Прошу уточнити відповідь стосовно допуску до керування авто працівником, який використовує авто для своєї роботи, але за посадою не є водієм.
1. Якщо керування транспортом не є робота підвищеної небезпеки та не входить відповідно у Перелік... , чому ж тоді має проводитися спеціальне навчання з охорони праці? Чи обов'язкове воно, чи рекомендоване вами?
2. Основне, що має знати такий працівник – це правила дорожнього руху. Інженер з охорони праці не фахівець з правил дорожнього руху. Якщо таке навчання дійсно потрібне, прошу підказати: хто ж має його проводити?
3. Періодичний медогляд проводиться згідно акту та переліку погодженого управлінням Держпраці. Якщо працівник не числиться водієм, а, наприклад, менеджером, то як його включити в перелік як водія? Без включення в перелік вимога проходження медогляду незаконна.
4.Згідно положення про медогляд водіїв автотранспорту , пройшовши медогляд 1 раз на 10 років, можна управляти авто. Якщо ти по професії не водій авто, в нашому випадку – не водій. Цього достатньо. Як ви поясните потребу у щорічному медогляді, який ще й незрозуміло як організувати, бо працівник по посаді не водій?

Якщо роботодавцем доручається працівнику певний вид робіт, в тому числі і керування автотранспортом, якій належить роботодавцю, то у відповідності із вимогами Закону України «Про охорону праці» роботодавець повинен забезпечити організацію безпечного виконання робіт і здійснювати допуск до виконання робіт тільки тих працівників, які пройшли відповідне навчання, інструктажі, перевірку знань з питань охорони праці і відповідні медогляди. У вашому випадку працівники виконують роботи за професією водія автотранспорту за суміщенням без відповідного оформлення суміщення. До обов’язків менеджера не входить робота з керування службовим автотранспортом.
Робота з керування автотранспортом відноситься до Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, затвердженому наказом МОЗ та Держнаглядохоронпраці України від 23.09.94 № 263/121 тому у відповідності з вимогами п. 4.1. Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (НПАОП 0.00-4.12-05), затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 № 15 (далі – Типове положення) працівники, які виконують ці роботи повинні проходити спеціальне навчання і перевірка знань з питань охорони праці і ця процедура обов‘язкова. Цитую:
«4.1. Посадові особи та інші працівники, безпосередньо зайняті на роботах, зазначених у Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженому наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України від 15.02.2005 № 232/10512, та Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, затвердженому наказом МОЗ та Держнаглядохоронпраці України від 23.09.94 № 263/121 і зареєстрованому Міністерством юстиції України 25.01.95 з № 18/554 (далі – роботи підвищеної небезпеки), проходять спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці»
Зверніть увагу, що мова іде не про професію працівників, а про види робіт, які вони виконують. Тут немає значення професія працівників, а тільки види робіт, які ними виконуються. Навчання і перевірка знань здійснюється за затвердженими програмами, які повинні включати в себе вимоги діючих нормативно-правових актів з питань охорони праці, що до речі повинен знати і інженер з охорони праці, а не вимоги Правил дорожнього руху. Навчання з питань охорони праці може бути проведено як на підприємстві так і у відповідному навчальному закладі. Вся процедура визначена у Типовому положенні про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці.
Згідно з вимогами п. 1.3. Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України 21.05.2007 № 246, обов'язкові попередній (під час прийняття на роботу) і періодичні (протягом трудової діяльності) медичні огляди проводяться для працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, та щорічно для осіб віком до 21 року. Тобто працівники, якім доручається робота з керування автотранспортом повинні проходити попередній і періодичні медичні огляди. Зверніть увагу, що тут теж мова іде про роботи, а не про професії. Для правильного оформлення акту визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду, списку працівників, які підлягають періодичним медичним оглядам, рекомендую звернутися до вашого територіального органу Держпраці, але як я зауважував вище ваші працівники виконують роботи водіїв за суміщенням, тому, на мою думку, їх в акті і списку необхідно визначати як водіїв.
Ще слід додати, що відповідно до вимог статті 9 Закону України «Про психіатричну допомогу» з метою встановлення придатності особи до виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану її психічного здоров’я вона підлягає обов’язковому попередньому (перед початком діяльності) та періодичним (у процесі діяльності) психіатричним оглядам, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, або позачерговим (у процесі діяльності) у випадку виникнення психічного розладу в проміжок часу між оглядами. Порядок проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18.04.2022 № 651. Відповідно до вимогам п. 1 цього Порядку особи, які виконують окремі види діяльності (роботи, професії, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи або оточуючих проходять попередній, періодичний та позачерговий психіатричні огляди, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин. До таких видів робіт, відповідно до підпункту 8 пункту 2 Переліку медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи або оточуючих, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.05.2022 № 577, відноситься водії транспортних засобів категорії A1, A, B1, B, BE, C1, C, C1E, CE, тракторів.
Коментар експерта
На мою думку у Вас виникають питання і непорозуміння у зв‘язку з тим, що працівники не оформлені на роботу водіями автотранспорту за суміщенням. Але це не знімає відповідальності з роботодавця за правильний допуск працівників до роботи.