Працівники адміністрації підприємства (директор, бухгалтерія, юрист, інженери та інші) є користувачами ПЕОМ та згідно з наказом працюють віддалено, тобто вдома. Чи потрібно їм проходити періодичний медогляд? Та як можна провести лабораторні дослідження цих робочих місць, якщо роботодавець не може контролювати умови праці та час роботи за комп'ютерами?

Вимоги щодо безпеки та захисту здоров’я працівників під час роботи з екранними пристроями, затверджені наказом Міністерства соціальної політики України від 14.02.2018 № 207 (далі – Вимоги).
Визначення терміна
Екранні пристрої – електронні засоби для відтворення будь-якої графічної або алфавітно-цифрової інформації (на основі електронно-променевої трубки, рідкокристалічні, плазмові, проекційні, органічні світлодіодні монітори та інші новітні розробки у сфері інформаційних технологій).
Визначення терміна
Робоче місце (робоча станція) – сукупність устаткування, що включає екранний пристрій, який може доповнюватися клавіатурою або пристроєм введення та/або програмним забезпеченням, що представляє інтерфейс «оператор-дисплей», іншими приладами (периферійні пристрої, що включають пристрої для електронних носіїв, телефон, модем, друкувальний пристрій, тримач документів, робоче крісло, робочий стіл або робоча поверхня «розумного» столу, а також інше необхідне виробниче середовище).
Вимоги поширюються на всіх суб’єктів господарювання незалежно від форм власності, організаційно-правової форми і видів діяльності та встановлюють мінімальні вимоги безпеки та захисту здоров’я під час здійснення роботи, пов’язаної з використанням екранних пристроїв незалежно від їхнього типу та моделі.
Відповідно до Вимог роботодавець має забезпечити за свій рахунок проведення медичних оглядів працівників відповідно до вимог Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.05.2007 № 246.
Роботодавці незалежно від форм власності й підлеглості зобов’язані впорядкувати робочі місця користувачів електронно-обчислювальних машин (ЕОМ) та персональних ЕОМ з візуальними дисплейними терміналами відповідно до Вимог.
За дотриманням Вимог умови праці під час роботи за персональним комп’ютером не належать до шкідливих. Отже, атестація робочих місць за умовами праці за роботу на комп’ютері не потрібна.
Відповідно до додатку 4 до пункту 2.6 Порядку № 246 (пункт 6.2.3) передбачено медогляд при зорово-напружених роботах, що пов'язані з безперервним стеженням за екраном відеотерміналів (дисплеїв).
Важливо
В статті 5 Закону України «Про охорону праці» зазначено, що працівнику не може пропонуватися робота, яка за медичним висновком протипоказана йому за станом здоров'я.
Робота з екранними пристроями не потребує проведення лабораторних досліджень умов праці, а в наказі МОЗ № 246 передбачено проходження медичних оглядів для працівників, які виконують зорово-напружені роботи з екранними пристроями (пункт 6.2.3).
Отже, проводити медичний огляд працівникам, які працюють дистанційно з персональним комп'ютером і виконують зорово-напружені роботи з екранними пристроями, потрібно. Але проводити лабораторні дослідження умов праці при роботі з ПЕОМ не потрібно.