Які умови встановлення гнучкого режиму робочого часу для працівника підприємства?

Від 27 лютого 2021 року є чинним Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення правового регулювання дистанційної, надомної роботи та роботи із застосуванням гнучкого режиму робочого часу» від 04.02.2021 № 1213-IX (далі – Закон № 1213-IX), відповідно до якого зазнали змін положення Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП).
Так, КЗпП доповнено ст.ст. 601 та 602 і викладено в новій редакції ст. 60. Окрім того, Законом № 1213-IX внесено зміни до ст.ст. 5, 13 та 14 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-ХІІ (далі – Закон про охорону праці).
Гнучкий режим робочого часу
Визначення терміна
Згідно із ч. 3 ст. 60 КЗпП гнучкий режим робочого часу – це форма організації праці, за якою допускається встановлення іншого режиму роботи, ніж визначений правилами внутрішнього трудового розпорядку, за умови дотримання встановленої денної, тижневої чи іншої, встановленої на певний обліковий період (тиждень, місяць, квартал, рік тощо), норми тривалості робочого часу.
Обираючи гнучкий режим робочого часу, працівник сам регулює час початку та закінчення роботи, тривалість робочого часу упродовж робочого дня.
Практика
Наприклад, на підприємстві встановлено графік роботи: з понеділка по п’ятницю з 8.00 до 17.00 год, з 12.00 до 13.00 год – обідня перерва. Працівник, який працює за гнучким режимом, може не дотримуватися правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства, однак зобов’язаний дотримуватися норми робочого часу.
Гнучкий режим робочого часу встановлюється як на визначений строк, так і безстроково, під час прийняття працівника на роботу або пізніше, з огляду на умови, зазначені .
Умови встановлення гнучкого режиму робочого часу для працівника:
- за письмовим погодженням між працівником і власником підприємства, установи, організації незалежно від форми власності або уповноваженим ним органом
- за наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу на час загрози поширення епідемії, пандемії та/або у разі виникнення загрози збройної агресії, надзвичайної ситуації техногенного, природного чи іншого характеру.
З наказом (розпорядженням) про встановлення гнучкого режиму робочого часу в разі загроз поширення епідемії, пандемії, збройної агресії, надзвичайної ситуації працівника ознайомлюють протягом 2 днів з дня його прийняття, але до запровадження гнучкого режиму робочого часу. У такому разі норми ч. 3 ст. 32 КЗпП (повідомлення працівника не пізніше ніж за 2 місяці про зміну істотних умов праці) не застосовуються.
Робочий час за гнучким режимом охоплює
- Фіксований час. У цей час працівник обов’язково присутній на робочому місці та виконує свої посадові обов’язки. В такому разі робочий день може поділятися на частини
- Змінний час. Працівник на власний розсуд визначає періоди роботи в межах встановленої норми тривалості робочого часу
- Час перерви для відпочинку і харчування.
Важливо
Не застосовується, як правило, гнучкий режим робочого часу на безперервно діючих підприємствах, в установах, організаціях, у разі багатозмінної організації роботи, а також в інших випадках, обумовлених специфікою діяльності, коли працівник, виконуючи посадові обов’язки, зобов’язаний бути присутній у чітко визначені правилами внутрішнього трудового розпорядку години роботи або якщо такий режим є несумісним з вимогами щодо безпечних умов праці.
У разі виробничо-технічної необхідності та/або для виконання невідкладних чи непередбачених завдань власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган може тимчасово (на термін до одного місяця протягом календарного року) застосовувати до працівників, яким установлено гнучкий режим робочого часу, загальний режим роботи на підприємстві, в установі, організації. У цьому разі також не застосовуються норми ч. 3 ст. 32 КЗпП (повідомлення працівника не пізніше ніж за 2 місяці про зміну істотних умов праці).
Важливо
На працівника у відрядженні поширюється режим роботи, встановлений на підприємстві, в установі чи організації, до якої його відряджено.
Питання про встановлення гнучкого режиму робочого часу ініціює як працівник, так і власник підприємства або уповноважений ним орган
Гнучкий режим робочого часу встановлюється:
- за заявою працівника з прийнятними для нього часовими межами графіка роботи – в такому разі без дотримання вимог щодо повідомлення працівника не пізніше ніж за 2 місяці про зміну режиму роботи;
- власником або уповноваженим ним органом з огляду на виробничу необхідність – з обов’язковим повідомленням працівника не пізніше ніж за 2 місяці про зміну режиму роботи.
Коментар експерта
Власник або уповноважений ним орган не дотримується вимоги щодо повідомлення працівника про зміну режиму роботи у не менш як двомісячний термін, якщо гнучкий режим робочого часу запроваджується у зв’язку із загрозою поширення епідемії, пандемії, збройної агресії, надзвичайної ситуації техногенного, природного чи іншого характеру.
Якщо гнучкий режим робочого часу запроваджує власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган, він зобов’язаний:
- ознайомити працівників з умовами та специфікою такого режиму не менше ніж за 2 місяці до запровадження;
- забезпечити облік відпрацьованого часу та ефективний контроль за найбільш повним і раціональним використанням робочого часу;
- на підставі структури робочого часу й облікового періоду норми його тривалості для кожного окремого працівника узгодити час роботи фахівця, який працюватиме за гнучким режимом, з режимом роботи інших працівників шляхом регулювання фіксованого, змінного часу і часу перерви для відпочинку і харчування.
Важливо
Запровадження гнучкого режиму робочого часу не тягне за собою змін у нормуванні, оплаті праці та не впливає на обсяг трудових прав працівників (ч. 11 ст. 60 КЗпП).
У разі порушення встановленого гнучкого режиму робочого часу можливо застосувати до працівника такі заходи впливу:
- накласти відповідні дисциплінарні стягнення;
- перевести на загальний режим роботи без дотримання вимоги щодо повідомлення працівника не пізніше ніж за два місяці про зміну істотних умов праці.