Онлайн-консультант інженера з охорони праці
Фільтр:
Всі
Атестація робочих місць
Будівництво
Нещасні випадки, профзахворювання та аварії
Електробезпека
Засоби індивідуального захисту
Перевірки Держпраці
Медичні огляди
Навчання та інструктажі
Пожежна безпека
Роботи на висоті
Сільське господарство
Система управління охороною праці (СУОП)
Транспорт
Цивільний захист та техногенна безпека
Інші
Розроблення документації
Роботи підвищеної небезпеки
Дозвільна документація
Домедична допомога
Пільги та компенсації
Ризик-менеджмент
Охорона праці в офісі
Регулювання праці окремих категорій працівників
Умови праці та відпочинку
Анонім

На підприємстві була перевірка, за результатами якої зроблено зауваження: 1. Комісія з перевірки знань з питань охорони праці повинна проходити навчання кожен рік в навчальному центрі по загальному курсу охорони праці. Проте в НПАОП 0.00-4.12-05 вказано, що 1 раз на 3 роки (додаток 3). 2. Посадові особи, які видають наряд-допуск (роботи на висоті і в електроустановках) повинні теж проходити навчання кожен рік в навчальному центрі. Якщо такі вимоги є, то де вони зазначені? Чи обов'язково підприємство має включати в комісію з перевірки знань з питань охорони праці керівників усіх технічних відділів (котельні, механіка, енергетика, юрвідділу)? Чи не достатньо буде заступника директора, головного інженера, начальника відділу охорони праці і уповноваженого найманими працівниками особи з питань охорони праці? В НПАОП 0.00-4.12-05 вказано, що комісія вважається правочинною, якщо до її складу входять не менше трьох осіб.

На запитання відповідає
Федоренко Микола Дмитрович,
експерт з питань охорони праці

Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці. Посадові особи, діяльність яких пов'язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці за участю профспілок (стаття 18 Закону України «Про охорону праці»).

Коментар експерта

Тобто, інженерно-технічні працівники на виробництві проходять навчання та перевірку знань 1 раз на 3 роки.

Проходження щорічного спеціального навчання передбачено для робітників, робота яких пов'язана з авіаційним, автомобільним, морським, річковим, залізничним транспортом, виконанням підривних робіт, зберіганням і застосуванням вибухових матеріалів та отруйних речовин, обслуговуванням підйомно-транспортного устатковання, котельних установок, апаратів і посудин, що працюють під тиском, або зайняті на інших роботах, для яких чинними правилами та інструкціями встановлено особливі вимоги виконання (п. 8 розділу «Загальні положення» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2004 № 336).

Об’єкти електроенергетики

Щорічне навчання з питань технічної експлуатації електроустановок передбачено для осіб, які забезпечують виробничі процеси на об'єктах електроенергетики (п. 1.7 Положення про спеціальну підготовку і навчання з питань технічної експлуатації об’єктів електроенергетики, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 09.02.2004 № 75, ГНД 34.12.102-2004). Періодична перевірка знань з питань технічної експлуатації електроустановок споживачів проводиться:

  • для працівників, які безпосередньо організовують та проводять роботи з оперативного обслуговування діючих електроустановок чи виконують у них налагоджувальні, електромонтажні, ремонтні, профілактичні випробування або експлуатують електроустановки у вибухонебезпечних, пожежонебезпечних зонах – один раз на рік;
  • для адміністративно-технічних працівників, які не належать до попередньої групи, а також для членів комісій з перевірки знань – один раз на три роки (п. 2.17 розділу ІV Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики від 25.07.2006 №258 (у редакції наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 13.02.2012 № 91))


Об’єкти теплоенергетики

Уповноважена посадова особа, що відповідає за справний стан і безпечну та економічну експлуатацію устаткування теплових установок і мереж (технічний керівник), його  заступники та начальники цехів (структурних підрозділів) проходять перевірку знань один раз на 12 місяців у разі, якщо наказом (розпорядженням) по суб'єкту господарювання їм надано право видачі наряду (розпорядження) на виконання робіт у діючих тепловикористовувальних  установках і теплових мережах. У разі, якщо ці працівники належать лише до адміністративно-технічного персоналу, перевірка знань у них проводиться один раз на 3 роки (п. 5.3.16 Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.02.2007  № 71, зміни відповідно до наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 27.03.2015 № 183).

Роботи на висоті

Роботодавець зобов'язаний організовувати щорічне навчання і щорічні перевірки знань працівників, які виконують роботи на висоті (п. 1.12 Правил охорони під час виконання робіт на висоті, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 27.03.2007 № 62, НПАОП 0.00-1.15-07).

Коментар експерта

Таким чином, періодичність навчання та перевірка знань з питань охорони праці у навчальному закладі членів комісій з перевірки знань з питань охорони праці суб’єктів господарювання, які є споживачами енергоресурсів, становить 1 раз на 3 роки.

На енергозабезпечуючих підприємствах щорічне навчання та перевірку знань проходять особи, які безпосередньо організовують роботи в енергоустановках, зокрема й посадова особа, що відповідає за справний стан і безпечну та  економічну експлуатацію устаткування теплових установок і мереж, його заступники та начальники структурних підрозділів, у разі, якщо наказом суб'єкта господарювання їм надано право видачі наряду-допуску на виконання робіт у діючих тепловикористовувальних установках і теплових мережах.

Склад комісії з перевірки знань на підприємстві визначається відповідними нормативними документами, але має бути не менше ніж 3 особи.