Чи потрібно отримувати дозвільну документацію Держпраці та ліцензію на зберігання пропан-бутану в балонах?

Законом України «Про охорону праці», стаття 21, передбачено, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі – дозвіл). Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі – Порядок) затверджено відповідною.постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107. Дозвіл видається територіальним органом Держпраці за місцем державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи – підприємця. В додатку 2 до Порядку, пунктом 10 переліку видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу передбачено роботи з заповнення, зливу і ремонту балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом, їх зберігання.
Відповідно до постанови «Про деякі питання виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки на період дії воєнного стану» від 24.03.2022 № 357 деякі види робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пунктах 4, 7-9, 11-21, 23-27, 29 і 30 групи А додатку 2 Порядку на період дії воєнного стану виконуються на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці. Але пункт 10 Групи А Порядку не включено у цю Постанову.Тобто, згідно із Законом України «Про охорону праці» зберігання пропан-бутану в балонах можливе при наявності відповідного дозволу.
Ліцензування зберігання пального (зокрема пропан-бутану) передбачено Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон). Стаття 15 цього Закону передбачає, що ліцензії на право зберігання пального видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади (головні управління ДПС в областях та м. Києві). цим законом встановлено вимоги щодо отримання, подовження дії ліцензії на зберігання пального (зокрема пропан-бутану).
Визначення терміна
Одразу необхідно зазначити, що місце зберігання пального – місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування (термін із Закону).
Визначення терміна
Пальне – нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари (термін з Податкового кодексу України).
Документи, що надаються для отримання ліцензії на зберігання пального:
- Заява;
- Копії документів, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об’єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об’єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
- Копія акта вводу в експлуатацію об’єкта або акта готовності об’єкта до експлуатації, або сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, або копії інших документів, що підтверджують прийняття об’єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об’єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
- Завірена заявником копія дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Суб’єкти господарювання, що здійснюють зберігання пального, яке не реалізовується іншим особам і використовується виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки, зазначені копії відповідних документів не подають. Такі суб’єкти господарювання у заяві зазначають про використання пального для потреб власного споживання чи переробки, загальну місткість резервуарів та ємностей, що використовуються для зберігання пального, та їх фактичне місцезнаходження.
Суб’єкти господарювання, які здійснюють зберігання пального виключно у споживчій тарі до 5 літрів, ліцензію на зберігання пального не отримують.
Отже, на роботи із зберігання балонів заповнених вибухонебезпечним газом (пропан-бутан) суб’єкту господарювання необхідно отримати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а також виникає необхідність отримання ліцензії на право зберігання пального (скрапленого газу) у разі зберігання понад 5 літрів.
Коментар експерта
У разі перевищення нормативної порогової маси, тонн, зазначених у Переліку небезпечних речовин за індивідуальними назвами, класами небезпечних речовин та категоріями небезпеки, що розміщені або можуть розміщатися у виробничих одиницях на об’єкті згідно з проєктною та технічною документацією відповідно до Порядку ідентифікації об’єктів підвищеної небезпеки та їх обліку, затвердженого наказом постановою Кабінету Міністрів України від 13.09.2022 № 1030, слід провести ідентифікацію об’єктів підвищеної небезпеки.