Онлайн-консультант інженера з охорони праці
Фільтр:
Всі
Атестація робочих місць
Будівництво
Нещасні випадки, профзахворювання та аварії
Електробезпека
Засоби індивідуального захисту
Перевірки Держпраці
Медичні огляди
Навчання та інструктажі
Пожежна безпека
Роботи на висоті
Сільське господарство
Система управління охороною праці (СУОП)
Транспорт
Цивільний захист та техногенна безпека
Інші
Розроблення документації
Роботи підвищеної небезпеки
Дозвільна документація
Домедична допомога
Пільги та компенсації
Ризик-менеджмент
Охорона праці в офісі
Регулювання праці окремих категорій працівників
Умови праці та відпочинку
Анонім

На підприємстві є дві зерносушарки. Керівники підрозділів, в яких вони знаходяться, мають посвідчення перевірки знань НПАОП 0.00-1.76-15, але посади сушильного майстра у штатному розкладі немає. Чи буде це порушенням? Чи достатньо того, що є тільки посвідчення або протокол внутрішнього навчання працівників, задіяних до сушіння (пару місяців на рік) чи потрібно обов'язково вводити посаду сушильного майстра? Так само у нас і з ліфтами. На підприємстві є два ліфти, наказом назначено відповідального – головного енергетика, відповідно він обучений і має посвідчення перевірки знань НПАОП 0.00-1.02-08, але згідно штатного розкладу ліфтерів немає, є інструкція з ОП для ліфтерів і є навчені працівники з посвідченнями ліфтерів – електрик цеху і інженер з АСКВ. Чи правильно це, і достатньо просто посвідчень ліфтерів, чи все-таки потрібно в штатний розклад вводити посаду ліфтера?

На запитання відповідає
Ферій Юрій Васильович,
заступник начальника відділу безпеки праці Державної служби з питань праці

Відповідно до пункту 4.1 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (далі – НПАОП 0.00-4.12-05) посадові особи та інші працівники, безпосередньо зайняті на роботах, зазначених у Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженому наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України від 15.02.2005 № 232/10512, та Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, затвердженому наказом МОЗ та Держнаглядохоронпраці України від 23.09.1994 № 263/121 і зареєстрованому Міністерством юстиції України 25.01.1995 з № 18/554 (далі – роботи підвищеної небезпеки), проходять спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці. Пункт 4.2. НПАОП 0.00-4.12-05 визначає, що спеціальне навчання з питань охорони праці може проводитись як безпосередньо на підприємстві, так і навчальним центром. У разі здійснення професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації безпосередньо на підприємстві спеціальне навчання з питань охорони праці є складовою зазначеної професійної підготовки. Пункт 4.3 НПАОП 0.00-4.12-05 вказує, що спеціальне навчання з питань охорони праці проводиться роботодавцем на підприємстві за навчальними планами та програмами, які розробляються з урахуванням конкретних видів робіт, виробничих умов, функціональних обов'язків працівників і затверджуються наказом (розпорядженням) роботодавця. А пункт 4.4 НПАОП 0.00-4.12-05, що перевірка знань з питань охорони праці після проведення спеціального навчання здійснюється комісією підприємства (якщо навчання проводилось безпосередньо на підприємстві).

Згідно з пунктом 3.25 розділу V Правил безпеки систем газопостачання забороняється здійснювати роботу установок, що використовують газ, без постійного перебування працівників, які експлуатують та обслуговують обладнання.

Тобто у Вашому випадку на підприємстві має бути підготовлений персонал по професії апаратник оброблення зерна відповідно до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників Випуск 11 «Виробництва харчової промисловості» затверджений Державним комітетом України з харчової промисловості 01.01.1998.

 

Відповідно до пункту 9.7.1 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів (далі – Правила) суб'єкт господарювання, який має намір розпочати (продовжити) експлуатацію ліфтів, повинен призначати наказом ліфтерів.

Пункт 9.7.11 Правил вказує, що керування пасажирським, вантажним і лікарняним ліфтами з внутрішнім керуванням повинно бути доручено ліфтерам. Керування пасажирським, вантажним і лікарняним ліфтами самостійного користування здійснюється особами, які користуються цими ліфтами. Керування вантажним ліфтом з зовнішнім керуванням і вантажним малим ліфтом може здійснюватися особами, які користуються цими ліфтами.

 

Тобто в штатному розкладі має бути посада ліфтера, але якщо ліфти самостійного користування, то їх обов’язки можуть виконувати по сумісництву працівники не молодше 18 років, які пройшли медичний огляд та спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.