Онлайн-консультант інженера з охорони праці
Фільтр:
Всі
Атестація робочих місць
Будівництво
Нещасні випадки, профзахворювання та аварії
Електробезпека
Засоби індивідуального захисту
Перевірки Держпраці
Медичні огляди
Навчання та інструктажі
Пожежна безпека
Роботи на висоті
Сільське господарство
Система управління охороною праці (СУОП)
Транспорт
Цивільний захист та техногенна безпека
Інші
Розроблення документації
Роботи підвищеної небезпеки
Дозвільна документація
Домедична допомога
Пільги та компенсації
Ризик-менеджмент
Охорона праці в офісі
Регулювання праці окремих категорій працівників
Умови праці та відпочинку
Анонім

Хто може проводити аудит стану охорони праці для декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці? Чи потрібна спеціальна підготовка аудиторів?

На запитання відповідає
Хижняк Катерина Володимирівна,
Начальник відділу охорони праці, Асоційований член Європейського співтовариства з охорони праці,

Відповідно вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, зокрема, організовує проведення аудиту охорони праці.

Для суб’єктів господарювання, що виконують роботи підвищеної небезпеки та/або експлуатують обладнання підвищеної небезпеки, а також для подання Декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці до Держпраці, проведення аудиту охорони праці є обов’язковим.

Важливо

Нормативним документом, який визначає порядок проведення аудиту систем управління є ДСТУ ISO 19011:2019 «Настанови щодо проведення аудитів систем управління», який має рекомендаційний характер та застосовується на добровільній основі.

Відтак, керуючись ДСТУ ISO 19011:2019, аудит з охорони праці може бути зовнішнім або внутрішнім. Внутрішній аудит проводять як власними силами підприємства, так і з залученням фахівців, які мають відповідну кваліфікацію. Підготовку внутрішніх аудиторів можна проводити у навчальних центрах (відповідні курси/тренінги) так і безпосередньо на підприємстві. Чіткого визначення наразі чинним законодавством, хто має проводити аудит немає, тому роботодавець самостійно призначає аудиторів. Під час вибору аудиторів важливо, щоб вони були незалежними від керівництва структурного підрозділу, на якому проводять аудит. Зовнішній аудит здійснює аудиторська організація на замовлення власника об’єкта аудиту.

Отже, керівник сам вирішує: внутрішній чи зовнішній аудит провести, власними силами чи із залученням фахівців з аудиту.