Для водія навантажувача електричного (працює виключно на території підприємства в складі, що взимку опалюється) наше підприємство провело лабораторні дослідження умов праці (згідно з п. 3.1. Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, наказ № 246 від 21.05.2007, далі в тексті – Порядок 246), – вібрація, шум та інфразвук, важкості та напруженості праці, дослідження мікроклімату. Проведено атестацію робочого місця водія навантажувача (навантажувач – згідно з НПАОП 0.00-1.83-18 Правила охорони праці під час експлуатації навантажувачів) Виявлено такі результати. По шуму, вібрації, інфразвуку, норм мікроклімату не виявлено перевищення гранично-допустимих рівнів та відповідають 2 класу – допустимі. По важкості праці висновок такий: відповідно до разрахункових балів (1,05) за показниками «важкість праці» відноситься до 3.1 класу (шкідливі). А саме, виявлено – по важкості праці пункт Робоча поза є такі показники: «Перебуванння в незручній або фіксованій позі – 50% від часу робочої зміни; Знаходження в вимушеній позі – 0 % від часу робочої зміни». По напруженості праці висновок такий: відповідно до разрахункових балів (2,57) за показниками «напруженості праці» відноситься до 3.2 класу (шкідливі) А саме, виявлено – Ступінь ризику для власного життя та життя інших – вірогідний; Ступінь відповідальності за безпеку інших осіб – є відповідальним за безпеку. За результатами досліджень також проведена атестація цього робочого місця (встановлена доплата 4 проценти та відпустка додаткова – 3 календарні дні).
Для отримання позитивного висновку експертизи для отримання Дозволу (м. Київ) – від нас вимагає експерт експертного центру Держпраці проведення медогляду водія навантажувача. Вимагає виключно періодичний медогляд по Порядку 246 з складанням Акта визначення категорій працівників, складанням поіменних списків працівників и оформленням Заключного акту за результатами періодичного медичного огляду працівників.
1: Чи повинні ми починати процедуру періодичного медогляду та подавати заявку (згідно з п. 2.2 Порядку 246) для складення Акту визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду. Адже пункт-підґрунтя з додатку 4 Порядку 246, на підставі якого можна б було приймати рішення щодо необхідності проведення медогляду такий: «6.1.5. Перебування у вимушеній робочій позі (на колінах, навпочіпки та ін.) до 25 % часу зміни (або більше 25% часу зміни). У нас же лабораторні дослідження умов праці виявили, що Знаходження в вимушеній позі – 0 % від часу робочої зміни. Виявлено лише перебуванння в незручній або фіксованій позі – 50% від часу робочої
2: Якщо все ж таки ми повинні подавати заявку (згідно з п. 2.2 Порядку 246) для складення Акту визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду, в такому разі – Держпраці визнає, що водій навантажувачу повинен проходити медогляд з такими виявленими показниками досліджень умов праці? І якщо так, по якому пункту Порядку 246?

В Україні для усіх суб'єктів господарювання незалежно від правової організаційної форми, які використовують найману працю діють Державні санітарні норми та правила «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», які затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.04.2014 № 248 (далі – Гігієнічна класифікація праці).
Основними показниками напруженості праці є: тривалість зосередження уваги або щільність сигналів, ступінь ризику для власного життя та життя інших осіб або ступінь відповідальності за життя інших осіб, змінність при роботі виключно в нічну зміну.
Довідка
Гігієнічна оцінка важкості та напруженості праці проводиться шляхом додавання відношень виміряних або розрахованих показників до їх допустимих рівнів, помножених на коефіцієнт значимості показника (1,0 – для основних показників, 0,15 – для допоміжних).
Клас та ступінь важкості й напруженості праці визначаються відповідно до розрахованих балів (сума відношень основних та допоміжних показників до їх нормативних рівнів, помножених на відповідний коефіцієнт) згідно з додатком 17 до Гігієнічної класифікації праці.
Найвищі клас та ступінь за факторами «важкість» трудового процесу – 3 клас, 3 ступінь (особливо важка праця).
Особи, які працюють у важких (особливо важких) умовах праці, проходять періодичні (попередні) медичні огляди відповідно до наказу МОЗ України від 21.05.2007 № 246 «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій», в якому, зокрема, передбачені шкідливі та небезпечні фактори виробничого середовища і трудового процесу, при роботі з якими обов’язкові попередній (періодичні) медичний огляд (п. 6 Фізичне перевантаження та напруження окремих органів та систем та інші фактори трудового процесу Додатку 4 до пункту 2.6 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій).
Доавдка
Варто зазначити вимоги, викладені в цьому пункті 2.6 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій.
2.6. Періодичність проведення медичних оглядів, фах лікарів, які беруть участь у їх проведенні, перелік необхідних лабораторних, функціональних та інших досліджень, медичні протипоказання допуску до виконання робіт, пов'язані із впливом виробничих факторів, визначені в Переліку шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, при роботі з якими обов'язкові попередній (періодичні) медичний огляд працівників, наведеному в додатку 4, та Переліку робіт, для виконанні яких є обов'язковим попередній (періодичні) медичний огляд працівників, наведеному в додатку 5.
Додаток 17 до Гігієнічної класифікації праці.
Робоча поза |
вільна зручна поза, можливість зміни пози («сидячи – стоячи») за бажанням працівника; |
періодичне перебування в незручній позі (робота з поворотом тулуба, незручним розташуванням кінцівок) та/або фіксованій позі (неможливість зміни взаєморозташування різних частин тіла відносно одна одної) до 25% часу зміни; |
періодичне перебування в незручній та/або фіксованій позі від 25% до 50% часу зміни; |
перебування в незручній та/або фіксованій позі більше 50% часу зміни; перебування у вимушеній позі (на колінах, навпочіпки тощо) більше 25% часу зміни; |
|
Враховуючи те, що під час атестації робочого місця водія навантажувача виявлено, що відповідно до розрахункових балів (1,05) за показниками «важкість праці» відноситься до 3.1 класу (шкідливі), зокрема, робоча поза – перебування в незручній або фіксованій позі – 50% від часу робочої зміни, та «напруженість праці» відповідно до розрахункових балів (2,57) за показниками «напруженості праці» відноситься до 3.2 класу (шкідливі), тому:
- Відповідно до статті 169 КЗпП та 17 ЗУ «Про охорону праці»
- Для складення Акту визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду, зокрема, водія навантажувача, потрібно вказати пункт 6 Фізичне перевантаження та напруження окремих органів та систем та інші фактори трудового процесу Додатку 4 до пункту 2.6 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій.
Коментар експерта
Одночасно рекомендуємо звернутися до територіального органу Держпраці для складання Акта визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду.