Онлайн-консультант інженера з охорони праці
Фільтр:
Всі
Атестація робочих місць
Будівництво
Нещасні випадки, профзахворювання та аварії
Електробезпека
Засоби індивідуального захисту
Перевірки Держпраці
Медичні огляди
Навчання та інструктажі
Пожежна безпека
Роботи на висоті
Сільське господарство
Система управління охороною праці (СУОП)
Транспорт
Цивільний захист та техногенна безпека
Інші
Розроблення документації
Роботи підвищеної небезпеки
Дозвільна документація
Домедична допомога
Пільги та компенсації
Ризик-менеджмент
Охорона праці в офісі
Регулювання праці окремих категорій працівників
Умови праці та відпочинку
Анонім

Наше підприємство, що займається торгівельною діяльністю (далі в тексті – Замовник), має склад. Періодично за договором наймаємо будівельні організації (далі в тексті – Будівельник), які для наших потреб виконують роботи (зокрема і з підвищеною небезпекою) – заміна ламп освітлення з автовишки, миття вікон з автовишки та з використанням верхолазних систем, монтаж та обслуговування кондиціонерів на фасаді тощо. У штаті Замовника немає фахівців, які глибоко розбираються в технологіях таких робіт. Питання: 

1. Хто відповідальний за охорону праці при виконанні таких робіт? 

2. Яке формулювання достатнє і вичерпне (щоб не переписувати множинні вимоги різних Правил) повинне бути в договорі між Замовником і Будівельником, щоб уся відповідальність за охорону праці в цьому випадку лягала на Будівельника?

3. Чи зобов'язаний Замовник (і чи має право) перед укладенням договору, з'ясовувати – чи має Будівельник відповідний дозвіл Держпраці на виконання таких робіт? 

4. Чи зобов'язаний Замовник (і чи має право) вимагати у Будівельника у процесі виконання договору чинних на поточний момент «корочок» верхолазів Будівельника, медоглядів верхолазів і т. д.? 

5. Чи має служба охорони праці Замовника у разі виявлення грубого або звичайного порушення з боку Будівельника (створення виробничої ситуації, що загрожує життю працюючих) видавати припис виконробу Будівельника? 

На запитання відповідає
Ферій Юрій Васильович,
заступник начальника відділу безпеки праці Державної служби з питань праці

Відповідно до вимог пункту 6.3 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 № 15, до початку виконання робіт замовнику необхідно провести вступний інструктаж з працівниками інших організацій, які прибули на підприємство і беруть безпосередню участь у виробничому процесі або виконують інші роботи для підприємства.

Також відповідно до пункту 4.14 ДБН А.3.2-2-2009 Система стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві. Основні положення (НПАОП 45.2-7.02-12), перед початком виконання робіт на території діючого підприємства або цеху замовник (підприємство) і генпідрядник за участю субпідрядних (підрядних) організацій зобов'язані скласти акт-допуск за формою згідно з додатком Д. Відповідальність за невиконання заходів, що передбачені актом-допуском, несуть керівники будівельно-монтажних організацій і діючого підприємства.

Далі відповідаю по пунктах:

1. Відповідно до вимог статті 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог. 

Пунктом 67 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 № 668 (далі – Постанова № 668), визначено, що підрядник повинен забезпечити дотримання трудового законодавства, зокрема створення здорових і безпечних умов праці та відпочинку працівників (додержання правил і норм техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці, протипожежної охорони тощо), а також проведення відповідного їх інструктажу.

Тобто, відповідальність за охорону праці при виконанні робіт несе безпосередній керівник робіт, особа, призначена роботодавцем відповідальною за охорону праці при виконанні робіт.

 

2. Можна скористатися Загальними вимогами стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників – роботодавець повинен забезпечити вимоги стосовно охорони праці працівників, вимоги щодо створення безпечних і нешкідливих умов праці шляхом належного облаштування робочих місць і виробничих, санітарно-побутових та інших приміщень на підприємстві, в установі, організації (далі – підприємство), безпечного використання працівниками засобів праці, забезпечення навчання працівників і залучення їх до вирішення питань охорони праці, регулювання взаємовідносин з охорони праці між підприємствами у випадку залучення до виконання робіт працівників інших підприємств.

 

3. Відповідно до пункту 4.13 НПАОП 45.2-7.02-12 замовник повинен здійснювати допуск до виконання робіт лише тих субпідрядників (підрядників), які мають дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки. 

Ця вимога також зазначена в пункті 31 Постанови № 668 – підрядник зобов'язаний одержати встановлені законом дозволи на виконання окремих видів робіт.

Тобто перед укладенням договору, Ви зобов’язані з'ясовувати – чи має підрядник відповідний дозвіл Держпраці на виконання таких робіт

 

4. Як відзначено в пункті 1 відповідальність за охорону праці при виконанні робіт несе безпосередній керівник робіт або особа призначена роботодавцем відповідальною за охорону праці при виконанні робіт. 

Тобто медогляди працівників, їх професійна підготовка, перевірка знань – питання підрядника. При потребі контролю ці питання можна внести в договір на стадії його підписання.

 

5. Відповідно до пункту 4.13 НПАОП 45.2-7.02-12 замовник повинен контролювати дотримання працівниками субпідрядних організацій рішень із питань охорони праці. 

Пункт 68 Постанови № 668 визначає, що замовник у випадках, передбачених договором підряду, може вимагати від підрядника відсторонення працівників від виконання робіт (будівництва об'єкта) з обґрунтуванням такої вимоги.

Тобто, можливість контролю передбачено, але можливість видавати приписи чітко не прописана. Тому рекомендуємо це питання, а також можливість зупинки виконання робіт службою охорони праці замовника прописати в договорі на виконання робіт.