Онлайн-консультант інженера з охорони праці
Фільтр:
Всі
Атестація робочих місць
Будівництво
Нещасні випадки, профзахворювання та аварії
Електробезпека
Засоби індивідуального захисту
Перевірки Держпраці
Медичні огляди
Навчання та інструктажі
Пожежна безпека
Роботи на висоті
Сільське господарство
Система управління охороною праці (СУОП)
Транспорт
Цивільний захист та техногенна безпека
Інші
Розроблення документації
Роботи підвищеної небезпеки
Дозвільна документація
Домедична допомога
Пільги та компенсації
Ризик-менеджмент
Охорона праці в офісі
Регулювання праці окремих категорій працівників
Умови праці та відпочинку
Анонім
Затверджена примірна
01.05.2023

Національний науково- дослідний інститут охорони праці

Лист від 24.12.99 №293 наказ Державної митної служби України від 05.01.2000 р.№2

 

 

ПІ 9.7.00 -095-2000

ПРИМІРКА ІНСТРУКЦІЯ
З ОХОРОНИ ПРАЦІ

при проведенні митного огляду морських,
річкових транспортних засобів та вантажів,

що ними перевозяться

 

1. Розроблено

Відділом охорони праці

Державнної митної служби України

2. Внесено

Господарсько-експлуатаційним митним управлінням Держмитслужби

3. Введено

Замість Типової інструкції по охороні праці під час проведення митного огляду морських, річкових транспорт- их засобів та вантажів, що перевозяться ними, ІОП 01-08-93

 

ЗМІСТ

 

  1. Загальні положення............................................ 4
  2. Вимоги безпеки перед початком роботи.......... 6
  3. Вимоги безпеки під час виконання роботи... 7
  4. Вимоги безпеки після закінчення роботи......... 12
  5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях............. 12

 

  1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
    1. Ця інструкція поширюється на всіх працівників митних органів України (далі - працівники), які здійснюють митний огляд морських, річкових транспортних засобів та вантажів, що ними перевозяться (далі - митний огляд).
    2. Інструкція розроблена з урахуванням вимог чинних законо­давчих та нормативних актів і визначає вимоги охорони праці при проведенні митного огляду.
    3. Викладені в інструкції вимоги є обов'язковими для виконання всіма працівниками незалежно від місць розташування об'єктів митного огляду.
    4. Інструкції з охорони праці, що розробляються та затверджу­ються митними органами й обумовлюють вимоги безпеки при проведенні митного огляду, повинні відповідати цій інструкції.
    5. У трудові обов'язки працівників, що здійснюють митний огляд входять:
  • проведення перевірок на відповідність заявленій в декларації номенклатури та кількості вантажів фактичній їх наявності;
  • виявлення не заявлених у декларації вантажів, що підлягають декларуванню;
  • виявлення заборонених для ввозу чи вивозу вантажів.

 

1.6. Митний огляд може здійснюватися на борту морського, річко­вого транспортного засобу, на площадках, в приміщеннях та в інших визначених митним органом, місцях. Розташування зон митного огляду та маршрути руху працівників, що здійснюють митний огляд в еквато­ри порту, та території підприємств, організацій визначаються розпоряд­чими документами митних органів з урахуванням вимог безпеки та до­водяться до відома працівників.

1.7. Митний огляд можуть здійснювати працівники, що мають відповідну підготовку, пройшли медичний огляд та інструктаж з питань охорони праці у встановленому порядку.

1.8. Працівники, які проводять митний огляд, повинні знати і виконувати:

  • вимоги чинних нормативних документів з охорони праці (правил, інструкцій, положень, посадових інструкцій, технологічної документа­ції), що регламентують безпеку проведення митного огляду;
  • вимоги правил внутрішнього трудового розпорядку СТОСОВНО питань охорони праці;
  • визначені маршрути руху до місця проведення робіт;
  • наявність небезпечних та шкідливих факторів на маршрутах пересування та в місцях проведення митного огляду, заходи щодо попе­редження їх негативного впливу на працівників;
  • значення попереджувальних, сигнальних знаків та написів, розміток напрямків руху;
  • вимоги пожежної безпеки, вміти застосовувати первинні засоби пожежогасіння:
  • порядок надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків;
  • порядок використання засобів колективного та індивідуального захисту;
  • вимоги особистої гігієни.

 

1.9. Об'єкти, де здійснюється митний огляд, повинні бути забез­печені первинними засобами пожежогасіння, засобами надання першої медичної допомоги, всім необхідним для здійснення заходів особистої гігієни.

1.10. В темний час доби маршрути руху працівників та місця прове­дення митного огляду повинні бути освітлені згідно норм (не меньше 20 люкс).

1.11. Під час митного огляду застосовуються технічні засоби кон­тролю (ТЗК): щупи, дзеркала, ліхтарі, вимірювальні прилади тощо. ТЗК повинні бути перевіреними, їх стан має відповідати вимогам безпеки праці.

1.12. На маршрутах руху, при проведенні митного огляду можуть мати місце такі основні небезпечні та шкідливі фактори, які можуть призвести до погіршення стану здоров'я або загибелі:

  • наїзди автотранспорту, залізничного транспорту на працівників під час руху (пересування) по дорогах чи території;
  • падіння працівників з висоти при їх русі по причалу, трапах, палубі судна;
  • падіння на працівників вантажів в місцях проведення навантажу­вально-розвантажувальних робіт;
  • підвищена загазованість та температура повітря;
  • знижена температура повітря або води в холодний період року;

 

1.13. Для захисту від дії небезпечних та шкідливих факторів необ­хідно використовувати такі засоби індивідуального захисту:

  • захисні окуляри ГОСТ 12.4.153 - 85;
  • респіратори або протигази ГОСТ 12.4.041 - 89;
  • гумові рукавиці ГОСТ 12.4.010 - 75;
  • костюми або комбінізони бавовняні ГОСТ 12.4.099 - 80, 12.4.100 - 80;
  • страхувальні пояси ГОСТ 12.4.089 - 86;
  • страхувальні канати ГОСТ 12.4.107 - 82:
  • захисні каски ГОСТ 12.4.087 - 84;
  • жилети рятувальні.

 

1.14. Первинні засоби пожежогасіння та засоби надання першої медичної допомоги необхідно зберігати в легкодоступних місцях.

 

2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ

2.1. Перед початком митного огляду працівник повинен:

  • отримати від керівника робіт завдання;
  • визначити місця проведення робіт, маршрути руху, засоби пересування (коли транспортні засоби стоять на рейді та в інших випадках);
  • вивчити (записати) розклад руху транспортних засобів, які йому необхідно оглянути;
  • перевірити справність і функціональну придатність технічних засобів контролю та зв'язку;
  • при необхідності використання засобів індивідуального захисту (313), зовнішнім оглядом перевірити їх справність та придатність для використання. При виявленні пошкоджень (непридатності для використання) доповісти про це керівникові робіт;
  • ознайомитися із записами попередньої зміни в журналі передачі зміни (оперативному журналі);
  • доповісти керівникові робіт про виявлені недоліки з охорони праці та з'ясувати у нього всі незрозумілі питання щодо безпеки проведення митного огляду.

 

2.2. Перед використанням стрем'янок, помостів, драбин, трапів, шторм-трапів та інших допоміжних засобів необхідно переконатись в їх справності та відповідності вимогам безпеки, відсутності снігу, льоду, мастил в місцях їх установки. При виявлені невідповідностей вимогам безпеки доповісти про це керівникові робіт.

2.3. Перед проведенням митного огляду в приміщеннях та на пло­щадках керівник робіт перевіряє наявність і придатність до застосу­вання первинних засобів пожежогасіння та засобів надання першої ме­дичної допомоги.

2.4. Перед проведенням митного огляду на борту транспортного засобу отримати від уповноваженого представника команди відомості про ВСІ небезпечні МІСЦЯ (зони), В ЯКИХ буде Проводитись митний огляд, також про засоби захисту від ушкодження здоров'я, які потрібно використовувати при проведенні робіт.

Підготувати необхідні засоби захисту та перевірити їх справність.

 

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБОТИ

3.1. При знаходженні в зоні, де рухаються транспортні засоби (на території порту, в місцях проведення митного огляду вантажів, в складських приміщеннях ) необхідно бути уважним, стежити за пересуванням транспорту, ходити тільки у визначених для пішо­ходів місцях, виконувати вимоги Правил дорожнього руху. Не заходи­ти на території, обмежені огорожами, заборонними знаками або попе­реджувальними написами чи щитами.

Користуватися тільки транспортними засобами, які призначені для перевезення людей.

3.2. Не знаходитись у небезпечній зоні при роботі вантажно-роз­вантажувального обладнання, не підходити на відстань ближче 2 м до механізмів, що працюють (швартових, шлюпочних, якірних механізмів, транспортерів, штабелерів та інших) та натянутих тросів, не торкатись відкритих рухомих частин обладнання, не ставати в петлі тросів та канатів.

3.3. При знаходженні (виконанні робіт) в зоні де проходять заліз­ничні колії, необхідно бути уважним, стежити за пересуванням заліз­ничного транспонрту, за сигналами світлофорів, звуковими та ручними сигналами. що подаються, і дотримуватись їх вимог. Виконувати вимоги безпеки викладені в пунктах 1.15, 3.2 - 3.7 Примірної інструкції з охорони праці при проведенні митного огляду залізничного транспорту та вантажів, що ним перевозяться ПІ 9.7.00-015-99.

3.4. При знаходженні на території (на судні), де проводяться навантажувально-розвантажувальні операції кранами, працівники повинні використовувати захисні каски і не заходити в небезпечну зону, яка має бути означена.

3.5. При слідуванні на судна, що знаходяться на рейді, та в зво­ротньому напрямку, користуватися катерами та шлюпками призначени­ми, придатними і обладнаними для перевезення людей згідно діючих вимог.

Посадку здійснювати з обладнаних причалів з використанням трапів.

Необхідно виконувати команди особи, що керує посадкою в пляд- засоби та висадкою з них.

3.6. При користуванні плавзасобами необхідно дотримуватись та­ких вимог безпеки:

  • не стрибати на борт катера або шлюпки;
  • не спускатись в катер або шлюпку за допомогою механізмів або прис­троїв, які для цього не призначені (шлюпталі та інші);
  • не торкатися деталей шлюпочного пристрою, які обертаються, не нап­равляти руками троси, що рухаються;
  • не знаходитись біля швартових пристроїв при швартовці і відшвартовці плавзасобів;
  • не відштовхуватись руками або ногами від причальної стінки;
  • не тримати руки на плани і фальшборту при відході від причалу або від борту судната при причалюванні від нього

 

3.7. Посадку та висадку працівників митних органів на відкритих рейдах здійснювати з підвітреної сторони судна при хвилюванні моря не більше двох балів по шкалі Бофорта (хвилі без “барашків" та висота хвиль не більш як 0,75м).

При цьому судно повинно стояти на якорі. Для висадки працівни­ків на судно та у зворотньому напрямку використовується парадний трап.

Застосування кранців є обов'язковим.

3.8. У виняткових випадках, коли установлення парадного трапа неможливе дозволяється використовувати шторм-трап або вантажну сітку.

3.9. Під час посадки та висадки за допомогою вантажної сітки в ній повинна бути міцна дерев'яна площадка з м'якими амортизаторами. У випадку відсутності амортизаторів на місце спускання площадки укладається достатня кількість амортизуючих м'яких матеріалів.

Під час підйому та опускання сітка повинна утримуватися відтяжками.

Під час посадки та висадки за допомогою шторм-трапів необхідно підніматися або опускатися по трапу без будь-яких предметів в руках і тільки по одному.

Перед підніманням або опусканням по шторм-трапу необхідно переконатись в надійності його закріплення на борту судна. Шторм­трап, при використанні, необхідно притримувати натягненням знизу. Підіймаючись і спускаючись по шторм-трапу, необхідно триматись за троси, а не за балясини. Перехід з катера на шторм-трап та у зворотньому напрямку здійснювати в момент коли катер знаходиться на вершині хвилі.

3.10. В темний період доби шторм-трап повинен бути освітлений згідно чинних норм (не менше 20 люкс).

3.11. Ставати на шторм-трап або сходити з нього можна тільки тоді, коли його нижній кінець достає до плавзасобу (катера, шлюпки).

3.12. Користуватися тільки перевіреним та справним шторм-трапом (цілі канати та балясини, балясини надійно закріплені та інш.).

3.13. При користуванні нггорм-трапом особі, яка пересаджується, з борту судна подається канат для страховки. Особа, яка пересаджується повинна надійно обв' язатися канатом. Другий кінець канату повинен бути надійно закріплений на судні. Представник команди судна здійснює страховку, тримаючи канат.

3.14. Перед відправкою працівників для митного огляду судна що стоїть на рейді, працівники повинні отримувати інструктаж від керівника робіт.

3.15. Перехід з берега на борт судна, з борта на борт та у зворотньому напрямку здійснювати тільки по надійно закріпленим трапам або перехідним місткам.

3.16. Трапи та перехідні містки повинні бути справними і мати поручні. Під трапом або перехідним містком повинна бути встановлена захисна сітка. На місцях установки трапів або перехідних містків повинні бути рятувальні круги.

3.17. Не користуватися несправними трапами та містками, покритими снігом, льодом, мастилами.

3.18. Якщо верхній кінець трапу або перехідного містка опирається на фальшборт, то сходити на палубу можна тільки після того, як буде встановлено полутрап, що має поручні.

3.19. Рухатися по трапах і містках в разі відсутності зустрічного потоку. Не користуватися трапами та містками під час переміщення по них вантажів.

3.20. Перед початком митного огляду судна особовий склад, що буде його проводити, отримує від капітана або уповноваженої ним особи інформацію (інструктаж) про перелік закритих та напівзакритих приміщень, а також приміщень із шкідливими або небезпечними умовами праці. Митний огляд таких приміщень проводиться не менше як двома працівниками. Митний огляд всіх приміщень здійснюється в присутності члена команди судна.

3.21. При наявності на судні палубного вантажу, ходити необхідно спеціально передбаченими проходами або по перехідних містках з поручнями.

3.22. Відкриття трюмів, люків, приміщень, шкафів, огорож обладнання, механізмів для здійснення митного огляду, здійснюється фахівцями судна.

3.23. При опусканні в трюм, інші подібні приміщення, користуватися трюмними трапами. При їх відсутності, дозволяється використовувати переносні трапи з поручнями. Під час переміщенню по ним необхідно триматись за поручні обома руками. Не стрибати з трапів на підлогу чи палубу судна.

3.24. Митний огляд важкодоступних приміщень (відсіків, цистерн, міждонних просторів та інш.) необхідно виконувати тільки за умови дотримання таких вимог:

  • митний огляд здійснюється не менше ніж двома працівниками, один з яких здійснює контроль за виконанням робіт і знаходиться біля входу в приміщення;
  • працівник перед проведенням митного огляду вищеозначених приміщень надіває запобіжний пояс із страхувальним канатом достатньої довжини, вільний кінець якого під час проведення митного огляду тримає працівник, який знаходиться зовні;
  • особовий склад, що здійснює митний огляд приміщень, забезпечується для використання під час роботи засобами індивідуального захисту органів дихання, зору та шкіри;
  • працівник, що забезпечує контроль за проведенням митного огляду постійно підтримує зв"язок з колегою, який працює в приміщенні за допомогою установлених сигналів і не залишає свого поста до закінчення роботи;
  • під час проведення митного огляду - не палити.

 

3.25. У разі виникнення небезпеки або нещасних випадків з працівниками, в приміщенні, контролюючий повинен негайно здійснити заходи по евакуації потерпілого (потерпілих) з приміщення і надати необхідну допомогу.

3.26. Митний огляд приміщень здійснювати при наявності в них освітлення згідно норм (не меньше 20 люкс)

3.27. Митний огляд акумуляторних приміщень, розподільних електрощитів, а також інших місць та пристроїв, що знаходяться під напругою, проводиться тільки в присутності та за допомогою фахівців суднової команди при умові зняття з них електричної напруги з подальшою перевіркою її відсутності. Відключення електричного струму, відкривання електрощитів, перевірка відсутності електричної напруги здійснюється фахівцем суднової команди.

3.28. При митному огляді вантажів не підніматись на штабелі висотою більше 1.5 м, не перестрибувати з одного штабеля на інший, бути обережним біля штабелів бочок, труб та інших предметів, що розкочуються, не знаходитись в місцях куди вони можуть розкотитися.

3.29. Митний огляд небезпечних вантажів здійснювати при наявності відомостей про вантажі, де вказано:

  • основні фізико-хімічні властивості вантажу;
  • клас небезпеки (ярлик небезпеки);

 

заходи по наданню першої допомоги потерпілим від контакту з вантажем:

  • дії персоналу на випадок пожежі чи аварійної ситуації.

 

3.30. Митний огляд трюмів з вантажами здатними поглинати кисень (зерно, ліс, металева стружка) та з шкідливими речовинами (небезпеч­ними вантажами) проводити тільки після їх провітрювання (природно­го чи примусового) застосовуючи засоби захисту.

3.31. Митний огляд машинного відділення здійснюється після зупинки машин, робота яких не являється необхідною умовою для функціонування основних механізмів судна, що забезпечують його життєздатність і в присутності та з допомогою фахівців команди судна.

3.32. Митний огляд посудин, що працюють під тиском, здійснюється тільки в присутності члена екіпажу, який відповідає за їх безпечну експлуатацію

3.33. Не ходити по палубі, долівкою приміщень, східцями трапів і і таке інше, якщо не прибрані сніг, лід, мастила тощо.

3.34. При митному огляді суден, що транспортують нафтопродукти або ємкості з нафтопродуктами тощо слід використовувати взуття з добре приклеїними або прошитими підошвами, вибухонебезпечні ліхтарі та інструмент, що не дає іскри при ударі. Під час грозової погоди огляд таких суден не проводиться.

3.35. При необхідності проведення митного огляду за бортом судна, на забортній підвісці, працівник митної установи повинен бути одягнений у рятувальний жилет із страхувальним тросиком, закріпле­ним за міцні судові конструкції. Довжина страхувального тросика вибирається такою, щоб у випадку падіння людини тросик не досягав води. Заходи безпеки в таких випадках здійснюються командою судна під контролем керівника робіт митного органу.

3.36. Під час митного огляду вантажів та речей суднової команди чи пасажирів необхідно:

  • довідатися про наявність небезпечних предметів та речовин в вантажі або речах, перевірку здійснювати з дотриманням вимог безпеки;

користуватися тільки справними електроприладами електропристроями, електрознаряддям та непошкодженими розетками, вимикачами тощо;

  • не перевіряти електроприлади, в тому числі і розібрані, якщо вони знаходяться під напругою.

 

3.37. При виявленні речовин, схожих на наркотики чи хімікати, не слід їх пробувати на смак та нюхати.

3.38. У разі виявлення вибухових пристроїв чи вибухівки не слід до них доторкатися.

3.39. При виявленні не обумовлених В документах небезпечних нан- тажів, пожежонебезпечних, вибухонебезпечних речовин або приладів, інфекційних, отруйних, небезпечних хімічних речовин митний огляд припиняється, про що доповідається керівникові робіт. Робота також припиняється при землетрусах, пожежах, підтопленнях та інших надзвичайних ситуаціях в зоні виконання роботи.

3.40. Для запобігання пожежам на території та в приміщеннях порту, митниці, плавзасобів дотримуватися правил пожежної безпеки, визначених інструкціями з пожежної безпеки.

3.41. При нещасних випадках або раптових захворюваннях працівників потрібно негайно повідомити про це керівника робіт, викликати лікаря та надати потерпілому першу медичну допомогу.

3.42. При виявлені недоліків з питань безпеки праці негайно доповісти керівникові робіт.

 

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ.

4.1. Після закінчення роботи необхідно:

  • зняти напругу з електрообладнання та електроприладів у відповідності із вимогами правил їх експлуатації, при необхідності - вимкнути освітлення;
  • технічні засоби контролю та зв"язку очистити від забруднення та здати керівникові робіт;
  • здати керівникові робіт засоби індивідуального захисту для зберігання в спеціально виділених для цього місцях;
  • зробити запис у журналі передачі зміни та доповісти старшому по зміні про всі недоліки з питань безпеки праці, що виникли в процесі роботи і не були усунуті.
    1. Здійснити заходи особистої гігієни помити руки, обличчя, а при необхідності прийняти душ.

 

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ.

5.1. У разі аварії необхідно терміново повідомити про це старшого по зміні або чергового та здійснити заходи щодо попередження її небезпечного впливу на людей та довкілля:

  • якщо аварія сталася при роботі обладнання, машин, механізмів, агрегатів, або при перевірці вантажу, то необхідно залишити небезпечну зону і повідомити про це власника обладнання, або вантажу.

Заходи безпеки, усунення аварії та її наслідків здійснює власник обладнання або вантажу;

  • при поривах трубопроводів і витікання в приміщення (трюм, машинне відділення та інш.) пальних, шкідливих, отруйних речовин, речовин з високою температурою., протікання в приміщення забортної води потрібно негайно залишити приміщення та повідомити про це вахтового матроса чи іншу керівну особу команди судна.

 

5.2. При падінні людини за борт судна негайно подати команду "людина за бортом" і кинути рятувальний круг людині, що впала.

5.3. При виникненні пожежі на митній території необхідно терміново викликати пожежну команду, повідомити старшого по зміні, гасити пожежу первинними засобами пожежогасіння. Діяти відповідно до інструкцій з пожежної безпеки.

Якщо пожежа виникла на території (об’єкті, плавзасобі), що не на­лежить митниці, то необхідно повідомити власника об’єкта (члена команди судна) і прийняти посильну участь в гасінні пожежі.

5.4. У разі виникнення надзвичайної ситуації техногенного або природного походження необхідно:

  • негайно повідомити керівництво;
  • оповістити про подію особовий склад та працюючих поруч;
  • забезпечити евакуацію особового складу в безпечну зону;
  • організувати допомогу постраждалим та викликати відповідні служби;
  • здійснити можливі заходи по її ліквідації;
  • доповісти керівництву митної установи про причини надзвичайної ситуації та заходи, яких вжито для її усунення.