Як призначити відповідальним за пожежну безпеку на підприємстві інженера з охорони праці?

Відповідно до пункту 5.5 Типового положення про службу охорони праці (НПАОП 0.00-4.35-04), затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 15.11.2004 № 255, працівники служби охорони праці не можуть залучатися до виконання функцій і завдань, не передбачених Законом України «Про охорону праці» і цим Типовим положенням та системою управління охороною праці на підприємстві. Інженер з охорони праці є працівником служби охорони праці. Зазначена нормативна вимога забороняє покладати на інженера з охорони праці будь-який напрям діяльності (роботи), що не відноситься до його посадових обов’язків. Роботодавці часто нехтують даною нормою. Як результат – при перевірці Держпраці можуть мати проблеми, адже покладення на інженера з охорони праці додаткових обов’язків (пожежна безпека, цивільний захист, електрогосподарство) шляхом внесення таких обов’язків в його посадову інструкцію або ж призначенням його відповідальним за, зокрема, пожежну безпеку на підприємстві буде розцінено інспектором Держпраці як порушення.
Отже, краще призначити відповідальним за пожежну безпеку по підприємству іншу особу та відповідальних осіб за пожежну безпеку на місцях (структурні підрозділи, територія, інші об’єкти підприємства). Відповідальними за пожежну безпеку в структурних підрозділах можна призначити їх керівників (начальники відділів, цехів тощо). Рішення роботодавця про призначення відповідальних осіб оформлюється наказом по підприємству.
Важливо
Перед призначенням працівника відповідальним за пожежну безпеку він має пройти відповідне навчання та отримати посвідчення встановленої форми. Підстава – пункт 1 розділу ІІІ Порядку затвердження програм навчання та інструктажів з питань пожежної безпеки, організації та контролю за їх виконанням, затвердженого наказом МВС від 05.12.2019 № 1021 (далі – Порядок № 1021). Форма посвідчення наведена в Додатку 1 до Порядку № 1021.