На підприємстві є дві зерносушарки. Керівники підрозділів, в яких вони знаходяться, мають посвідчення перевірки знань НПАОП 0.00-1.76-15, але посади сушильного майстра у штатному розкладі немає. Чи буде це порушенням? Чи достатньо того, що є тільки посвідчення або протокол внутрішнього навчання працівників, задіяних до сушіння (пару місяців на рік) чи потрібно обов'язково вводити посаду сушильного майстра? Так само у нас і з ліфтами. На підприємстві є два ліфти, наказом назначено відповідального – головного енергетика, відповідно він обучений і має посвідчення перевірки знань НПАОП 0.00-1.02-08, але згідно штатного розкладу ліфтерів немає, є інструкція з ОП для ліфтерів і є навчені працівники з посвідченнями ліфтерів – електрик цеху і інженер з АСКВ. Чи правильно це, і достатньо просто посвідчень ліфтерів, чи все-таки потрібно в штатний розклад вводити посаду ліфтера?

Відповідно до пункту 4.1 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (далі – НПАОП 0.00-4.12-05) посадові особи та інші працівники, безпосередньо зайняті на роботах, зазначених у Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженому наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України від 15.02.2005 № 232/10512, та Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, затвердженому наказом МОЗ та Держнаглядохоронпраці України від 23.09.1994 № 263/121 і зареєстрованому Міністерством юстиції України 25.01.1995 з № 18/554 (далі – роботи підвищеної небезпеки), проходять спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці. Пункт 4.2. НПАОП 0.00-4.12-05 визначає, що спеціальне навчання з питань охорони праці може проводитись як безпосередньо на підприємстві, так і навчальним центром. У разі здійснення професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації безпосередньо на підприємстві спеціальне навчання з питань охорони праці є складовою зазначеної професійної підготовки. Пункт 4.3 НПАОП 0.00-4.12-05 вказує, що спеціальне навчання з питань охорони праці проводиться роботодавцем на підприємстві за навчальними планами та програмами, які розробляються з урахуванням конкретних видів робіт, виробничих умов, функціональних обов'язків працівників і затверджуються наказом (розпорядженням) роботодавця. А пункт 4.4 НПАОП 0.00-4.12-05, що перевірка знань з питань охорони праці після проведення спеціального навчання здійснюється комісією підприємства (якщо навчання проводилось безпосередньо на підприємстві).
Згідно з пунктом 3.25 розділу V Правил безпеки систем газопостачання забороняється здійснювати роботу установок, що використовують газ, без постійного перебування працівників, які експлуатують та обслуговують обладнання.
Тобто у Вашому випадку на підприємстві має бути підготовлений персонал по професії апаратник оброблення зерна відповідно до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників Випуск 11 «Виробництва харчової промисловості» затверджений Державним комітетом України з харчової промисловості 01.01.1998.
Відповідно до пункту 9.7.1 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів (далі – Правила) суб'єкт господарювання, який має намір розпочати (продовжити) експлуатацію ліфтів, повинен призначати наказом ліфтерів.
Пункт 9.7.11 Правил вказує, що керування пасажирським, вантажним і лікарняним ліфтами з внутрішнім керуванням повинно бути доручено ліфтерам. Керування пасажирським, вантажним і лікарняним ліфтами самостійного користування здійснюється особами, які користуються цими ліфтами. Керування вантажним ліфтом з зовнішнім керуванням і вантажним малим ліфтом може здійснюватися особами, які користуються цими ліфтами.
Тобто в штатному розкладі має бути посада ліфтера, але якщо ліфти самостійного користування, то їх обов’язки можуть виконувати по сумісництву працівники не молодше 18 років, які пройшли медичний огляд та спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.