
У травні 2023 року законодавство з охорони праці, пожежної безпеки та цивільного захисту поповнилося низкою нормативно-правових актів. Пропонуємо Вашій увазі ці зміни у зручному форматі.
№ з/п |
Назва |
Характеристика/Суть змін * |
Дата набуття чинності |
||||||
1. |
|
До наказу «Про прийняття та скасування національних стандартів» від 26.12. 2022 № 269 внесено наступну зміну. Позицію 1 пункту 1 наказу:
викладено в такій редакції:
Тобто усунуто суто технічну помилку попередньої редакції у позначенні року в шифруванні стандарту. |
01.05.2023 |
||||||
2. |
Закон України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні"» № 3057-IX від 02.05.2023 (дія воєнного стану впливає на всі процеси господарчої діяльності, тому публікуємо і ці зміни)
|
Верховна Рада України постановила: 1. Затвердити Указ Президента України від 01.05. 2023 № 254/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні». 2. Цей Закон негайно оголошено через засоби масової інформації та набрав чинності з 19.05.2023. Тобто строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб |
19.05.2023 |
||||||
3. |
|
Верховна Рада України постановила: 1. Затвердити Указ Президента України від 01.05.2023 № 255/2023 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації». 2. Цей Закон негайно оголошено через засоби масової інформації та набрав чинності з 20.05.2023. Тобто строк проведення загальної мобілізації продовжено з 20 травня 2023 року на 90 діб. |
20.05.2023 |
||||||
4. |
|
Внесено зміни до таких законодавчих актів України: 1. До Кодексу цивільного захисту України (чисельні зміни). 2. До частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». 3. До абзацу другого частини першої статті 3 Закону України «Про особливості здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності щодо фізичних осіб – підприємців та юридичних осіб, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності». Цей Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування, крім наступних вимог, які набирають чинності з дня, наступного за днем опублікування, а саме: Кабінету Міністрів України у шестимісячний строк з дня, наступного за днем опублікування цього Закону:
|
27.11.2023 |
||||||
5. |
Затверджено Порядок проведення професійної атестації експертів у сфері пожежної та техногенної безпеки та позбавлення кваліфікаційного сертифіката (далі – Порядок). Текст Порядку додається у відповідній постанові. |
05.05.2023 |
|||||||
6. |
Установлено, що аудит полягає в аналізі стану діяльності суб'єкта господарювання або іншої юридичної особи щодо відповідності вимогам законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки будинків, споруд, у тому числі об'єктів будівництва, їх комплексів та/або частин будь-якого призначення та форми власності, територій, систем (засобів) протипожежного захисту, автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення та інших систем, які не входять до їх складу, але з ними функціонально пов'язані, зовнішнього (внутрішнього) протипожежного водопостачання, вогнезахисту та блискавкозахисту. Основними завданнями аудиту є: 1) проведення аналізу:
2) проведення огляду (обстеження) об'єкта аудиту щодо його відповідності вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Аудит проводять організації незалежно від форми власності, які внесено до відповідного реєстру, визначеного законом. Аудит проводиться відповідно до цивільно-правового договору, укладеного між організацією, що проводить аудит, та суб'єктом аудиту або уповноваженою ним особою згідно з вимогами законодавства за зверненням суб'єкта аудиту. Аудит проводиться не пізніше 45 днів після отримання відповідного звернення суб'єкта аудиту або уповноваженої ним особи до організації, що проводить аудит, відповідно до законодавства. Строк проведення аудиту не може перевищувати 10 робочих днів.
Аудит складається з таких етапів: 1) підготовчого, що включає:
2) основного, що включає:
3) заключного, що включає:
Аудит пожежної та техногенної безпеки – це аналіз стану діяльності суб'єкта господарювання або іншої юридичної особи, що проводиться за його заявою, з метою виявлення, запобігання та усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Проведення аудиту пожежної та техногенної безпеки не тягне за собою застосування санкцій та/або інших заходів реагування.
Аудит пожежної та техногенної безпеки проводиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів, організаціями незалежно від форми власності, визнаними центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, такими, що відповідають критеріям, встановленим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері цивільного захисту. До проведення аудиту залучаються (у тому числі відповідно до цивільно-правових договорів) експерти у сфері пожежної та техногенної безпеки, які пройшли професійну атестацію.
|
06.05.2023 |
|||||||
7. |
1) у пункті 7 розділу I, абзаці четвертому підпункту 5 пункту 3 розділу II слова «в Донецькій та Луганській областях» виключити;
2) в абзаці п'ятому пункту 3 розділу III слова «у Донецькій та Луганській областях» виключити. Тобто, текст інструкції вже не містить уточнення цих областей через розповсюдження збройної агресії на всю територію України. |
02.06.2023 |
|||||||
8. |
|
Внесено зміни до переліку секторів критичної інфраструктури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 № 1109 «Деякі питання об'єктів критичної інфраструктури», доповнивши позицію «Харчова промисловість та агропромисловий комплекс» у графі «Тип основної послуги» після абзацу першого новими абзацами такого змісту: «виробництво ветеринарних препаратів експлуатація елеваторів». У зв'язку з цим абзац другий вважається абзацом четвертим.
|
11.05.2023 |
||||||
9. |
Цей Порядок визначає умови одержання посвідчення про право роботи з пестицидами особами, діяльність яких пов'язана з організацією робіт із зберігання та/або застосування пестицидів або з проведенням робіт з їх транспортування, зберігання, застосування, а також з торгівлею пестицидами. Дія Порядку не поширюється на фізичних осіб, які застосовують пестициди для власних потреб, не пов'язаних з провадженням господарської діяльності, за умови, що такі пестициди дозволені для роздрібного продажу населенню у дрібнофасованому вигляді. Постанова набирає чинності з 28.06.2023. Установлено, що допуски (посвідчення) на право роботи, пов'язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами, видані до набрання чинності цією постановою, є чинними протягом строку, на який вони видані.
|
28.06.2023 |
|||||||
10. |
|
Внесено до постанов Кабінету Міністрів України щодо вдосконалення питань проходження служби цивільного захисту та грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту зміни, з якими можна ознайомитись за активним посиланням на відповідний документ. |
13.05.2023 |
||||||
11. |
|
Внесено до Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052 зміни, що додаються (можна ознайомитись за активним посиланням на відповідний документ). |
17.05.2023 |
||||||
12. |
|
Відповідною постановою запроваджено електронну форму протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу, але за необхідності з можливістю друку паперової копії протоколу. Втім, друк протоколу можливий виключно на бланку встановленого зразка, вартість якого сплачує суб'єкт господарювання. Також постановою:
Зазначається, що органи державної влади, місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи зможуть отримати від суб'єкта ОТК відеоматеріали за відповідними зверненнями. Документом уточнюється, що транспортним засобом, що використовується з метою отримання прибутку є, зокрема, службовий легковий автомобіль, що експлуатується юридичними особами, фізичними особами – підприємцями під час провадження господарської діяльності, фізичними особами під час виконання цивільно-правових договорів з метою отримання прибутку. Вибірковий перегляд матеріалів відеофіксації унеможливить проведення фіктивних перевірок технічного стану, що суттєво вплине на посилення безпеки дорожнього руху. Окрім того, постанова передбачає імплементацію у національне законодавство вимог щодо обсягів перевірки технічного стану транспортних засобів, які визначені Директивою 2014/45/ЄС від 03.04.2014 «Про періодичні тестування на придатність до експлуатації для моторних транспортних засобів та їх причепів». |
через 3 місяці з дня опублікуван-ня |
||||||
13. |
Відповідною постановою: 1. Утворено штаб з підготовки об'єктів житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу до осінньо-зимового періоду 2023/24 року під час воєнного стану у складі згідно з додатком. 2. Затверджено Положення про штаб з підготовки об'єктів житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу до осінньо-зимового періоду 2023/24 року під час воєнного стану (далі – Положення), що додається. Ознайомитись зі складом утвореного штабу та Положенням можна за активним посиланням на відповідний документ.
|
25.05.2023 |
|||||||
14. |
|
Цією постановою затверджено Технічний регламент засобів цивільного захисту, що додається (ознайомитись можна за активним посиланням на відповідний документ). Впровадженням затвердженого цією постановою Технічного регламенту засобів цивільного захисту займається Міністерство внутрішніх справ. Також встановлено, що надання на ринку засобів цивільного захисту, які були введені в обіг до набрання чинності цією постановою, не може бути заборонене або обмежене. Крім цього внесено до постанов Кабінету Міністрів України зміни, що додаються (ознайомитись можна за активним посиланням на відповідний документ). Ця постанова набирає чинності через один рік з дня її опублікування. |
31.05.2024 |
* – детальніше ознайомитись з документом можна за відповідним посиланням.