Чи потрібно застосовувати запобіжні пояси під час проведення робіт з інвентарних опорних пересувних риштувань заводського виробництва, які обладнані перильним огородженням по всьому периметру настилу?

Перш за все треба визначитись з термінами, які вживатимуться далі. В пункті 2.1 Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті (НПАОП 0.00-1-15.07), затверджених наказом Держгірпромнагляду від 27.03.2007 № 62 (далі – Правила), вказується, що терміни та визначення, які вживаються у цих Правилах, мають такі значення.
Визначення термінів
Пояс запобіжний лямковий (далі – ПЛ) – засіб індивідуального захисту від падіння з висоти, призначений для підтримки людини під час роботи та в разі падіння.
Пояс запобіжний безлямковий (далі – ПБ) – засіб індивідуального захисту, призначений для виконання функції тримання працівника на робочому місці під час виконання роботи на висоті, а також при підніманні (на щоглах, опорах повітряних ліній електропередавання тощо) до робочого місця та спуску з нього.
Роботи на висоті – роботи, що виконуються на висоті 1,3 м і більше від поверхні ґрунту, перекриття або робочого настилу, у тому числі з робочих платформ підйомників і механізмів, а також на відстані менше 2 м від неогороджених перепадів на висоті 1,3 м і більше; основним засобом індивідуального захисту під час виконання робіт є запобіжний пояс ПЛ або ПБ.
Страхувальна система (ланцюжок) – з'єднані між собою в певній послідовності страхувальні засоби й верхолазне спорядження, призначені для забезпечення безпеки працівника під час виконання роботи на висоті й тримання його після зупинки падіння.
А от стосовно використання поясів при роботі з опорних пересувних риштувань (тури) сказано лише наступне.
7.11.3. Вимоги безпеки під час виконання робіт з опорних пересувних риштувань.
7.11.3.7. Перехід з риштувань на конструкції споруди та з конструкції споруди на риштування виконується з використанням двостропних запобіжних поясів.
Не вказується на використання поясів на пересувних риштуваннях і у НПАОП 45.2-7.02.12 «Охорона праці і промислова безпека у будівництві» (ДБН А.3.2-2-2009).
7.3.7 Монтаж (демонтаж) інвентарних риштовань необхідно здійснювати у послідовності та відповідно до вимог, зазначених у технічній документації на риштовання.
7.3.19 Під час застосування пересувних риштовань необхідно забезпечити виконання таких вимог:
- уклон поверхні, по якій здійснюється переміщення в поперечному і поздовжньому напрямках, не повинен перевищувати зазначеного у паспорті та інструкції заводу-виробника;
- пересування засобів підмощування під час вітру зі швидкістю більше ніж 10 м/с не допускається;
- перед пересуванням засоби підмощування необхідно звільнити від матеріалів і тари; з них необхідно вивести людей;
- двері в огорожах засобів підмощування повинні відчинятися усередину і бути обладнані фіксуючим пристроєм, що перешкоджає їх самовільному відчиненню.
Хоча в інструкціях (паспортах на риштування) заводів-виготовлювачів на пересувні риштування (тури) вказано, що працівники повинні користуватися запобіжними поясами.
НПАОП 45.2-1.02-90 «Правила з охорони праці під час будівництва та ремонту об'єктів житлово-комунального господарства», затверджені Держитлокомунгоспом 01.01.1990, вимагають тільки наступне:
«5.1.18. Монтаж та демонтаж лісів виконується навченими робітниками не молодше 18 років, що пройшли попередній медичний огляд, інструктаж з охорони праці та мають право працювати на висоті. Робочі, що проводять монтаж та демонтаж лісів повинні користуватися запобіжними поясами та мотузками». А якщо роботи?
Зверніть увагу, що у більш сучасному документі НПАОП 0.00-7.14-17 «Вимоги безпеки та захисту здоров’я під час використання виробничого обладнання працівниками», затверджені наказом Мінсоцполітики від 28.12.2017 № 2072 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України, не регламентується використання поясів, але чітко розписано можливі ризики під час монтажу і демонтажу, які повинні враховувати керівник і працівники, а саме наступне.
У разі застосування пересувних риштувань для виконання робіт на висоті необхідно використовувати відповідні пристрої для запобігання зрушенню риштувань з місця під час виконання робіт (пункт 33).
Складання, демонтаж або істотну зміну конфігурації риштування здійснюють тільки під контролем відповідальної особи працівники, які мають відповідну спеціальну підготовку для виконання таких операцій, включаючи: розуміння порядку складання, демонтажу та зміни конфігурації риштування; заходи безпеки під час складання, демонтажу та зміни конфігурації риштування; заходи щодо запобігання ризику падіння працівників і предметів; заходи безпеки у разі зміни метеорологічних умов, що можуть негативно вплинути на безпеку риштування; допустимі навантаження; будь-які ризики, до яких можуть призвести операції зі складання, демонтажу та зміни конфігурації риштування (пункт 36).
Відповідальна особа, яка здійснює контроль, та працівники, що виконують роботу, повинні мати у своєму розпорядженні порядок (проєкт виконання робіт) щодо складання, використання та демонтажу, зазначений у пункті 32 цього розділу, а також всі необхідні інструкції.
Але найбільш повну інформацію ми отримаємо з іншого документу. На відміну від попередніх норм, де ЗІЗ видавались за професіями, в ньому все це розписано відносно робіт, які будуть проводитись, та небезпек, які можуть виникати. Отже, відкриваємо НПАОП 0.00-7.17-18 «Мінімальні вимоги безпеки і охорони здоров'я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці», затверджені наказом Мінсоцполітики № 1804 від 29.11.2018 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 27.12.2018 за № 1494/32946 – саме ними і регламентується необхідність застосування запобіжних поясів при роботі на вищезазначених риштуваннях.
Пункт 5 розділу I містить наступні вимоги: ЗІЗ слід використовувати у разі неможливості уникнути або в достатній мірі обмежити ризики для життя та здоров'я працівників технічними засобами колективного захисту або заходами, методами чи правилами організації роботи. Пункт 6: ЗІЗ використовують виключно за призначенням згідно з інструкціями з експлуатації, які мають бути зрозумілими для працівників.
Додаток 3 до Мінімальних вимог безпеки і охорони здоров'я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці (пункт 1 розділу III)
Орієнтовний перелік робіт, які вимагають застосування відповідних засобів індивідуального захисту
...
7. Засоби захисту від падіння з висоти (захисні підвісні системи):
- роботи на риштованнях;
- монтажні роботи;
- роботи на висоті з використанням спеціальних страхувальних засобів.
Отже, запобіжні пояси не тільки використовуються при монтажі, демонтажі та роботі на інвентарних пересувних риштуваннях, але й їх використання разом з іншими ЗІЗ мають бути прописані як у ПВР, так і у внутрішніх інструкціях з охорони праці.