Онлайн-консультант інженера з охорони праці
Фільтр:
Всі
Атестація робочих місць
Будівництво
Нещасні випадки, профзахворювання та аварії
Електробезпека
Засоби індивідуального захисту
Перевірки Держпраці
Медичні огляди
Навчання та інструктажі
Пожежна безпека
Роботи на висоті
Сільське господарство
Система управління охороною праці (СУОП)
Транспорт
Цивільний захист та техногенна безпека
Інші
Розроблення документації
Роботи підвищеної небезпеки
Дозвільна документація
Домедична допомога
Пільги та компенсації
Ризик-менеджмент
Охорона праці в офісі
Регулювання праці окремих категорій працівників
Умови праці та відпочинку
Анонім

Чи потрібно направляти на попередній медичний огляд, згідно з  наказом № 246 МОЗ України, здобувачів освіти (студентів, серед яких є неповнолітні особи) що направлені на підприємство для проходження виробничої практики? На виділених робочих місцях відсутні шкідливі умови праці. За чий рахунок здійснюється проходження медогляду?

На запитання відповідає
Хижняк Катерина Володимирівна,
Начальник відділу охорони праці, Асоційований член Європейського співтовариства з охорони праці,

Варто зазначити, що Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затверджений наказом МОЗ України від 21.05.2007 № 246 (далі – Порядок), визначає процедуру проведення попереднього (під час прийняття на роботу) та періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічному обов'язковому медичному огляді осіб віком до 21 року.

Крім цього, згідно з вимогами пункту 22 Додатку 6 до Порядку, не допускається залучення неповнолітніх до праці на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці.

Відтак, немає підстав керуватись даним Порядком.

Пункт.5.2 Положення про порядок трудового і професійного навчання неповнолітніх професіям, пов'язаним з роботами із шкідливими та важкими умовами праці, а також з роботами підвищеної небезпеки, затверджене наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 30.12.1994 № 130, наголошує, що до початку виробничої практики або виробничого навчання на підприємстві неповнолітні обов'язково проходять медичний огляд.

Але, виходячи з контексту цього запитання та, ймовірно, висновків проведеної атестації, на конкретних робочих місцях відсутні шкідливі та важкі умови праці, тому немає підстав керуватись і цим Положенням.

Також чинним нормативно-правовим актом, який регламентує загальні питання організації, проведення і підведення підсумків усіх видів практики студентів різних спеціальностей  навчання у вищих навчальних закладах України: технікумах (училищах), коледжах, інститутах, консерваторіях, академіях, університетах та інше, є Положення про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України, затверджене наказом Міністерства освіти України від 08.04.1993 № 93 (далі – Положення № 93).

В Положенні № 93 знову відсутні вимоги щодо проходження студентами-практикантами медичного огляду перед практикою. Але, важливо звернути увагу, що пункт 3.7 Положення № 93, наголошує: у випадку наявності вакантних місць студенти можуть бути зараховані на штатні посади, якщо робота на них відповідає вимогам програми практики. Тобто, в такому випадку роботодавець зобов’язаний за свої кошти організувати попередній медичний огляд (під час прийняття на роботу) і періодичний (протягом трудової діяльності) медичний огляд працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічному обов'язковому медичному огляді осіб віком до 21 року. За умови, що вони досягли 18 років!

І наприкінці, в пункті 10 Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 р. № 559, є вимога щодо студентів (вищі навчальні заклади III – IV рівнів акредитації) перед початком проходження виробничої практики на об'єктах, працівники яких підлягають обов'язковому профілактичному медичному огляду.

Підсумовуючи сказане вище, направляти на попередній медичний огляд студентів перед початком проходження виробничої практики не потрібно, дотримуючись умов: якщо на час проходження виробничої практики зі студентами не буде укладений трудовий договір і на виділених робочих місцях відсутні шкідливі чи небезпечні умови праці, а також вони не відносяться до окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб.