Онлайн-консультант інженера з охорони праці
Фільтр:
Всі
Атестація робочих місць
Будівництво
Нещасні випадки, профзахворювання та аварії
Електробезпека
Засоби індивідуального захисту
Перевірки Держпраці
Медичні огляди
Навчання та інструктажі
Пожежна безпека
Роботи на висоті
Сільське господарство
Система управління охороною праці (СУОП)
Транспорт
Цивільний захист та техногенна безпека
Інші
Розроблення документації
Роботи підвищеної небезпеки
Дозвільна документація
Домедична допомога
Пільги та компенсації
Ризик-менеджмент
Охорона праці в офісі
Регулювання праці окремих категорій працівників
Умови праці та відпочинку
Анонім

Механіку підприємства доручено виконання вантажно-розвантажувальних робіт навантажувачем на період відпустки водія навантажувача. Цей вид робіт не входить в посадові обов’язки механіка. Працівник, що працює механіком, отримав кваліфікацію "водія навантажувача", пройшов спеціальне навчання правилам ОП під час експлуатації навантажувачів, пройшов інструктаж з охорони праці та ознайомлений з відповідними інструкціями з ОП при виконанні робіт навантажувачем. Як правильно допустити механіка до виконання робіт навантажувачем? Чи потрібно в такому випадку видавати наряд-допуск? Яку документацію ще потрібно розробити?

На запитання відповідає
Грицай Юрій Володимирович,
начальник відділу охорони праці

Механік суміщує обов'язки водія навантажувача на період відпустки особи, за якою закріплено навантажувач.

Визначення терміна

Суміщення професій (посад) — це виконання працівником поряд із своєю основною роботою, зумовленою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою) в межах робочого часу за основною роботою на одному і тому самому підприємстві.

Оформлюється суміщення розпорядчим документом (наказом) власника навантажувача (з тимчасовим закріпленням навантажувача за механіком). Наряд-допуск виписується у випадках, передбачених чинним законодавством (наприклад, у разі проведення вантажно-розвантажувальних робіт з небезпечними речовинами).

 

Доповнення:

Така робота може доручатися роботодавцем за згодою працівника, за суміщенням або за тимчасовим переводом за іншою професією, якщо працівник має відповідну кваліфікацію і робота, яка доручається, не протирічить висновку про стан його здоров‘я.

Доручення виконання роботи на умовах суміщення оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця, яким визначають суміщену посаду, умови виконання роботи та розмір винагороди, у вигляді доплати до посадового окладу (тарифної ставки). Доручення виконання працівником поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою) вважається зміною діючого трудового договору, яка пов’язана із встановленням додаткових прав та обов’язків працівнику.

Тимчасове переведення на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором допускається за згодою працівника (ч. 1 ст. 33 Кодексу законів про працю України, далі – КЗпП). Строк тимчасового переведення на іншу роботу роботодавець і працівник встановлюють за домовленістю. Оформлюється тимчасове переведення працівника на іншу роботу наказом роботодавця.

Відповідно до вимог розділу 7 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 № 15, працівники після первинного інструктажу на робочому місці до початку самостійної роботи повинні під керівництвом досвідчених, кваліфікованих працівників пройти стажування протягом не менше 2-15 змін (в деяких випадках дублювання протягом не менше шести змін). Стажування або дублювання проводиться, як правило, під час професійної підготовки на право виконання робіт підвищеної небезпеки у випадках, передбачених нормативно-правовими актами з охорони праці. Після закінчення стажування (дублювання) та при задовільних результатах перевірки знань з питань охорони праці наказом (розпорядженням) роботодавця (або керівника структурного підрозділу) працівник допускається до самостійної роботи, про що робиться запис у журналі реєстрації інструктажів.

Оформлення наряду-допуску передбачається діючими нормативно-правовими документами у випадках коли при виконанні робіт виникають додаткові ризики, які не пов‘язані з професією. Наприклад, розвантаження небезпечних вантажів коли у наряді-допуску передбачаються заходи і засоби для зменшення додаткових ризиків.