Онлайн-консультант інженера з охорони праці
Фільтр:
Всі
Атестація робочих місць
Будівництво
Нещасні випадки, профзахворювання та аварії
Електробезпека
Засоби індивідуального захисту
Перевірки Держпраці
Медичні огляди
Навчання та інструктажі
Пожежна безпека
Роботи на висоті
Сільське господарство
Система управління охороною праці (СУОП)
Транспорт
Цивільний захист та техногенна безпека
Інші
Розроблення документації
Роботи підвищеної небезпеки
Дозвільна документація
Домедична допомога
Пільги та компенсації
Ризик-менеджмент
Охорона праці в офісі
Регулювання праці окремих категорій працівників
Умови праці та відпочинку
Анонім

Працівник пройшов попередній медогляд за направленням на медогляд. Чи може той самий працівник через деякий час бути прийнятим на роботу в інше підприємство на таку саму посаду за результатами попереднього медогляду, який вже проходив раніше?

На запитання відповідає
Хижняк Катерина Володимирівна,
Начальник відділу охорони праці, Асоційований член Європейського співтовариства з охорони праці,

Вимоги статті 169 Кодексу законів про працю України та статті 17 Закону України «Про охорону праці» вказують, що роботодавець зобов’язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов’язкового огляду осіб віком до 21 року.  

Також попередньому (при прийнятті на роботу), періодичному профілактичному медичним оглядам підлягають працівники професій, визначених Переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2001 № 559 (п. 3 Правил проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 23.07.2002 № 280).

Порядком проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров'я України від 21.05.2007 № 246 (далі – Порядок) визначена процедура проведення попереднього (під час прийняття на роботу) та періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів таких працівників.

Згідно з п. 2.16 Порядку результати попереднього (періодичних) медичного огляду працівників і висновок Комісії про стан здоров'я заносяться до Картки працівника, який підлягає попередньому (періодичним) медичному огляду за формою, зазначеною у додатку 7, і до Медичної картки амбулаторного хворого (форма 025/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України «Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях)» від 27.12.99 № 302.

На підставі Картки працівника Комісією видається працівнику медична довідка про проходження попереднього (періодичного) медичного огляду працівника за формою, зазначеною у додатку 8 Порядку.

Важливо

У разі зміни місця роботи Картка працівника видається працівнику під підпис для проходження медичного огляду за новим місцем роботи.

Враховуючи викладене вище, якщо працівник звільнився з підприємства, за рахунок якого проходив медичний огляд, та приймається на інше підприємство, то можливо зробити висновок про необхідність проходження медичного огляду за новим місцем роботи і за кошти майбутнього роботодавця.

Важливим фактором є дослідження, результати яких можуть змінюватись протягом короткого часу, зокрема, такі, як аналізи сечі, крові, бактеріологічні висіви, які доцільно виконувати під час медичного огляду. Це зумовлено необхідністю вивчення стану здоров'я працівника саме на момент проведення огляду. Такі дослідження, якщо вони були виконані більш як за три місяці до часу проведення медогляду, можуть виявитися застарілими та не відображати справжнього стану здоров'я працівника. Але доречно враховувати при проведенні медичного огляду й такі попередні дослідження, які допомагають виявляти хронічні довготривалі зміни у людському організмі, наприклад, рентгенологічні дослідження органів грудної порожнини (за відсутності підозри на професійну патологію легенів), огляди таких спеціалістів, як гінеколог, стоматолог (також у разі відсутності підозри, при проведенні медичного огляду, на наявність патологічних змін).

Придатність до роботи окремого працівника визначається на основі відсутності в нього протипоказань до роботи за професією або в умовах наявності того чи іншого шкідливого або небезпечного фактора відповідних робіт або професій, які внесено в додатки (Переліки) до Порядку. Саме визначення придатності до роботи є основною метою медичного огляду та діяльності комісії. Підтвердженням прийнятого комісією рішення та відповідальної оцінки стану здоров'я працівників слугує особистий підпис, завірений печаткою кожного члена комісії.