Онлайн-консультант інженера з охорони праці
Фільтр:
Всі
Атестація робочих місць
Будівництво
Нещасні випадки, профзахворювання та аварії
Електробезпека
Засоби індивідуального захисту
Перевірки Держпраці
Медичні огляди
Навчання та інструктажі
Пожежна безпека
Роботи на висоті
Сільське господарство
Система управління охороною праці (СУОП)
Транспорт
Цивільний захист та техногенна безпека
Інші
Розроблення документації
Роботи підвищеної небезпеки
Дозвільна документація
Домедична допомога
Пільги та компенсації
Ризик-менеджмент
Охорона праці в офісі
Регулювання праці окремих категорій працівників
Умови праці та відпочинку
Анонім

Як внести зміни до чинної інструкції з охорони праці?

На запитання відповідає
Нечаєв Михайло Юрійович,
консультант з питань охорони праці, сертифікований фахівець NEBOSH IGC, сертифікований спеціаліст ESOSH

Відповідно до пункту 3 розділу І Положення про розробку інструкцій з охорони праці, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.01.1998 № 9 (далі – Положення),

Визначення терміна

Інструкція з охорони праці є актом з охорони праці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності та видів їх діяльності, що містить обов’язкові для дотримання працівниками вимоги з охорони праці при виконанні ними робіт певного виду або за певною професією на всіх робочих місцях, у виробничих приміщеннях, на території підприємства, будівельних майданчиках або в інших місцях, де за дорученням роботодавця чи уповноваженого ним органу виконуються ці роботи, трудові чи службові обов’язки.

 

Внесення змін до чинної інструкції з охорони праці (далі – інструкція) регулюється Порядком опрацювання і затвердження роботодавцем нормативних актів з охорони праці, що діють на підприємстві, затвердженим наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 21.12.1993 року №132 (далі – Порядок).

Відповідно до пункту 2.12 Порядку, узгодження і затвердження змін до нормативного акту з охорони праці або прийняття нового акту за результатами перегляду чинного здійснюються згідно з пунктами 2.1 – 2.6 Порядку. Тобто так само, як і узгодження та затвердження самих інструкцій.

А відповідно до пункту 2.13 Порядку, реєстрація та облік нормативних актів з охорони праці здійснюються в порядку, який встановлюється роботодавцем, якщо інше не передбачено законодавством.

Також слід враховувати, що Положенням встановлено вимоги до змісту, побудови і викладення інструкцій, а також визначено вимоги до перегляду інструкцій з охорони праці на підприємстві.

А саме, згідно з розділом VI Положення, перегляд інструкцій проводиться:

  • в строки, передбачені нормативно-правовими актами з охорони праці, на основі яких їх розроблено, але не рідше ніж один раз на 5 років, а для робіт з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, – не рідше ніж один раз на 3 роки;

  • у разі зміни законодавства України про працю та охорону праці;

  • у разі набрання чинності новими або переглянутими нормативно-правовими актами з охорони праці;

  • у разі аварійної ситуації або нещасного випадку, що спричинили необхідність перегляду (зміни) інструкції;

  • у разі зміни технологічного процесу або умов праці, впровадження нових технологій, нових видів устаткування, машин, механізмів, матеріалів, апаратури, пристроїв, інструментів та видів енергії тощо інструкція переглядається до впровадження зазначених змін.

 

Отже, для внесення змін до чинної інструкції з охорони праці необхідно керуватися вимогами Порядку опрацювання і затвердження роботодавцем нормативних актів з охорони праці, що діють на підприємстві.

Форма аркушу змін та доповнень до інструкції з охорони праці не передбачена чинним законодавством, але відповідно до пункту 2.13 Порядку, роботодавець може самостійно затвердити порядок реєстрації та обліку нормативних актів з охорони праці, зокрема і змін до інструкцій що діють на підприємстві.