Чи варто в інструкціях з охорони праці в 5-му розділі «Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях», описувати надання домедичної допомоги потерпілим в аварійних ситуаціях, якщо на підприємстві є розроблена і діє інструкція з охорони праці з надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків?

Вимоги до змісту, побудови і викладення інструкцій з охорони праці, що діють в межах підприємства, установи, організації (далі – інструкція) визначено у Положенні про розробку інструкцій з охорони праці, затвердженому наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29.01.1998 № 9 (далі – Положення).
Інструкція є актом з охорони праці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності та видів їх діяльності (далі – підприємство), що містить обов’язкові для дотримання працівниками вимоги з охорони праці при виконанні ними робіт певного виду або за певною професією на всіх робочих місцях, у виробничих приміщеннях, на території підприємства, будівельних майданчиках або в інших місцях, де за дорученням роботодавця чи уповноваженого ним органу (далі – роботодавець) виконуються ці роботи, трудові чи службові обов’язки.
Інструкції мають складатися з таких розділів:
- Розділ «Загальні положення»
- Розділ «Вимоги безпеки перед початком роботи»
- Розділ «Вимоги безпеки під час роботи»
- Розділ «Вимоги безпеки після закінчення роботи»
- Розділ «Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях», що містить:
- відомості про ознаки можливих аварійних ситуацій, характерні причини аварій (вибухів, пожеж тощо);
- відомості про засоби та дії, спрямовані на запобігання можливим аваріям;
- порядок дій, особисті обов’язки та правила поведінки працівника при виникненні аварії згідно з планом її ліквідації, в тому числі у разі її виникнення під час передавання-приймання зміни при безперервній роботі;
- порядок повідомлення роботодавця про аварії та ситуації, що можуть до них призвести;
- відомості про порядок застосування засобів протиаварійного захисту та сигналізації;
- порядок дій з надання домедичної допомоги потерпілим під час аварії.
За необхідності інструкції можуть містити й інші розділи.
У тексті не повинно бути посилань на нормативно-правові акти, вимоги яких враховуються при розробленні інструкції (за необхідності такі вимоги відтворюються дослівно).
Отже, вимогами Положення передбачено розробка інструкцій з охорони праці за професіями та за видами робіт. Також у Положенні чітко зазначено, які мінімально мають бути розділи та їх зміст. Послання у змісті інструкції на інші інструкції або нормативно-правові акти не повинно бути (за необхідності такі вимоги відтворюються дослівно).
Коментар експерта
Надання домедичної допомоги потерпілим в аварійних ситуаціях – це захід контролю, в якому описано процедури при настанні певної події (інциденту), але це не вважається роботою у даному випадку (якщо працівник не є медичним персоналом). Отже затвердження даної інструкції, як інструкції з охорони праці, не є доцільним.