ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Державної корпорації «Укрметротунельбуд» від 30.11.99 р. (число, місяць, рік) № 2.4 |
Національним Науково-дослідним інститутом охорони праці (нНдіОП)
25.11.99 р.
(число, місяць, рік)
№ 247
ПІ 6.1.00-61-1999
ПРИМІРНА ІНСТРУКЦІЯ
З ОХОРОНИ ПРАЦІ
ДЛЯ ЕЛЕКТРОСЛЮСАРЯ-МОНТАЖНИКА ПІДЗЕМНОГО ГІРНИЧОПРОХІДНИЦЬКОГО УСТАТКУВАННЯ, ЗАЙНЯТОГО НА ПРОКЛАДЦІ ТА МОНТАЖІ КАБЕЛЬНИХ ЛІНІЙ, УСТАНОВОК ПОСТІЙНОГО ЕЛЕКТРИЧНОГО
ОСВІТЛЕННЯ ПРИ БУДІВНИЦТВІ МЕТРОПОЛІТЕНІВ
ЗМІСТ
Вступ............................................................. 4
- Загальні положення.............................................. 5
- Вимоги безпеки перед початком роботи............................ 8
- Вимоги безпеки під час роботи................................... 10
- Вимоги безпеки після закінчення роботи.......................... 18
- Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях............................. 18
ВСТУП
Примірна інструкція розроблена НДІБВ Держбуду України за договором від 10.01.99 р. № 411 з корпорацією «Укрметротунельбуд» з урахуванням вимог ДНАОП 0.00-4.15-98 «Положення про розробку інструкцій з охорони праці». З введенням у дію цієї примірної інструкції втрачає силу «Типова інструкція з охорони праці для електрослюсаря-монтажника підземного гірничопрохідницького устаткування, зайнятого на прокладці і монтажі кабельних ліній, пристроїв постійного електричного освітлення при будівництві метрополітенів», затверджена Міністерством транспортного будівництва СРСР у 1991 році.
При виникненні необхідності в дану примірну інструкцію можуть бути внесені доповнення або зміни, що підлягають узгодженню і затвердженню у встановленому порядку.
Перегляд даної примірної інструкції (надалі - інструкція) проводиться в разі необхідності, але не рідше 1 разу в 10 років.
Інструкція переглядається до вказаного строку:
- у разі зміни законодавства України про працю та охорону праці;
- у разі набуття чинності новими або переглянутими державними нормативними актами про охорону праці;
- за вказівкою директивних органів, вищестоящих організацій, органів державного управління і нагляду за охороною праці;
- у випадку аварійної ситуації або нещасного випадку, що викликали необхідність перегляду (зміни) інструкції;
- при впровадженні нових технологій, зміні технологічного процесу або умов праці, а також при впровадженні нових видів обладнання, машин, механізмів, матеріалів, апаратури, пристроїв і інструментів, видів енергії і т.ін.
В останньому випадку перегляд інструкції проводиться до зазначених впроваджень чи змін.
Дотримання вимог примірних інструкцій з охорони праці є однією з основних умов запобігання нещасних випадків на виробництві. Недотримання цих вимог розглядається як порушення трудової дисципліни, за які на порушника накладається стягнення відповідно до чинного законодавства.
-
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1 Відомості про сферу застосування інструкції.
1.1.1 Вимоги примірної інструкції поширюються на електрослюсарів-монтажників підземного гірничопрохідницького устаткування, зайнятих на прокладці та монтажі кабельних ліній, установок постійного електричного освітлення при будівництві метрополітенів.
1.1.2 Примірна інструкція повинна знаходитися на дільниці в доступному місці
1.2. Умови і порядок допуску працівників до самостійної роботи.
1.1.1 До роботи електрослюсарем-монтажником підземного гірничопрохідницького устаткування по прокладці та монтажу кабельних ліній, установок постійного електричного освітлення при будівництві метрополітенів (далі по тексту - електрослюсар-монтажник) допускаються особи не молодше 18 років, які пройшли медичний огляд, навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці (відповідно до Типового положення про навчання з питань охорони праці) один раз на рік і одержали відповідні посвідчення.
Електрослюсар-монтажник повинен знати Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів (ПТЕ) і Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів (ДНАОП 0. 00-1. 21-98) і мати групу з електробезпеки не нижче III.
У випадку незадовільних знань з питань охорони праці робітники повинні пройти повторне навчання протягом одного місяця. При незадовільних результатах повторної перевірки знань працівника працевлаштовують відповідно до чинного законодавства.
1.1.2 Електрослюсар-монтажник, який приймається на роботу, повинен пройти вступний інструктаж для ознайомлення з загальними положеннями з охорони праці, виробничою обстановкою і правилами внутрішнього трудового розпорядку.
1.1.3. Отримавши вступний інструктаж, електрослюсар-монтажник повинен розписатися в журналі реєстрації вступного інструктажу після того як особа, що проводила інструктаж, зробить запис про його проведення і розпишеться.
1.1.4. Незалежно від кваліфікації і стажу попередньої роботи в перший день виходу на роботу електрослюсар-монтажник повинен пройти первинний інструктаж з безпеки праці у керівника робіт безпосередньо на робочому місці.
1.1.5. Допуск електрослюсаря-монтажника до самостійної роботи здійснюється після його стажування протягом 15 змін і оформляється записом у журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці.
1.1.6. Електрослюсар-монтажник повинен не рідше одного разу в три місяці проходити повторний інструктаж, який проводить безпосередньо керівник робіт.
1.1.7 При зміні умов і вимог безпеки праці, технологічного процесу, заміні або модернізації устаткування, приладів, інструментів, зміні інших факторів, які впливають на безпеку праці, порушенні вимог безпеки праці, що можуть призвести або призвели до травми, аварії, вибуху або пожежі, а також після перерви в роботі більш ніж на ЗО календарних днів електрослюсар-монтажник зобов'язаний пройти позаплановий інструктаж відповідно до Типового положення з питань охорони праці.
1.1.8. По закінченні проведення первинного, позапланового або повторного інструктажу, електрослюсар-монтажник повинен розписатися в журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці після того, як особа, що проводила інструктаж, зробить запис про проведення інструктажу і розпишеться (при реєстрації позапланового інструктажу вказується причина його проведення).
1.1.9. Перед виконанням робіт в умовах підвищеної небезпеки (при виникненні небезпеки, яка виходить від інших видів робіт, що виконуються на інших ділянках роботи і т.п.) електрослюсар-монтажник повинен пройти цільовий інструктаж і розписатися в наряді-допуску, що дозволяє виконання робіт.
1.1.10 Після кожного виду інструктажу електрослюсар-монтажник повинен пройти перевірку засвоєних ним при інструктажі знань, яку здійснює особа, що проводила інструктаж.
1.1.11 До роботи в шахтах електрослюсар-монтажник може бути допущений тільки після ознайомлення під розписку з розташуванням виходів на поверхню і правил особистої поведінки під час можливої аварії відповідно до плану ліквідації аварій (ПЛА).
Повторне ознайомлення з розташуванням виходів на поверхню, заходами щодо попередження аварій, передбачених ПЛА, проводиться через кожні 6 місяців, а при зміні розташування виходів - негайно.
1.1.12 Власник має право притягнути робітника, який ухиляється від проходження обов'язкового медичного огляду, до дисциплінарної відповідальності і зобов'язаний відсторонити його від роботи без збереження заробітної плати;
1.3 Вимоги правил внутрішнього трудового розпорядку.
1.3.1 Електрослюсар-монтажник зобов'язаний:
- дотримуватись зобов'язань з охорони праці, передбачених колективним договором;
- співробітничати з власником у справі організації безпечних і нешкідливих умов праці, особисто вживати посильних заходів щодо усунення будь-якої виробничої ситуації, яка загрожує життю чи здоров'ю його або оточуючих його людей і навколишньому природному середовищу, повідомляти про небезпеку свого безпосереднього керівника або іншу посадову особу;
- до початку виконання будь-яких робіт електрослюсар-монтажник повинен бути ознайомлений під розписку з проектом виконання робіт (ПВР).
1.3.2 Користуючись при спуску і підйомі шахтним клітьовим людським або вантажо-людською підйомною установкою електрослюсар-монтажник повинен підкорятись вимогам стволового; посадка в кліть і висадка з неї людей допускається тільки після повного опускання кліті на посадкові кулачки, відкриття запобіжної решітки стволовим.
1.3.3 У виробітках, де підвішений контактний провід електровозної відкатки, через кожні 100 м, а також на перетинаннях з іншими виробками і на кривих ділянках траси повинні бути вивішені світні написи «Обережно! Провід під напругою».
1.3.4 Не торкатися до контактного проводу.
1.3.5 У виробках, де діє електровозная відкатка, прохід дозволяється тільки по пішохідних доріжках, розташованих збоку по всій довжині відкаточних колій, шириною між обробкою (кріпленням) виробки і габаритом рухомого складу не менше 0,7 м, а при виконанні монтажних робіт у руддворі - не менше 1 м.
1.3.6 Не їздити на електровозах, у шахтних вагонетках, візках, скипових і вантажних підіймачах та інших підйомно-транспортних установках, не призначених для перевезення людей.
1.3.7 Робочі місця і проходи до них на висоті 1,3 м та більше і відстані менше 2 м від межі перепаду по висоті повинні бути огороджені. Проходи з ухилом більш 20 градусів повинні бути обладнані трапами або східцями з огородженням.
При неможливості встановлення огородження електрослюсар-монтажник повинен користуватися запобіжним поясом. Місця закріплення карабіна пояса повинні бути заздалегідь вказані майстром.
1.3. 8 Запобіжний пояс повинен мати бирку із зазначенням його номера і дати чергового випробування.
Не користуватися запобіжним поясом, в якого сплинув термін випробування.
1.3.9 При виконанні робіт у декілька ярусів (по одній вертикалі) робочі місця повинні бути обладнані захисними засобами (настили, сітки, козирки і т.п.) відповідно до ПВР.
1.3.10 При газовому режимі підземних виробок:
а) не палити і не приносити із собою засоби відкритого вогню (сірники, запальнички та ін.) і тютюнові вироби;
б) не користуватися електроустаткуванням, пускорегулюючою апаратурою, освітлювальними приладами, електроінструментом не у вибухонебезпечному виконанні та інструментами, які утворюють під час роботи іскри;
в) не користуватися паяльними лампами та іншими вогневими засобами.
1.3.11. Порушення електрослюсарем-монтажником трудової і виробничої дисципліни, а також правил безпечної експлуатації устаткування тягне за собою дисциплінарне покарання, а в окремих випадках, визначених чинним законодавством, і кримінальну відповідальність.
1.3.12 В організаціях, які ведуть підземні роботи, організується позмінний облік осіб, що спустилися у виробки і вийшли на поверхню. Відповідальність за забезпечення такого обліку несе начальник дільниці.
Електрослюсар-монтажник при опусканні в шахту повинен повісити свій номерний жетон на щит для осіб, що знаходяться в шахті. Після підняття з шахти -на щит для осіб, що знаходяться на поверхні.
1.3.13 Спуск у підземні виробки допускається тільки з дозволу рукоятчика (стволового шахтної поверхні).
1.3.14 Протягом робочої зміни виконувати тільки ті роботи, що зазначені в
«Журналі змінних завдань і щозмінного інструктажу» особою технічного нагляду.
1.4 В процесі роботи на електрослюсаря-монтажника можуть впливати такі небезпечні і шкідливі фізичні виробничі фактори:
- машини і механізми, що рухаються;
- підвищений рівень шуму і вібрації на робочому місці;
- недостатня освітленість робочої зони;
- роботи на висоті;
- підвищена запиленість і загазованість повітря робочої зони;
- гірничі породи, що обвалюються;
- підвищена напруга електричного поля;
- прориви пливуна або води;
- гострі крайки, задирки на поверхнях заготовок і устаткування.
1.5 Електрослюсар-монтажник, при виконанні робіт, повинен
використовувати такі засоби індивідуального захисту (ЗІЗ):
одяг захисний - по ГОСТ 12.4.103-83:
- костюм бавовняний або костюм брезентовий;
- білизна натільна;
- чоботи гумові;
- рукавиці брезентові;
- куртка бавовняна на теплій підкладці та штани бавовняні на теплій підкладці;
каска - по ГОСТ 12.4.128-83*. При необхідності:
- захисні окуляри - по ГОСТ 12.4.013-85;
- пояс запобіжний;
- діелектричні рукавички;
- засоби індивідуального захисту органів дихання (респіратор) - по ГОСТ 12.4.03485.
1.6 Вимоги санітарних норм і правил особистої гігієни, яких повинен дотримуватись робітник під час виконання роботи.
1.6.1 Особи, які ухиляються від користування захісними касками, спецодягом,
спецвзуттям та іншими ЗІЗ до роботи не допускаються.
1.6.2 Електрослюсар-монтажник повинен користуватися тільки особисто йому виданими спецодягом, спецвзуттям, захисними засобами і не передавати їх у користування іншим особам.
1.6.3 Спецодяг, який використовує електрослюсар-монтажник, повинен бути обезпилений і випраний відповідно до Правил безпеки при будівництві метрополітенів і підземних споруд.
Сушка та обезпилювання спецодягу повинні проводитися після кожної робочої зміни, прання або хімчистка - в міру необхідності, але не рідше двох разів на місяць.
1.6.4 Електрослюсар-монтажник зобов'язаний дотримуватися питного режиму з урахуванням умов праці. Для підтримки раціонального водно-сольового балансу необхідно користуватися незначно підсоленою водою (5 г солі на 1 л води) або мінеральною водою, необхідно також користуватися сатураторною установкою. Бажано також вживати чай, фруктові відвари, хлібний квас, білково-вітамінний напій у спеціально відведених місцях.
Не використовувати для пиття воду з підземних джерел, водопроводів, не призначених для цього.
1.6.5 Перед кожним прийомом їжі мити руки з милом у спеціально відведених для цього місцях. Для виключення випадків отруєнь забороняється застосовувати етильований бензин або метанол (інші легкозаймисті та отруйливі речовини) для миття рук, спецодягу, деталей.
1.6.6 У випадку поганого самопочуття, нервового розладу, сильного збудження, виявлення високої температури тіла або інших ознак захворювання, які заважають електрослюсарю-монтажнику вести нормальну безпечну роботу, він зобов'язаний доповісти про це начальнику зміни і негайно звернутися до лікаря.
1.6.7 У нетверезому стані в місця виробництва робіт електрослюсарі-монтажники не допускаються.
2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ
2.1 Порядок приймання зміни.
2.1.1 Перед початком роботи електрослюсар-монтажник повинен перевірити: укомплектованість і справність інструментів, устаткування, пристосувань, спецодягу і засобів індивідуального захисту;
наявність на робочому місці огороджень, помостів, настилів, драбин і т.д. та їх справність. Проходи і саме робоче місце повинні бути чистими, сміття і сторонні предмети прибрані.
2.1.2 Отвори в перекриттях, прорізи в стінах, у місцях виконання робіт повинні бути закриті суцільним настилом або мати огородження висотою не менше 1 м з бортовою дошкою шириною 15 см.
2.1.3 Ручні лебідки повинні бути редукторними з безпечними рукоятками, щільно насадженими на приводний валик та мати справні гальма.
Не вставляти металеві прокладки в отвір рукоятки з метою ущільнення.
2.1.4 Довжина рукоятки лебідки повинна відповідати параметрам вказаним у її паспорті.
З метою подовження рукояток лебідок не надівати на них металеві трубки.
2.1.5 Лебідки, які застосовуються для переміщення великовагових вантажів, повинні бути міцно прикріплені болтами до дерев'яної або металевої рами, що надійно кріпитися до «якоря» або нерухомих конструкцій, відповідно до ПВР.
2.1.6 Зубчасті передачі лебідок повинні бути закриті кожухами.
2.1.7 Блоки, що використовуються при підйомі вантажів, повинні бути випробувані і мати клеймо або бирку із зазначенням дати чергового випробування і припустимого навантаження. Осі блоків повинні бути змащені.
Не застосовувати блоки з розбитими роликами або зі спрацьованими втулками.
2.1.8 Знімні вантажозахватні пристосування (траверси, стропи, ланцюги, кліщі і т.п.) повинні бути інвентарними і задовольняти таким вимогам:
- відповідати масі і характеру вантажу, що піднімається;
- металоконструкції траверс, їх зварні з'єднання не повинні мати тріщин і деформацій. Траверси повинні мати бирки із зазначенням номера,
- вантажопідіймальності, власної ваги і дати наступного огляду;
- канати траверс і стропів повинні мати клеймо або прикріплену бирку із зазначенням номера, вантажопідіймальності і дати наступного огляду;
- вантажні гаки вантажозахватних засобів повинні мати запобіжний замикаючий пристрій, що запобігає самочинному випадінню вантажу;
- канати стропів не повинні мати зламів, вузлів, кінці тросів повинні бути забиті (оклітньовані).
2.1.9 Домкрати, які застосовуються при розкочуванні кабеля, повинні задовольняти таким вимогам:
- ручні важільно-рейкові домкрати повинні мати пристрій, який виключає самочинне опускання вантажу при знятті зусилля з важіля або рукоятки і повинні мати стопори, які виключають хід гвинта або рейки при перебуванні штока в крайньому верхньому положенні;
- гвинтові домкрати повинні бути самогальмівними;
- опорна поверхня головок повинна мати форму, яка не допускає зісковзання з неї вантажу.
2.1.10 Ручні пневматичні машини повинні бути обладнані пристосуваннями, що не допускають вильоту робочого інструмента.
2.1.11 Перед приєднанням ручних пневматичних машин до шлангу, який підводить зтиснене повітря, продути шланг для видалення з нього пилу і вологи, при цьому струмінь повітря спрямовувати нагору.
Приєднувати шланг до пневматичної машини тільки при закритому вентилі повітряної магістралі (компресора).
Переконатися, що штуцери і ніпелі мають справні грані і різьби, навернені в місцях з'єднання на повне число ниток, і забезпечують міцне і щільне з'єднання шлангів між собою, а також з пневматичною машиною і повітряною магістраллю (компресором). Шланги на ніпелях і штуцерах повинні бути закріплені спеціальними стяжними хомутами.
Не закріплювати шланги на ніпелях і штуцерах дротом.
2.1.12 При одержанні ручних електричних машин, переносних електричних світильників і надалі при роботі з ними електрослюсар-монтажник повинен виконувати вимоги «Примірної інструкції з охорони праці при роботі з ручними електричними машинами і переносними електричними світильниками».
2.1.13 При використанні помостів або риштувань електрослюсар-монтажник повинен переконатися в тому, що вони огороджені із зовнішнього або торцевого боків бильцями з поруччям, середньою та бортовою дошками і допушені до експлуатації.
2.1.14 Переносні (приставні) драбини повинні бути інвентарними. Опорні кінці приставних вертикальних і похилих драбин повинні мати при установці на асфальтові, бетонні та інші тверді поверхні башмаками з матеріалу, який не сковзає, (гуми і т.п.).
2.1.15 Про всі виявлені несправності і недоліки електрослюсар-монтажник повинен повідомити майстру (бригадиру) і до їх усунення до роботи не приступати. 2.2. Підготовка робочого місця, 313.
1.1. 1 Оглянути робоче місце, прибрати непотрібні предмети, які можуть заважати роботі, звільнити проходи.
1.1.2 Переконатися, що робоче місце достатньо освітлене і світло не буде заважати в процесі роботи, засліплюючи очі. Ручний інструмент, пристосування, заготовки, деталі та інші, необхідні для роботи, матеріали розмістити у зручному і безпечному для користування порядку.
1.1.3 Прохід (вихід) в тунелі та інші підземні споруди дозволяється тільки у визначених місцях, вказаних керівником робіт.
1.1.4 Перед початком роботи електрослюсар-монтажник повинен одягти відповідні ЗІЗ.
1.3 Порядок перевірки справності устаткування, інструмента.
1.3.1 При виявленні відхилень від умов сертифіката і порушеннях в пускових, попереджувальних, гальмових і очисних пристроях, системах блокування і сигналізації, вентиляції та освітлення електрослюсар-монтажник зобов'язаний довести про них до відома керівництва дільниці.
1.3.2 Наявність і стан вихідних матеріалів (сировини, заготовок, напівфабрикатів) проверяется шляхом їх огляду.
1.4 Про всі помічені несправності устаткування, пристроїв, пристосувань, інструмента, захисних засобів, виявлених при огляді, електрослюсар-монтажник повинен повідомити керівнику робіт (майстру, виконробу) і до усунення несправностей до роботи не приступати.
3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ
3.1 Відомості щодо безпечної організації праці.
3.1.1 Прокладка кабеля повинна проводитися відповідно до вимог ПВР.
3.1.2 Перед прокладкою кабеля необхідно перевірити міцність щік барабанів, надійність закладення втулок у щоках, стан зовнішніх витків кабеля, відсутність цвяхів на щоках.
Не проводити прокладку кабеля до усунення виявлених недоліків.
3.1.3 Установку кабельних конструкцій (кронштейни з ріжками, смуги і кутовики для кріплення кабелів до склепіння тунелю і т.п.) повинна проводити ланка в складі не менше 2 осіб.
3.1.4 Перед початком монтажу кабельні конструкції повинні бути розкладені по місцю установки. В колекторах похилих ходів конструкції розкладають так, щоб виключити самочинне переміщення їх вниз.
3.1.5 Кабельні конструкції повинні бути приварені електрозварюванням до закладних деталей бетонної обробки тунелю або прикріплені болтами до тюбінгів.
3.1.6 Домкрати, на яких розташовуються барабани, повинні бути встановлені на міцній, без нахилу, основі.
3.1.7 Прокладку кабеля в тунелях, де покладен залізничний шлях нормальної колії, необхідно проводити зі спеціальних інвентарних візків. Під час розкочування кабеля необхідно розташовуватись тільки з боків і позаду візка.
3.1.8 При відсутності колії розкочування кабеля повинне проводитися за допомогою лебідки по роликам, установленими по трасі на відстані 3-5 м один від одного.
3.1.9 При розкочуванні кабеля по похилому ходу барабан з кабелем повинен бути встановлений на поверхні в сталевій рамі по можливості ближче до прорізу в стіні або в підлозі.
3.1.10 В усіх випадках на барабанах повинно бути гальмове пристосування.
3.1.11 В колекторах під платформами кабелі необхідно розкочувати по роликах за допомогою лебідки з електроприводом.
3.1.12 Всі колектори повинні бути попередньо очищені від сміття, сторонніх предметів прибрані.
3.1.13 Всі підходи до ствола на поверхні повинні бути очищені від сторонніх предметів і огороджені з установкою на огородженні попереджувальних плакатів. До початку робіт повинна бути встановлена звукова або світлова сигналізація з виводом сигналу в нижній кінець ствола і до місця установки барабана з кабелем.
3.1.14 Підйом і укладку кабеля на ріжки необхідно проводити за допомогою спеціальних рогаток, насаджених на дерев'яні жердини.
Не застосовувати для підйому кабеля лопати, кілки та інші випадкові предмети. При підйомі рогатками робітники не повинні розташовуватися під кабелем; не можна впирати жердини рогаток у груди або живіт.
3.1.15 Прокладку кабелів над прорізами і переходи кабелів з одного боку тунелю на другий по склепінню необхідно виконувати з пересувних площадок або риштувань. Кріплення прокладених кабелів на обходах через прорізи допускається проводити з приставних драбин, але з обов'язковим використанням запобіжних поясів.
Не працювати з приставних драбин на склепінні тунелю в камерах з'їздів.
3.1.16 При роботі з драбин не приставляти їх до кабелів і проводів навіть у тих випадках, коли з них знята напруга.
3.1.17 Не підвішувати кабель до сусідніх кабелів, трубопроводів, проводів.
3.1.18 При прокладці кабеля в зоні діючих кабелів, механізмів необхідно попередньо зняти з них напругу і на рубильниках відключених кабелів, механізмів вивісити плакати з написом «Не включати! Працюють люди!».
3.1.19 Електрослюсарі-монтажники повинні знати розташування всіх кабелів, які залишаються під напругою, на яких повинні бути вивішені плакати «Під напругою - небезпечно для життя». Роботу поблизу цих кабелів необхідно проводити по наряду-допуску.
3.1.20 При ручному розкочуванні кабеля кількість робітників повинна бути такою, щоб на кожного з них приходилася частина кабеля вагою не більше 35 кг.
Обертати барабан повинні двоє робітників, розташованих з обох боків барабана.
3.1.21 Кабель необхідно нести на плечах, знаходячись по один бік його. На поворотах тунелю необхідно розташовуватись по зовнішньому боці кривої, ззовні кута повороту.
3.1.22 При пропусканні мотовозів і інших рухомих засобів необхідно, після одержання сигналу про їх наближення, по команді бригадира зняти кабель з плечей і покласти його убік від шляху, а самим піти у безпечну зону.
3.1.23 Монтаж кабельних муфт дозволяється в тунелях, які мають постійно діючу припливно-витяжну вентиляцію. Монтаж муфт на висоті повинен проводити з переносних інвентарних помостів або пересувних площадок.
Не розпалювати паяльні лампи, не розігрівати кабельну масу і припой у підземних камерах, що не мають припливно-витяжної вентиляції.
3.1.24 Роботи по монтажу муфт повинні виконуватися ланкою електрослюсарів- монтажників у складі не менше двох осіб.
3.1.25 Кабельну масу для заливання муфт необхідно розігрівати в спеціальному бачку (ємкістю не більше 5 л), із кришкою і носиком для зливу, на електроплитці або в електротиглі, металеві корпуса яких повинні бути заземлені.
Не розігрівати кабельну масу в заводській упаковці.
3.1.26 При розігріві кабельної маси необхідно користуватися захисними окулярами і брезентовими рукавицями.
3.1.27 Масу необхідно розігрівати до температури, вказаної в її паспорті. Визначати температуру розігрітої маси потрібно спеціальним термометром.
3.1.28 При займанні маси необхідно негайно закрити бачок кришкою і припинити розігрів. Займисту масу, яка розлилася, слід гасити піском або за допомогою вуглекислотного вогнегасника.
Не гасити водою кабельну масу, яка горить.
3.1.29 Доставляти бачок з розігрітою масою до місця робіт необхідно з закритою кришкою. Не передавати бачок з рук в руки.
При подачі розігрітої маси наверх або вниз бачок з масою варто помістити в цебро (висота цебра повинна бути на одну третину більше висоти бачка з масою) і потім за допомогою мотузки підняти або опустити його до місця роботи. На час підйому або опускання бачка з гарячою масою необхідно відійти від цього місця на безпечну відстань, вказану в ПВР.
3.1.30 Розігрів сплаву для пайки кабелів треба проводити спеціальними бензиновими або пропановими пальниками. Перенесення розплавленого сплаву необхідно проводити з тими ж обачностями, що і при перенесенні розігрітої кабельної маси.
3.1.31 При роботі з паяльною лампою необхідно дотримуватись таких запобіжних заходів:
- заповнювати лампу тільки тією горючою рідиною, для роботи на якій вона призначена;
- наливати в бачок паяльної лампи пальне не більше ніж на три чверті його обсягу;
- не наливати і не виливати пальне, не розбирати лампу, не відчиняти пальник поблизу вогню;
- випускати тиск повітря з бачка лампи через наливну пробку тільки після того, як лампа погашена і пальник охолонув;
- у випадку несправності паяльної лампи роботу з нею припинити і лампу здати в ремонт;
- при роботі з паяльною лампою на місці монтажу повинен бути ящик із піском і
- вогнегасник.
3.1.32 При монтажі кабельних закладок із застосуванням эпоксидних компаундів і лаків потрібно додержуватися вимог інструкцій, що прикладаються до кожного виду компаунду або лаку.
Не працювати з компаундами і лаками в приміщеннях, які не обладнані постійно діючої припливно-витяжною вентиляцією.
3.1.33 Очистку броні кабелів від іржі перед фарбуванням необхідно проводити механізованим способом і, у виняткових випадках, вручну металевими щітками. Не користуватися для цих цілей шкребками.
3.1.34 Лак для фарбування кабелів варто доставляти в тунель у металевому посуді зі щільною кришкою та у кількості, що не перевищує однозмінної витрати.
3.1.35 При фарбуванні не палити, а також не користуватися відкритим вогнем у зоні виконання робіт і не проводити зварювальні роботи.
3.1.36 При фарбуванні кабелів із помостів, риштувань або приставних драбин лак необхідно подавати до робочих місць у посудинах із кришками, які щільно закриваються, заповнених не більш ніж на дві третини їх ємкості. При роботі з приставних драбин посудину необхідно підвішувати на кабельні кронштейни. Не підвішувати його до щаблів драбини.
3.1.37 Не користуватися в тунелях лаками з розчинниками, що виділяють шкідливі речовини (бензол, етилований бензин та ін.).
3.1.38 Не проводити фарбування кабелів у тунелях і інших підземних спорудах, не забезпечених припливно-витяжною вентиляцією.
3.1.39 При виконанні робіт в тунелях напівлежачи, сидячи або стоячи навколішках, необхідно користуватися підстилкою з повсті або іншого теплоізолюючого матеріалу.
3.1.40 При роботах з кабельною масою, компаундом і епоксидним клейєм необхідно старанно захищати шкіру та очі, щільно застібати одяг. Частинки кабельної маси, компаунда чи епоксидного лаку, які потрапили на шкіру, необхідно видалити м'якою паперовою серветкою, а потім обмити цю ділянку шкіри гарячою водою з милом або 3%-ним розчином оцтової або лимонної кислоти. У випадку значного забруднення можна використовувати в невеликій дозі ацетон. Після цього промити шкіру теплою водою, обсушити і змазати жирною маззю на основі вазеліну, ланоліну або касторової олії. При виконанні робіт, пов'язаних із застосуванням свинцю, епоксидних смол і лаків необхідно старанно мити руки, особливо перед прийомом їжі і палінням.
3.1.41 Роботи по заготівлі, обробці, згинанню металевих труб (для прокладки в них проводів або кабелів освітлення) і кріпленню зі з'єднувальними і освітлювальними коробками повинні проводитись в заготівельних майстернях.
3.1.42 При пробиванні наскрізних отворів у цегляних і бетонних стінах небезпечна зона з обох боків отвору, що пробивається, повинна бути огороджена. При вирубуванні борозен і ніш огородження необхідно встановлювати з того боку, де провадяться роботи. При пробиванні отворів, борозен і ніш необхідно користуватися захисними окулярами.
3.1.43 При установці конструкцій, які закріплюються за допомогою цементних, алебастрових або гіпсових розчинів, видаляти утримуючі клини, підпори, растяжки і т.п. можна лише після затвердіння розчину до відповідної міцності.
3.1.44 Підйом заготовлених металевих труб на висоту до 3 м при їх вазі до 50 кг допускається проводити вручну через блок, а при більшій вазі - за допомогою ручної лебідки.
3.1.45 Не знаходитися під встановлюваним устаткуванням і трубами, які монтуються до їх остаточного закріплення.
3.1.46 Не кріпити помости, драбини, а також троси і тяги до змонтованого устаткування і металевих труб.
3.1.47 При проштовхуванні в труби сталевого дроту або тросу для затягування проводів необхідно користуватися брезентовими рукавицями.
Не заглядати в трубу на виході з неї дроту (тросу).
3.1.48 Для полегшення затягування в труби проводів необхідно перед цим протирати їх тальком.
3.1.49 Затяжка в труби проводів невеликих перерізів (до 10 мм2) і незначній їх кількості (до 3-4) може бути здійснена вручну, а проводів великих перерізів - за допомогою спеціальної лебідки.
3.1.50 В тунелях з ухилом технологічні візки повинні бути обладнані навісними стопорними гаками.
В тунелях з ухилами не користуватися візками без стопорних гаків.
3.1.51 При монтажі освітлення стволів шахт роботи необхідно починати з верхньої площадки і послідовно переміщатися вниз. Знизу при підході до ствола повинен бути встановлений плакат «Стій, небезпечна зона!».
3.1.52 Очистку і продувку сталевих труб, закладних деталей та іншого устаткування необхідно проводити тільки в захисних окулярах.
3.1.53 Робочий інструмент, який застосовується при монтажі, повинен знаходитися в сумці електрослюсаря-монтажника.
Не підкидати інструмент, пристосування і матеріали працюючому нагорі або не кидати їх у ствол шахти.
Подача таких предметів повинна проводити в тарі за допомогою мотузки (троса).
3.1.54 Перед установкою освітлювальної арматури та пусконалагоджувальної апаратури необхідно переконатися в надійності і міцності опорних конструкцій і кріпильних деталей.
3.1.55 Пусконалагоджувальна апаратура, щити і шафи повинні установлюватися відповідно до проекту.
3.1.56 Електротехнічне устаткування необхідно подавати в монтажну зону з таким розрахунком, щоб забезпечити його монтаж без проміжного складування.
3.1.57 Піднімати і встановлювати електротехнічне устаткування вагою до 15 кг дозволяється вручну удвох; при більшій вазі необхідно застосовувати блоки, талі, лебідки і т.п.
3.1.58 На період монтажних робіт жили ввідних кабелів повинні бути закорочені і заземлені.
3.1.59 Розплавлений припой не передавати працюючим з рук у руки; у цьому випадку один із робітників повинен поставити казанок на тверду основу, а другий - узяти його.
3.1.60 Закінчені монтажем кабельні лінії, електропроводки, освітлювальна арматура та апарати повинні бути випробувані підвищеною напругою від раніше змонтованого стороннього джерела струму.
3.1.61 При випробуванні підвищеною напругою необхідно виконувати вимоги «Правил устрою електроустановок».
3.1.62 Для випробувань повинні бути призначені бригади (ланки) у складі не менше двох осіб, з яких старший (бригадир) повинен мати групу з електробезпеки не нижче IV, а інші - не нижче III.
3.1.63 Напруга для перевірки електричних мереж і устаткування може бути подана лише після повного закінчення монтажних робіт.
3.1.64 Вимір опору ізоляції кабельних ліній і електроустановок з робочою напругою до 1 кВ проводять мегометром на напругу 1000 В. Вимір дозволяється проводити після того, як робітник, котрий провадить вимір, особисто переконається в тому, що об'єкт вимірювання (установка, кабель і т.п.) з усіх боків відключений від інших частин установки та в межах випробовуваного об'єкта немає людей.
3.1.65 Кабельні лінії з робочою напругою 6-10 кВ випробовуються мегометром на напругу 2,5 кВ, а потім кенотронною установкою.
Перед початком випробування необхідно видалити з кабельної траси всіх людей. На протилежному кінці виробовуваного кабеля розвести жили, встановити огородження з плакатом «Стій! Висока напруга!» і біля огородження виставити електрослюсаря-монтажника. По закінченні випробування жили кабеля розрядити на землю, закоротить і заземлити.
3.1.66 При необхідності виконання будь-яких робіт (усунення несправностей і т.п.) по розпорядженню відповідальної за випробування особи, напругу на вводі необхідно зняти, відключити всі рубильники та автомати, передбачені схемою енергопостачання даного об'єкта, на ввідний кабель накласти заземлення і вивісити плакат «Не включати, працюють люди!». Електрослюсарі-монтажники повинні виконувати ці роботи по наряду-допуску.
3.2 Вимоги безпеки при вантажно-розвантажувальних роботах і транспортуванні барабанів із кабелем, устаткування і матеріалів до місця виробництва робіт.
3.2.1 Всі вантажно-розвантажувальні роботи повинні виконуватися під керівництвом особи, відповідальної за безпечне переміщення вантажів кранами, призначеної спеціальним наказом керівництва.
3.2.2 Роботи повинні виконувати особи, навчені по програмі «стропальник».
3.2.3 Навантаження і розвантаження великовагових і громіздких вантажів, а також барабанів з кабелем, повинні проводитись механізованим способом (за допомогою підйомних кранів, автонавантажувачів, лебідок, талей і т.п.).
3.2.4 Кожний електрослюсар-монтажник повинен знати встановлену на вантажно-розвантажувальній площадці систему обміну умовними сигналами між особою, яка керує вантажопідіймальними операціями, і машиністом крана або мотористами лебідок, а також робочими на відтяжках. Всі сигнали машиністу крана або мотористу лебідки подаються керівником робіт або, призначеним для цієї цілі, одним з електрослюсарів-монтажників.
Сигнал «Стоп» подається будь-яким робітником, який помітив небезпеку.
При підйомі вантажу поза полем зору машиніста крана, між ним і робочими місцями електрослюсарів-монтажників повинен бути встановлений радіо- або телефонний зв'язок.
3.2.5 На роботах по навантаженню (розвантаженню) електрослюсарі- монтажники повинні:
- дотримувати колійного габариту;
- не допускати розвантаження устаткування, барабанів із кабелем і т.п. скиданням;
- відчиняти борти автомобіля, причіпного пристрою і т.п. тільки переконавшись, що доставлений вантаж знаходиться у стійкому положенні;
- не допускати переміщення вантажів краном над кабіною водія.
3.2.6 Строповку вантажів слід проводити інвентарними стропами або спеціальними вантажозахватними пристосуваннями.
Способи строповки повинні виключати можливість падіння вантажу.
Для запобігання від перетирання тросів гострими ребрами елементів конструкцій, електрослюсар-монтажник повинен установлювати між стропами і ребрами дерев'яні підкладки, прикріплені до конструкції або троса.
3.2.7 Вантаж під час переміщення необхідно утримувати від розгойдування та обертання гнучкими відтяжками. Змінювати положення, розвертати вантаж у висячому положенні можна тільки при нерухомому стані піднятого вантажу. Не супроводжувати вантаж руками під час його переміщення.
3.2.8 Перед подачею машиністу крана сигналу на підйом вантажу або його
переміщення необхідно переконатися:
а) у тому, що вантаж повністю звільнений від перешкод, які заважають підйому; б) у відсутності людей в радіусі дії крана.
3.2.9 Не знаходитися під вантажем або стрілою крана при підйомі, переміщенні та опусканні вантажу. Всі працюючі повинні розташовуватися в безпечній зоні, рівній довжині стріли крана плюс 5 м.
3.2.10 Розстроповка вантажу дозволяється тільки після його опускання і міцного, стійкого закріплення.
Не залишати піднятий вантаж у висячому положенні.
3.2.11 Виправлення в строповці необхідно проводити до підйому вантажу. Якщо дефект в строповці виявлений під час підйому, піднятий вантаж повинен бути опущений, дефект усунений і тільки після цього підйом може продовжуватись.
3.2.12 Перед навантаженням барабани з кабелем повинні бути оглянуті, всі цвяхи, що стирчать, видалені або загнуті, кінці кабелів на барабанах надійно закріплені.
Не проводити навантаження барабанів, що мають пошкодження каркаса.
3.2.13 Навантаження барабанів з кабелем до кузова автомобілів і на причіпи повинні проводитись за допомогою піднімального засобу. Допускається навантаження вручну накочуванням барабанів з високих платформ або апарелів по міцних настилах.
Не слід знаходитися в кузовах автомобілів і причіпів людям під час навантаження барабанів.
3.2.14 Завантажені в кузов автомобіля або причіпа барабани повинні стояти вертикально на обох щоках і бути надійно закріплені від переміщення під час транспортування розчалками з дроту і дерев'яних підкладок (клинами).
3.2.15 При транспортуванні барабанів у кузовах автомобілів і причіпів перебування людей у них не допускається.
3.2.16 Барабани з кабелем повинні розвантажуватися на заздалегідь підготовлену горизонтальну площадку. На площадці барабани повинні розміщатись рядами вертикально в один ярус і закріплюватися від самочинного розкочування. Відстань між барабанами в рядах повинна бути не менше 1 м, щоб забезпечити вільний доступ до внутрішніх кінців кабелів для виробництва необхідних вимірів і випробувань. Перекатка барабанів з кабелем вручну повинна бути мінімальною і тільки у напрямку, вказаному стрілкою на щоці барабана.
3.2.17 Місце спуску устаткування і барабанів з кабелем у тунель визначається ПВР.
3.2.18 Барабани з кабелем, що опускаються в кліті шахтного підйому, повинні бути встановлені в середині кліті і надійно закріплені дерев'яними підкладками (клинами).
3.2.19 Спуск барабанів із кабелем по стволу шахти під кліттю провадиться тільки відповідно до вимог ПВР.
3.2.20 Барабани з кабелем, що спускаються по лісоспуску, повинні бути надійно прикріплені до піднімального канату лебідки.
3.2.21 У тунелі мілкого закладення барабани з кабелем опускаються через проріз у перекритті тунелю підйомним краном. При спуску барабанів не слід знаходитися під прорізом. Підходити до барабана можна тільки після дозволу керівника робіт, коли барабан буде опущений на візок або підошву виробки. Проріз у тунелі по всьому периметру повинен бути огороджений.
3.2.22 Барабани з кабелем і інше устаткування, спущені в тунель, повинні доставлятися до місця робіт на платформах мотовозами.
При цьому барабани з кабелем установлюються на спеціальні інвентарні сталеві рами з гвинтовими домкратами.
3.2.23 На час транспортування кабеля рама повинна бути закріплена сталевим дротом на всіх чотирьох кутах до гаків платформи. Під барабани попереду і позаду повинні бути встановлені дерев'яні клини (бруси).
Не ставати на раму, а також не розташовуватися усередині неї.
3.2.24 Допускається перекатка барабанів з кабелем до місця робіт вручну при наявності міцних дерев'яних натсилов або рівної бетонної основи.
3.2.25 При перекочуванні барабанів з кабелем вручну робітники повинні розташовуватися тільки з боків і позаду барабана.
3.2.26 Під час перевезення устаткування і матеріалів на візках, у вагонетках вручну електрослюсар-монтажник повинен виконувати такі вимоги безпеки: а) при завантаженні візків, вагонеток під їх колеса необхідно встановити упори або башмаки.
Не підкладати під колеса колоди, шпали, дошки і т.п.;
- не розганяти вагонетки, візки, а також не їздити в них, як у порожніх, так і навантажених;
- штовхати і рухати вагонетки, візки слід перед собою. Не тягти їх на себе;
- при переміщенні декількох вагонеток, візків між ними повинен бути інтервал не менше 20 м;
- не допускається спуск вагонеток, візків під ухил самоходом.
3.2.27 Матеріали, устаткування, доставлені в тунель, повинні розміщатися в місцях, встановлених ПВР і вказаних керівником робіт. Барабани з кабелем повинні розміщатися збоку тунелю на горизонтальних площадках в один ряд і закріплюватися від розкочування клинами. Порожні барабани повинні доставлятися в місця, вказані керівником робіт, із наступним підйомом їх на поверхню.
3.3 При будь-яких помічених відхиленнях у виробничому процесі роботу необхідно припинити і сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.
3.4 Вимоги по забезпеченню пожежо-, вибухо- і електробезпеки.
3.4.1 Виявивши загоряння або появу яких-небудь ознак пожежі слід негайно сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.
3.4.2 Не зберігати в підземних виробках свіжі і відпрацьовані паливно-мастильні матеріали, балони з киснем, ацетиленом і іншими пальними газами в обсягах, що перевищують потреби, необхідні для виконання робіт, які обумовлені ПВР.
3.4.3 Роботи з ліквідації пожеж у підземних виробках повинні виконуватися відповідно до ПЛА.
3.4.4 До відбудовних і інших робіт дозволяється приступати лише після того, як пожежа буде повністю погашена, виробки провітрені та аналізами установлена відсутність у рудниковому повітрі токсичних газів.
3.4.5 Самовільно не включати і не виключати рубильники, крім аварійних випадків, а також для звільнення постраждалих від струму при пожежі і т.п.
3.4.6 Не підключати електроінструмент безпосередньо до проводів мережі.
3.4.7 Не проводити виправлення електричних з'єднань електроустаткування під напругою.
3.4.8 Для уникнення ураження електричним струмом не торкатися проводів і вводів освітлювальної мережі навіть тоді, коли зовнішній огляд не виявив пошкодження ізоляції.
3.4.9 Не торкатися руками, одягом або якимись предметами (навіть тими, що не проводять електричний струм) частин електричних машин, що зазвичай знаходяться під напругою, навіть у тому випадку, якщо вони відключені.
3.4.10 Не проводити ремонтні роботи поблизу нелізольованих, відкритих струмоведучих частин електроустаткування, які знаходяться під напругою.
3.4.11 Не можна користуватися ручним електроінструментом, знаходячись у нестійкому положенні.
3.4.12 Не застосовувати як переносні світильники звичайні електричні лампи, що живляться електричним струмом напругою 127 і 220 В.
3.4.13Переносні світильники повинні живитися від електричної мережі напругою 12 В.
3.4.14 Не застосовувати несправні світильники або провід, який має порушену ізоляцію.
При виникненні пожежі в гірничих виробках, електробладнання та електропроводка повинні бути негайно відключені від загальної електричної мережі. При неможливості відключення за допомогою рубильника проводи слід обірвати або перерубати за допомогою предметів, що не проводять струм (сокири, лопати із сухою дерев'яною ручкою і т.п.). У цьому випадку дозволяється гасити пожежу тільки вуглекислотними (порошковими) вогнегасниками або сухим піском. Не гасити пожежу в місцях, де не можна відключити електроенергію, водою або звичайними пінними вогнегасниками.
3.5 При всіх нещасних випадках або раптових захворюваннях, фактах порушення технологічного процесу, виявлених несправностях устаткування, пристосувань, інструментів, що створюють загрозу життю і здоров'ю робітників необхідно відразу припинити роботу і повідомити про це беспосереднього керівника робіт або представника технічного нагляду.
4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ
4.1 По закінченні роботи електрослюсар-монтажник повинен: закінчити кріплення елемента, що монтується, не залишати незакріплених деталей;
- відходи виробництва, сміття і використані матеріали повинні прибиратися в спеціально відведені місця і металеві ящики;
- очистити робоче місце прибрати в ящик або сумку особистий інструмент, здати на склад інструмент, прилади, металеві вироби, прибрати допоміжні пристосування, деталі, монтажні матеріали у відведене місце.
4.2 Упорядкувати ручний інструмент і ЗІЗ, здати на зберігання в спеціально відведене місце.
4.3 Після закінчення роботи електрослюсар-монтажник повинен вимити обличчя, руки теплою водою з милом або прийняти теплий душ.
4.4 Після роботи з кабельною масою, компаундом і епоксидним лаком після прийняття душу змазати руки вазеліном.
5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ
5.1 Загазованість, задимленість понад гранично припустимі норми, а також виявлення осідань гірничих порід і пливунів у гірничих виробках свідчить про можливі аварійні ситуації.
5.2 Для кожного об'єкта підземного будівництва розроблено ПЛА .
5.2.1 Особи, які не ознайомлені з ПЛА не знають його в частині, що відноситься до місця їх роботи і шляхам пересування, до роботи не допускаються. Кожне ознайомлення з ПЛА і виходами проводиться під розписку до початку роботи.
5.2.2 На кожному об'єкті підземного будівництва крім телефонного зв'язку повинна бути обладнана аварійна сигналізація (світлова, гучномовна, безпровідний радіозв'язок і ін.) з метою оперативного оповіщення працюючих про аварійні ситуації.
5.3 При виникненні аварії електрослюсар-монтажник повинен припинити роботу і діяти відповідно до ПЛА при будівництві метрополітенів і підземних споруд: а) при пожежах:
- виявивши джерело пожежі в гірничій виробці, електрослюсар-монтажник зобов'язаний оцінити обстановку і негайно повідомити про аварію (особисто або по засобах зв'язку) старшій особі в зміні (майстру, механіку, начальнику дільниці і т.п.) або керівництву організації, при можливості вжити заходів до усунення джерела пожежі в початковій стадії;
- знаходячись на вихідному від джерела пожежі струміні повітря, електрослюсар- монтажник зобов'язаний включитися в саморятівник і виходити на поверхню по маршруту, передбаченому ПЛА;
- знаходячись на свіжому струміні повітря, електрослюсар-монтажник отримавши повідомлення про аварію, зобов'язаний взяти саморятівник і виходити на поверхню по маршрутах, передбачених ПЛА;
- при пожежах у тупикових виробках, при перекритому полум'ям виході, електрослюсар-монтажник повинен:
- включитися в саморятівник, знайти найбільш безпечне місце, відкрити вентилі на трубопроводі стисненого повітря, що як правило знаходяться біля кінця вентиляційних труб або під вентиляційною свердловиною і чекати прибуття гірничорятувальних відділень;
- перекрити переріз тупикової виробки тимчасовою перемичкою з підручного або аварійного запасу матеріалів (може бути використана прогумована тканина гнучких вентиляційних труб), намагаючись створити у відгородженій частині виробки надлишковий тиск повітря з метою попередження проникнення продуктів горіння і високої температури до місця свого перебування;
- встановити і підтримувати зв'язок із відповідальним керівником робіт з ліквідації аварії;
- при обваленнях, опинившись за завалом в тупиковій частині виробки, електрослюсар-монтажник зобов'язаний насамперед вжити заходів до посилення кріплення в місці її завалення і після цього приступити до подачі сигналів.
Сигнали повинні подаватися шляхом ударів металевим предметом по рейках, трубопроводі, елементах кріплення і т.п. або шляхом періодичного включення пневмоінструмента (відбійного молотка). При одержанні сигналу у відповідь робиться спроба встановити мовний зв'язок.
5.4 При всіх аваріях кожний робітник, як той, що виїхав (вийшов) на поверхню, так і той, що знаходився на поверхні у цей час, зобов'язаний, дізнавшись про аварію, доповісти про свій виїзд (вихід) і виконувати обов'язки відповідно до ПЛА або залишатися у розпорядженні відповідального керівника робіт з ліквідації аварії.
5.5 Порядок дій при наданні першої допомоги потерпілим під час аварії:
- усунути вплив на організм факторів, що створюють загрозу здоров'ю і життю постраждалого (звільнити від дії електричного струму, погасити палаючий одяг, витягти з води і т.п.), оцінити стан постраждалого;
- визначити характер і тяжкість травми постраждалого і послідовність заходів щодо його порятунку;
- виконати необхідні заходи щодо порятунку постраждалого (відновити прохідність дихальних шляхів, провести штучне дихання, зовнішній масаж серця, зупинити кровотечу, імобілізувати місце перелому, накласти пов'язку і т.п.);
- викликати швидку медичну допомогу чи лікаря або вжити заходів для транспортування постраждалого в найближчу лікувальну установу;
- підтримати основні життєві функції постраждалого до прибуття медичного працівника.