Онлайн-консультант інженера з охорони праці
Фільтр:
Всі
Атестація робочих місць
Будівництво
Нещасні випадки, профзахворювання та аварії
Електробезпека
Засоби індивідуального захисту
Перевірки Держпраці
Медичні огляди
Навчання та інструктажі
Пожежна безпека
Роботи на висоті
Сільське господарство
Система управління охороною праці (СУОП)
Транспорт
Цивільний захист та техногенна безпека
Інші
Розроблення документації
Роботи підвищеної небезпеки
Дозвільна документація
Домедична допомога
Пільги та компенсації
Ризик-менеджмент
Охорона праці в офісі
Регулювання праці окремих категорій працівників
Умови праці та відпочинку
Анонім

Чи можуть працівники підприємства працювати тільки в нічні зміни та скільки має бути при цьому вихідних днів? Чи можна працювати протягом тижня щоночі з двома вихідними днями? Яким нормативним документом регламентована робота тільки в нічні зміни? 

На запитання відповідає
Острижнюк Оксана Іванівна,
головний державний інспектор управління Держпраці в Івано-Франківській області

Відповідно до статті 54 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) при роботі у нічний час встановлена тривалість роботи (зміни) скорочується на одну годину. Це правило не поширюється на працівників, для яких уже передбачено скорочення робочого часу (пункт 2 частини першої і частина третя статті 51 КЗпП України).

Тривалість нічної роботи зрівнюється з денною у тих випадках, коли це необхідно за умовами виробництва, зокрема, у безперервних виробництвах, а також на змінних роботах при шестиденному робочому тижні з одним вихідним днем.

Довідка

 Нічним вважається час з 10 години вечора до 6 години ранку.

Коментар експерта

При роботі в нічний час може скорочуватися лише тривалість зміни, при цьому тижнева норма годин робочого часу не скорочується. Скорочення тривалості роботи в нічний час провадиться в межах встановленого працівнику режиму робочого часу. Графіки змінності мають забезпечити відпрацювання 40-годинного робочого тижня.

Тривалість роботи не скорочується в разі, коли працівник прийнятий для роботи лише в нічні зміни. Це зазначено в листі Міністерства соціальної політики України від 18.06.2013 р. № 512/13/155-13.

Згідно зі ст. 55 КЗпП України забороняється залучення до роботи в нічний час:

  • вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років, про що йдеться у ст. 176 КЗпП України, згідно з якою не допускається залучення до робіт у нічний час, до надурочних робіт і робіт у вихідні дні і направлення у відрядження вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років;
  • осіб, молодших вісімнадцяти років, про що йдеться у ст. 192 КЗпП України, згідно з якою забороняється залучати працівників молодше вісімнадцяти років до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні;
  • інших категорій працівників, передбачених законодавством (наприклад, батьків, які виховують дитину без матерів та інших осіб, зазначених у ст. 186-1 КЗпП).


Окремі категорії працівників допускається залучати до нічних робіт за деяких умов:

Важливо

Отримувати таку згоду потрібно у письмовій формі.

Відповідно до статей 57, 58 КЗпП України час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку та графіками змін. Визначення часу початку і закінчення щоденної (зміни) роботи відноситься до компетенції трудового колективу, сторін колективного договору, власника і профспілкового органу.

Коментар експерта

Тривалість перерви в роботі між змінами має бути не меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні (включаючи і час перерви на обід), згідно зі ст. 59 КЗпП України.