Які вимоги до персоналу, що буде виконувати зачистку резервуарів на АЗС від залишків нафтопродуктів (бензину), а саме: навчання за НПАОП, навчання за професією, проходження медичного огляду, навички роботи в замкнених просторах, сертифікати тощо?

Пунктом 9.6 ДСТУ 4454:2005 «Нафта і нафтопродукти. Маркування, пакування, транспортування та зберігання» встановлено, що металеві резервуари, за винятком резервуарів підприємств тривалого зберігання, повинні підлягати періодичному зачищенню не рідше двох разів на рік для автомобільних бензинів, дизельних палив, парафінів і аналогічних за фізико-хімічними властивостями нафтопродуктів.
На жаль, Правила з техніки безпеки та промислової санітарії при експлуатації нафтобаз і автозаправних станцій (НПАОП 1.1.21-1.13-87) скасовано 01.03.2018, а новий документ не прийнято.
Тому як роботи в замкнутому просторі, зокрема з зачистки резервуарів, відносяться до газонебезпечних робіт, то для безпечного виконання робіт потрібно керуватися Типовою інструкцією з організації безпечного проведення газонебезпечних робіт (НПАОП 0.00-5.11-85).
Пунктом 1.4 НПАОП 0.00-5.11-85 визначено, що на підприємстві повинна бути розроблена інструкція, яка уточнює порядок підготовки та безпечного проведення газонебезпечних робіт стосовно конкретних виробничих умов, яка погоджується та затверджується відповідно до вимог Положення про розробку інструкцій з охорони праці.
Відповідно до пункту 1.14 НПАОП 0.00-5.11-85 до виконання газонебезпечних робіт допускаються особи не молодше 18 років, які пройшли медичне опосвідчення в установленому порядку і не мають протипоказань до виконання даного виду робіт, навчені безпечним методам і прийомам роботи, застосуванню засобів індивідуального захисту, правилам і прийомами надання першої медичної допомоги потерпілим і ті, які пройшли перевірку знань в установленому порядку. Особи жіночої статі можуть залучатися до проведення окремих газонебезпечних робіт, передбачених технологічними регламентами та інструкціями, та допустимих законодавством про працю жінок.
Тобто, вимоги до працівників які займаються зачисткою резервуарів не відносяться до робіт, які вимагають спеціальних знань.
Працівники, які будуть зайняті на зачистці резервуарів, повинні пройти медичний огляд для працівників зайнятих на роботах підвищеної небезпеки (газонебезпечні роботи на зачистці резервуарів) та навчання з навиків зачистки резервуарів.