перевірка підприємства контролюючими органами, підготовка до подання декларації відповідності (постанова Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 48), так і трудові спори.
Види аудиту згідно з українським законодавством: внутрішній, зовнішній.
Види аудиту відповідно до ISO 19011:2018 «Настанови щодо проведення аудитів систем управління»: аудит першої, другої та аудит третьої сторони.
Вид аудиту/ Параметр порівняння |
Внутрішній |
Першої сторони |
Другої сторони |
Зовнішній |
Третьої сторони |
Ким проводиться |
Проводиться власними силами підприємства. Аудиторська група визначається наказом по підприємству. У склад групи можуть входити аудитор з систем управління промисловою безпекою та охороною праці (керівник/фахівець служби охорони праці ст. 3 ПЗУ «Про аудит») який отримав у встановленому цим Законом порядку сертифікат на право здійснення аудиту (ст. 4 ПЗУ «Про аудит») |
Наприклад, контрагент підчас укладання договору або тендерний комітет |
Акредитована особа чи компанія, що володіє відповідними навичками, пройшла відповідне навчання та перевірку знань, що підтверджується сертифікатом. На замовлення власника |
Закон України «Про охорону праці» не встановлює вимоги до змісту програми аудиту.
На практиці аудит охорони праці – це оцінка відповідності умов праці на підприємстві вимогам Закон України «Про охорону праці» та його підзаконних актів. Тож примірний план проведення аудиту може складатися з таких пунктів:
- Аудит документації підприємства. Оцінка наявності та повноти документації;
- Аудит устатковання підприємства. Безпеки технологічних процесів, машин, механізмів тощо;
- Аудит виконання робіт. Практичних знань працівників з охорони праці та пожежної безпеки;
- Аудит кваліфікації керівників. Знань, навичок керівного персоналу з забезпечення вимог нормативно-правових актів з охорони праці;
- Стан та наявність засобів індивідуальних та колективних засобів захисту.
Важливо
Відповідно до статті 2 ПЗУ «Про аудит» аудит з промислової безпеки й охорони праці в Україні є добровільним; аудит з промислової безпеки і охорони праці в Україні може бути внутрішнім та зовнішнім; внутрішній аудит повинен здійснюватися один раз на рік.
Чіткого визначення хто має право проводити аудит немає. Тож роботодавець може самостійно призначати відповідальних (для внутрішнього аудиту) чи долучати (за договором) акредитовану фізичну особу або аудиторське підприємство (для зовнішнього аудиту). Аудитор – фахівець, який має кваліфікацію для проведення перевірок менеджменту охорони праці.
Зокрема, аудитор повинен:
- вміти виявляти небезпечні та шкідливі виробничі чинники на робочих місцях;
- знати методи моніторингу й оцінки ризиків у галузі охорони здоров’я і забезпечення безпеки праці та принципи мінімізації або усунення дії цих ризиків;
- знати норми розміщення обладнання на робочих місцях, вимоги до засобів колективного й індивідуального захисту працівників;
- вміти визначати рівень компетентності працівників у питаннях охорони праці;
- знати принципи виявлення потенційно можливих аварійних ситуацій, а також планування діяльності в таких ситуаціях, їх запобігання, реагування на такі ситуації та ліквідації їхніх наслідків;
- володіти методами розслідування інцидентів;
- знати вимоги нормативно-правових актів, що поширюються на сферу аудиту;
- вміти оформлювати аудиторську документацію.
Коментар експерта
Аби внутрішні аудити були незалежними, до них можна залучати компетентних фахівців зі штату підприємства та/або уповноважену особу з питань охорони праці (далі — уповноважена особа).
Тобто до аудиторської групи можуть входити досвідчені фахівці відповідно підготовлені та мати посвідчення про перевірку знань із питань охорони праці.
Ознайомитися з вимогами до аудиторських компаній докладніше можливо у ПЗУ «Про аудит».
Завантажуйте зразок Наказу про аудит.