Онлайн-консультант інженера з охорони праці
Фільтр:
Всі
Атестація робочих місць
Будівництво
Нещасні випадки, профзахворювання та аварії
Електробезпека
Засоби індивідуального захисту
Перевірки Держпраці
Медичні огляди
Навчання та інструктажі
Пожежна безпека
Роботи на висоті
Сільське господарство
Система управління охороною праці (СУОП)
Транспорт
Цивільний захист та техногенна безпека
Інші
Розроблення документації
Роботи підвищеної небезпеки
Дозвільна документація
Домедична допомога
Пільги та компенсації
Ризик-менеджмент
Охорона праці в офісі
Регулювання праці окремих категорій працівників
Умови праці та відпочинку
Анонім

Яким документом регламентується огляд будівель і споруд на підприємстві? "Положення про безпечну та надійну..." не є чинним. Саме тут все було описано про сезонні огляди. Згідно яких документів тепер вести нагляд за будівлями?

На запитання відповідає
Хижняк Катерина Володимирівна,
Начальник відділу охорони праці, Асоційований член Європейського співтовариства з охорони праці,

Відповідно до вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII, роботодавець зобов’язаний забезпечити належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом.

Обстеження об’єкта (планові, позапланові) і моніторинг окремих показників його технічного стану, є елементами нагляду, які визначають (за потреби) і прогнозують технічний стан об’єкта. Плановими обстеженнями оцінюють поточний технічний стан об’єкта, встановлюють можливість його подальшої безаварійної експлуатації або необхідність відновлення експлуатаційних властивостей.

Документи, якими керуватись:

Згідно зі статтею 392 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» власники або управителі об’єктів будівництва забезпечують поточний огляд і періодичне обстеження прийнятих в експлуатацію у встановленому законодавством порядку об’єктів протягом усього періоду їх існування та несуть відповідальність за їх експлуатацію згідно із закономОбстеження об’єкта здійснюється з метою визначення його фактичного стану та оцінки його відповідності основним вимогам до будівель і споруд, визначеним законодавством, та вжиття заходів для забезпечення надійності та безпеки під час його експлуатації.

Періодичність проведення попередніх чи основних обстежень встановлюється Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва» від 12.04.2017 № 257 .

 

Важливо

Обов’язковому обстеженню підлягають об’єкти, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми та значними наслідками, а також багатоквартирні житлові будинки незалежно від класу наслідків (відповідальності). За рішенням власників або управителів також може проводитися обстеження інших об’єктів, не передбачених цією частиною.

Зазначимо, що віднесення об’єкта до певного класу наслідків (відповідальності) здійснюється проєктною організацією за погодженням із замовником будівництва, а правильність визначення класу перевіряється під час проведення експертизи проєктів, якщо здійснення такої експертизи є обов’язковим.

Отже, всі НПАОП які втратили чинність, мають рекомендований характер та виконуються на добровільній основі. Але, потрібно враховувати, зазначені вище документи, в яких прописані основні вимоги до утримання об’єктів та споруд, а також, взяти до уваги вимоги проєктної та експлуатаційної документації, встановлений термін експлуатації об’єкта за призначенням, його клас наслідків (відповідальності), поточний та прогнозований технічний стан, особливості конструктивних рішень, впливи робочого та навколишнього середовища, геофізичні та геотехнічні фактори, вид призначеного використання, умови експлуатації та їх очікувані зміни, наявність в конструкціях та основах контрольно-вимірювальної апаратури, функціонування служби експлуатації об’єкта, досвід експлуатації аналогічних об’єктів тощо.