ЗАТВЕРДЖЕНО наказ директора КП «МЕРКУРІЙ» Віталій ОЛЕКСАНРІВСЬКИЙ від 25 квітня 2018 року |
Положення
про систему управління охороною праці
на КОМУНАЛЬНОМУ ПІДПРИЄМСТВІ «МЕРКУРІЙ»
Знання та виконання цього Положення є службовим обов’язком керівників, фахівців і робітників підприємства, враховується при призначенні на посаду та при атестації керівників і фахівців підрозділів підприємства.
1. Функціонування системи управління охороною праці
1.1. Функціонування СУОП забезпечується керівником підприємства (роботодавцем) і реалізується через комплекс організаційних заходів, що передбачають:
- створення відповідних служб та призначення посадових осіб, які забезпечують вирішення задач охорони праці;
- затвердження посадових інструкцій для кожної посадової особи і встановлення контролю за їх виконанням;
- організацію розроблення та затвердження положень, інструкцій, інших нормативних актів з охорони праці підприємства, що встановлюють правила безпечного виконання робіт;
- забезпечення належного утримання будівель і споруд, виробничого устаткування;
- організацію проведення внутрішнього та зовнішнього аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінки технічного стану виробничого устатковання, атестації робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці та за умовами праці;
- облік, аналіз і оцінку ризику виникнення нещасних випадків, професійних захворювань та аварій;
- систему контролю за дотриманням працівниками технологічних процесів, правил і норм безпеки;
- організацію розроблення комплексних заходів з охорони праці та забезпечення їх виконання;
- організацію навчання і пропаганди з питань охорони праці.
1.2. Оперативно-методичне керівництво роботою з охорони праці в цілому на підприємстві здійснюється службою охорони праці, а у структурних підрозділах – їх керівниками.
2. Задачі управління охороною праці
2.1. Професійний добір, навчання працівників з питань охорони праці, пропаганди безпечних методів роботи.
2.2. Забезпечення безпеки технологічних процесів, виробничого устаткування, будівель і споруд.
2.3. Забезпечення працівників засобами індивідуального захисту.
2.4. Забезпечення нормативно встановлених гігієнічних умов праці.
2.5. Організація лікувально-профілактичного обслуговування працівників.
2.6. Вибір оптимального режиму праці та відпочинку.
2.7. Забезпечення санітарно-побутового обслуговування.
3. Система навчання працівників з питань охорони праці
3.1. Навчання посадових осіб та осіб, які виконують роботи підвищеної небезпеки.
3.1.1. Прийом на роботу і оформлення керівників усіх рівнів здійснюється після перевірки їхніх знань з питань охорони праці. Повторна перевірка знань проводиться один раз на три роки.
3.1.2. Відповідно до Переліку робіт з підвищеною небезпекою та Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, працівники підпри ємства проходять щорічне спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.
3.1.3. Періодична перевірка знань проводиться щорічно комісіями підприємства з оформленням відповідних протоколів.
3.2. Інструктаж з питань охорони праці.
3.2.1 За характером і часом проведення інструктажі з питань охорони праці поділяються на вступний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий.
3.2.2. Особи, які приймаються на роботу на підприємство, згідно з Положенням про медичний огляд працівників певних категорій, затвердженим наказом МОЗ від 21.05.2007 № 246, проходять медичний огляд, після нього направляються службою кадрів до служби охорони праці для проходження вступного інструктажу з охорони праці.
Вступний інструктаж проводиться з:
- усіма працівниками, які приймаються на постійну або тимчасову роботу, незалежно від їх освіти, стажу роботи та посади;
- працівниками інших організацій, які прибули на підприємство і братимуть безпосередню участь у виробничому процесі або будуть виконувати інші роботи для підприємства;
- учнями та студентами, які прибули на підприємство для проходження трудового або професійного навчання;
- екскурсантами у разі екскурсії на підприємстві.
3.2.3. Запис про проведення вступного інструктажу робиться в Журналі реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці, який зберігається службою охорони праці, а також у наказі про прийняття працівника на роботу.
3.2.4. Первинний інструктаж проводиться до початку роботи безпосередньо на робочому місці з працівником:
- який вперше приймається на роботу (постійно чи тимчасово);
- що переводиться з одного структурного підрозділу підприємства до іншого;
- який виконуватиме нову для нього роботу;
- відрядженим з іншого підприємства, який братиме безпосередню участь у виробничому процесі на підприємстві.
3.2.5. При прибутті працівника (робітника) до структурного підрозділу керівник цього підрозділу знайомить його з безпечним маршрутом до робочого місця, а також повідомляє про шкідливі та небезпечні виробничі фактори даного виробництва, оформлює розпорядження, яким закріплює робітника за майстром.
3.2.6. Ознайомлення з умовами праці на дільниці, первинний інструктаж на робочому місці з питань охорони праці з показом безпечних методів роботи, запис його до Журналу реєстрації інструктажів з охорони праці на робочому місці проводить майстер (безпосередній керівник робіт). При цьому робітнику видаються на руки інструкції з охорони праці для їх вивчення.
3.2.7. Первинний інструктаж на робочому місці проводиться індивідуально або з групою осіб одного фаху за діючими на підприємстві інструкціями з охорони праці відповідно до виконуваних робіт або займаних професій.
3.2.8. Після проведення первинного інструктажу на робочому місці працівники, які допускаються до проведення робіт підвищеної небезпеки, до початку самостійної роботи повинні під керівництвом досвідчених і кваліфікованих працівників пройти стажування протягом п’яти змін (або дублювання протягом шести змін).
3.2.9. Допуск до стажування (дублювання) оформлюється розпорядженням по структурному підрозділу (в малому підприємстві – наказом його керівника), у якому вказується прізвище працівника, відповідального за проведення стажування (дублювання).
3.2.10. Стажування проводиться за затвердженими керівником структурного підрозділу (в малому підприємстві – його керівником) програмами для конкретної професії, посади, робочого місця.
3.2.11. У процесі стажування працівник повинен:
- закріпити знання щодо правил безпечної експлуатації технологічного обладнання, технологічних і посадових інструкцій та інструкцій з охорони праці;
- оволодіти навичками орієнтування у виробничих ситуаціях у нормальних та аварійних умовах;
- засвоїти в конкретних умовах технологічні процеси і обладнання та методи безаварійного керування ними з метою забезпечення вимог безпеки праці.
3.2.12. Допуск до самостійної роботи після закінчення стажування (дублювання) проводиться розпорядженням керівника структурного підрозділу (в малому підприємстві – наказом його керівника), про що робиться запис у Журналі реєстрації інструктажів з охорони праці на робочому місці.
Якщо працівник не оволодів необхідними виробничими навичками чи отримав незадовільну оцінку з протиаварійних та протипожежних тренувань, то стажування новим наказом може бути продовжено на строк не більше двох змін.
3.2.13. Особи, які згідно з правилами повинні проходити обов’язкове попереднє навчання за професією, без проведення перевірки знань і видачі посвідчення до самостійної роботи не допускаються.
3.2.14. Всі працівники, незалежно від кваліфікації і стажу роботи, проходять повторний інструктаж в обсязі та за змістом переліку питань первинного інструктажу. Під час інструктажу особлива увага приділяється небезпечним умовам виробництва, забороненим та небезпечним прийомам у роботі.
3.2.15. На інструктажі повинні бути присутніми всі працівники. Особи, які не були присутніми на інструктажі в зв’язку з хворобою або відпусткою, обов’язково інструктуються індивідуально після виходу їх на роботу.
3.2.16. Інструктаж проводиться в повному обсязі робіт, що виконуються. У Журналі реєстрації інструктажів з охорони праці на робочому місці вказуються номери усіх інструкцій, за яким проводився інструктаж.
3.2.17. Повторний інструктаж проводиться один раз на три місяці для робіт підвищеної небезпеки та один раз на шість місяців для інших робіт. Порушення термінів проведення інструктажу без поважних причин не дозволяється навіть на один день.
3.2.18. Контроль за дотриманням строків та якістю проведення повторного інструктажу здійснюють керівники відповідних структурних підрозділів та працівники служби охорони праці.
3.2.19. Позаплановий інструктаж проводиться на робочому місці або в кабінеті охорони праці, з завершальною відміткою про його проведення в Журналі реєстрації інструктажів з охорони праці на робочому місці, при:
- введенні в дію нових або переглянутих нормативно-правових актів з охорони праці, а також при введені змін та доповнень до них;
- зміні технологічного процесу, заміні або модернізації обладнання, приладів та інструментів, сировини, матеріалів та інших факторів, що впливають на стан охорони праці;
- порушеннях вимог нормативно-правових актів з охорони праці, що призвели до травми, аварії, пожежі тощо;
- перерві в роботі виконавця робіт понад тридцять календарних днів – для робіт підвищеної небезпеки, а для інших робіт – понад шістдесят днів.
3.2.20. При проведенні інструктажу в зв’язку з введенням в дію нових або переглянутих нормативно-правових актів з охорони праці, зміною технологічного процесу, заміною або модернізацією обладнання, приладів та інструментів, сировини, матеріалів та інших факторів, що впливають на стан охорони праці, робиться акцент на нові вимоги, небезпечні та шкідливі виробничі фактори, які впливають на безпеку праці і стан здоров’я працюючих.
3.2.21. При проведенні інструктажу в зв’язку з нещасним випадком, що стався, розглядаються всі обставини, причини цього нещасного випадку, роз’яснюються працівникам окремі вимоги інструкцій з демонструванням безпечних прийомів у роботі. Інструктаж проводиться з усіма працівниками виробничої дільниці.
3.2.22. При незадовільних результатах перевірки знань, умінь та прийомів безпечного виконання робіт після первинного (повторного або позапланового інструктажу) протягом десяти днів додатково проводиться інструктаж та повторна перевірка знань.
3.2.23. Цільовий інструктаж проводиться із працівниками:
- при ліквідації наслідків аварій або стихійного лиха;
- при проведенні робіт, на які відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці оформлюється наряд-допуск або розпорядження.
3.2.24. Цільовий інструктаж проводиться перед початком робіт для персоналу, який бере участь у виконанні робіт. При цьому обов’язково пояснюються заходи безпеки, що передбачені нарядом-допуском, а також основні вимоги інструкції з охорони праці, яких необхідно дотримуватися при виконанні таких робіт. Відмітка про проведення цільового інструктажу робиться в Журналі реєстрації інструктажів з охорони праці на робочому місці.
За наявності наряду-допуску відмітка про проведення інструктажу робиться у наряді, в Журналі реєстрації інструктажів – не обов’язково. Обсяг цільового інструктажу визначається в залежності від виду робіт, що будуть виконуватися.
4. Забезпечення промислової безпеки
4.1. Забезпечення безпеки устаткування (машин, механізмів та устаткування).
4.1.1. Забезпечення безпеки устаткування здійснюється за рахунок:
- введення в експлуатацію машин, механізмів та обладнання на нових (реконструйованих) виробничих об’єктах тільки за умови їх повної відповідності технічним регламентам, правилам і нормам безпеки;
- проведення у встановлені строки випробувань, технічних посвідчень, планово-запобіжних ремонтів, ревізії устаткування підвищеної небезпеки;
- оцінки ступеня безпеки обладнання, що експлуатується, та приведення його у відповідність до вимог технічних регламентів, стандартів, правил і норм безпеки;
- призначення відповідальних осіб за справний стан, нагляд і безпечне ведення робіт на об’єктах, устаткуванні відповідно до вимог Правил;
- проведення поточних і капітальних ремонтів засобів колективного захисту.
4.2. Забезпечення безпеки технологічних процесів.
4.2.1. Забезпечення безпеки технологічних процесів здійснюється завдяки:
- забезпеченню безпеки виробничих процесів з впровадженням систем механізації та автоматизації;
- дотриманню затверджених технічних регламентів, технологічних процесів і вимог безпеки, передбачених технологічною документацією на ці процеси, правилами безпеки та стандартами ССБП.
4.3. Забезпечення безпеки будівель і споруд.
4.3.1. Забезпечення безпеки будівель і споруд здійснюється завдяки:
- відповідності їх будівельним нормам і правилам, вимогам правил охорони праці, санітарним нормам і правилам;
- експлуатації їх у відповідності з вимогами Положення про безпечну та надійну експлуатацію виробничих будівель і споруд та Правил обстеження, оцінки технічного стану і паспортизації виробничих будівель і споруд;
- утримання керівниками структурних підрозділів закріплених за ними територій, проходів і проїзду в стані, що забезпечує безпечність руху транспорту та пішоходів;
- належному освітленню будівель, споруд і територій підприємства відповідно до СНіПів.
5. Система аудиту з охорони праці
5.1. Контроль за дотриманням правил і норм з охорони праці покладається на керівників усіх рівнів: від бригадирів до начальників структурних підрозділів та керівників підприємства.
5.2. Система аудиту охорони праці на підприємстві забезпечується проведенням:
- щоквартальних (піврічних – для малих підприємств) нарад з охорони праці за участю усіх керівників структурних підрозділів під керівництвом керівника підприємства;
- щомісячних перевірок стану охорони праці у структурних підрозділах підприємства комісією відповідно до затвердженого графіка (для малих підприємств не обов’язково. Перевірку здійснює інженер з охорони праці та видає припис);
- декадних (щоквартальних – для малих підприємств) нарад з охорони праці, що проводяться керівниками структурних підрозділів за участю інженера з охорони праці;
- щотижневих (щомісячних – для малих підприємств) перевірок стану охорони праці на робочих місцях старшими майстрами (старшими виконробами, виконробами, начальниками змін);
- щоденних перевірок стану охорони праці на робочих місцях майстрами (бригадирами) з усуненням виявлених порушень.
5.3. Порядок підготовки управлінської інформації та прийняття управлінських рішень керівниками всіх рівнів:
5.3.1. Керівник підприємства:
- проводить наради з охорони праці за участю керівників структурних підрозділів, заступників керівника підприємства та профспілкового активу (за відсутності профспілки – уповноваженого найманими працівниками з питань охорони праці), на яких розглядає стан охорони праці, виконання профілактичних (запобіжних) заходів;
- затверджує протоколи нарад з питань охорони праці;
- щорічно видає наказ за результатами роботи підприємства з охорони праці та затверджує профілактичні упереджуючі заходи.
5.3.2. Керівник служби охорони праці:
- під керівництвом головного інженера (заступника директора з охорони праці) організовує проведення оперативних нарад з керівниками та спеціалістами підприємства;
- здійснює перевірку стану безпеки устаткування, технологічних процесів, будівель виробничих територій, наявність засобів колективного та індивідуального захисту, видає приписи щодо усунення виявлених порушень;
- оцінює ефективність системи управління охороною праці;
- визначає пріоритети та надає пропозиції щодо удосконалення діючої системи управління охороною праці;
- оприлюднює інформацію щодо стану охорони праці на стенді охорони праці, на сайті підприємства тощо.
5.3.3. Головний інженер:
- керує проведенням комплексних обстежень, що проводяться комісіями підприємства;
- видає розпорядження за результатами перевірок;
- затверджує протоколи нарад з питань охорони праці, які ним проводяться.
5.3.4. Заступник керівника підприємства, заступник головного інженера (для малих підприємств не обов’язково):
- проводить перевірку стану охорони праці у структурних підрозділах, які йому підпорядковані відповідно до затвердженого графіка. За результатами перевірки видає розпорядження для усунення виявлених порушень;
- затверджує протоколи нарад з питань охорони праці, які ним проводяться.
5.3.5. Керівники структурних підрозділів:
- проводять наради з охорони праці з оформленням протоколу (для малих підприємств доцільно вести Журнал оперативного контролю начальника структурного підрозділу;
- видають розпорядження за результатами наради;
- проводять оцінку роботи з охорони праці фахівців структурних підрозділів та застосовують до них заходи матеріального та морального впливу;
- публікують інформацію щодо стану охорони праці на стенді охорони праці, сайті тощо (для малих підприємств не обов’язково).
5.3.6. Механіки (енергетики) структурних підрозділів (для малих підприємств не обов’язково) розробляють заходи щодо забезпечення надійної роботи устатковання, підвищення його безпеки, забезпечують їх виконання.
5.3.7. Керівники дільниць (старший майстер, виконроб, керівник дільниці, майстер) перед початком роботи перевіряють стан безпеки всіх робочих місць та усувають виявлені порушення. Якщо порушення не можуть бути усунені власними силами або вимагають додаткового часу, роблять запис про характер виявлених порушень в Журналі з охорони праці майстра. При порушеннях вимог безпеки працівником вказують у Журналі його прізвище, ім’я та по батькові і вживають заходів з їх усунення. Підпис порушника в Журналі обов’язковий. До усунення порушень працівників до виконання робіт не допускають.
5.3.8. Бригадир:
- перевіряє стан безпеки робочих місць перед початком роботи, вживає заходів щодо усунення виявлених порушень. Якщо порушення не можуть бути усунені власними силами або вимагають для цього додаткового часу, записує суть виявленого порушення у Журнал з охорони праці майстра. До усунення порушень не допускає робітників до виконання робіт;
- здійснює контроль за дотриманням вимог охорони праці у процесі роботи, із застосуванням засобів індивідуального захисту.
6. Аналіз ефективності СУОП
6.1. Аналіз роботи з охорони праці є основою для прийняття корегувальних дій щодо підвищення рівня безпеки праці на всіх рівнях управління підприємством.
6.2. Облік та розслідування нещасних випадків на виробництві здійснюється у відповідності до Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві.
6.3. Облік, аналіз та оцінка ризику регулюється на підприємстві Порядком обліку, аналізу та оцінки ризику виникнення нещасного випадку.
6.4. Основними обліковими документами, що регулюють роботу щодо підвищення рівня безпеки, є:
6.4.1. Для заступників керівника підприємства, головних спеціалістів та їх заступників:
- графік обстеження підконтрольних підрозділів (щорічно затверджується наказом по підприємству);
- заходи щодо поліпшення умов праці у підконтрольних підрозділах.
6.4.2. Для керівників структурних підрозділів:
- Журнал оперативного контролю начальника структурного підрозділу (для малих підприємств – не обов’язково);
- затверджений список посадових осіб, які мають право видачі нарядів-допусків для виконання робіт підвищеної небезпеки (відомості заносяться в Облік нарядів-допусків за виконання робіт підвищеної небезпеки);
- розпорядження про закріплення устатковання і частини території за конкретними виконавцями на робочих місцях.
6.4.3. Для керівників служб, підрозділів (механіків, електриків, енергетиків):
- графіки оглядів і ремонтів основних та допоміжних засобів виробництва і документи, що підтверджують їх виконання;
- документація, зазначена в п. 6.4.4, за наявності в їх безпосередньому підпорядкуванні робітників;
- документи, передбачені відповідними правилами безпеки та технічної експлуатації устаткування підвищеної небезпеки (паспорти, журнали обліку, огляду тощо).
6.4.4. Для керівників дільниць (старших майстрів, начальників змін, виконробів, майстрів):
- Журнал з охорони праці майстра;
- документи про перевірку знань з охорони праці робітників, які виконують роботи підвищеної небезпеки;
- Журнал реєстрації інструктажів з охорони праці на робочому місці (особисті картки інструктажу.
7. Стимулювання робіт з охорони праці
7.1. Загальні принципи.
7.1.1. На підприємстві, з урахуванням фінансового стану, діє система матеріального заохочення за виробничу діяльність, з урахуванням виконаної роботи щодо зниження рівня ризику виникнення нещасних випадків, професійних захворювань та аварій для керівників та спеціалістів.
7.1.2. Конкретні показники, умови, види і форми стимулювання щорічно встановлюються спільним рішенням адміністрації та профспілкової організації у колективному договорі (за відсутності профспілки ці показники встановлює адміністрація).
7.2. Підвищення рівня трудової та технологічної дисципліни, дотримання правил і норм з охорони праці.
7.2.1. Трудова і технологічна дисципліна на підприємстві забезпечується застосуванням у ряді випадків заходів матеріального, дисциплінарного та морального впливу, передбачених чинним законодавством України та цим Положенням.
7.2.2. Порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці кваліфікується як порушення трудової дисципліни.
7.2.3. У разі настання нещасних випадків, що сталися у структурному підрозділі, керівникам, які допустили порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці, що знаходяться у прямому причинному зв’язку з нещасним випадком, який стався (потерпілий не був навчений, не пройшов інструктаж, медогляд, був допущений до роботи з медичними протипоказаннями, не був забезпечений засобами індивідуального та колективного захисту тощо), премія за поточний місяць не нараховується.
7.2.4. За допущення робітників до виконання робіт на робочих місцях, що не відповідають вимогам безпеки, невжиття заходів до порушників вимог інструкцій з охорони праці безпосередньому керівнику робіт розмір премія знижується на 30%.
7.2.5. На підставі аналізу виконання профілактичних заходів, рівня безпеки праці, стану виробничого травматизму та професійної захворюваності проводиться оцінка дотримання вимог охорони праці:
- трудовим колективом та окремими працівниками структурного підрозділу;
- керівниками і фахівцями підприємства.
7.2.5.1. Оцінка діяльності робітників.
Оцінка діяльності робітників проводиться на підставі виконання ними вимог інструкцій з охорони праці.
У кінці кожного місяця майстер на підставі Журналу з охорони праці подає керівнику структурного підрозділу доповідну записку, на підставі якої керівник структурного підрозділу своїм розпорядженням попереджує робітника або встановлює процент зниження розміру премії чи коефіцієнту трудової участі (КТУ) за допущені ним порушення.
У разі допущення протягом місяця:
- 1-2 порушень вимог інструкції з охорони праці – робітник попереджається;
- 3-х порушень вимог інструкцій з охорони праці – КТУ знижується на 0,1, а премія на 10%;
- 4 і більше порушень вимог інструкцій з охорони праці – КТУ знижується на 0,15, а премія на 50%.
7.2.5.2. Оцінка діяльності з охорони праці керівника, спеціаліста.
Оцінка діяльності з питань охорони праці керівників і фахівців здійснюється з урахуванням виконання ними вимог нормативно-правових актів з охорони праці на підставі оціночних показників. На підставі виставленої оцінки «незадовільно» особам, які допустили порушення, знижується розмір премії за звітний період не менше ніж на 10%.
Оцінка діяльності заступників керівника підприємства, головних спеціалістів та їх заступників.
Оціночні показники роботи з охорони праці: своєчасне виконання наказів, розпоряджень, протокольних рішень, приписів, актів, графіків та інших документів, що регулюють питання охорони праці.
Оцінка «незадовільно» виставляється керівником підприємства за поданням керівника служби охорони праці у разі недосягнення хоча б одного з оціночних показників.
Оцінка діяльності керівників структурних підрозділів та їх заступників.
Оціночні показники роботи з охорони праці:
- своєчасне виконання наказів, розпоряджень, протокольних рішень, приписів, актів, графіків та інших документів, що регулюють питання охорони праці;
- рівень ризику виникнення нещасного випадку відносно базового, встановленого на поточний календарний рік.
Оцінка «незадовільно» виставляється заступниками керівника підприємства, заступниками головного інженера за поданням керівника служби охорони праці при недосягненні хоча б одного з оціночних показників.
Оцінка діяльності механіка, енергетика, електрика структурного підрозділу.
Оціночні показники роботи з охорони праці:
- стан виконання роботи щодо приведення устатковання у відповідність до вимог технічних регламентів, стандартів ССБП, правил і норм з охорони праці;
- рівень ризику виникнення нещасного випадку відносно базового, встановленого на поточний календарний рік.
Оцінка «незадовільно» виставляється начальником структурного підрозділу за поданням головного механіка, головного енергетика, керівника служби охорони праці у разі недосягнення хоча б одного з оціночних показників.
Оцінка діяльності керівників змін, дільниць, старших майстрів і майстрів.
Оціночні показники роботи з охорони праці:
- стан трудової та технологічної дисципліни на робочих місцях;
- рівень ризику виникнення нещасного випадку відносно базового, встановленого на поточний календарний рік.
Оцінка «незадовільно» виставляється начальником структурного підрозділу за поданням керівника служби охорони праці у разі недосягнення хоча б одного з оціночних показників.
7.2.5.3. Керівники, фахівці, робітники, які порушили вимоги норм безпеки, крім обов’язкового зниження розміру премії можуть бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності.
8. Відповідальність
8.1. Працівники, винні у порушенні законодавства про працю та охорону праці, правил, норм та інструкцій з охорони праці, у невиконанні зобов’язань за колективним договором, посадових обов’язків, приписів органів державного нагляду і контролю за охороною праці, а також наказів і розпоряджень по підприємству можуть понести у залежності від характеру порушень та їх наслідків дисциплінарну, матеріальну або кримінальну відповідальність.
8.2. Відповідальність за порушення вимог цього Положення покладається на керівників вищого рівня, керівників і фахівців структурних підрозділів підприємства.
8.3. При невиконанні вимог Положення виконавці несуть матеріальну та дисциплінарну відповідальність.