Онлайн-консультант інженера з охорони праці
Фільтр:
Всі
Атестація робочих місць
Будівництво
Нещасні випадки, профзахворювання та аварії
Електробезпека
Засоби індивідуального захисту
Перевірки Держпраці
Медичні огляди
Навчання та інструктажі
Пожежна безпека
Роботи на висоті
Сільське господарство
Система управління охороною праці (СУОП)
Транспорт
Цивільний захист та техногенна безпека
Інші
Розроблення документації
Роботи підвищеної небезпеки
Дозвільна документація
Домедична допомога
Пільги та компенсації
Ризик-менеджмент
Охорона праці в офісі
Регулювання праці окремих категорій працівників
Умови праці та відпочинку
Анонім

Чи може роботодавець змінити нормативно встановлені строки видачі спецодягу, спецвзуття на свій розсуд, тобто зробити їх до зносу і видавати лише коли є в тому потреба? Внести відповідні зміни в колдоговір. Бо на сьогодні спецодяг, спецвзуття не дешеві і щорічна видача обходиться роботодавцю в копійку.

На запитання відповідає
Грицай Юрій Володимирович,
начальник відділу охорони праці

Порядок забезпечення працівників засобами індивідуального захисту встановлений Мінімальними вимогами безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці, затвердженими наказом Міністерства соціальної політики України від 29.11.2018 № 1804 (далі – Мінімальні вимоги).

Відповідно до вимог пункту 3 Мінімальних вимог на роботах зі шкідливими та небезпечними умовами праці, а також роботах, що пов’язані із забрудненням, або тих, що здійснюються в несприятливих метеорологічних умовах, працівникам видаються безоплатно спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші ЗІЗ за встановленими нормами, які для роботодавця є обов’язковим мінімумом безоплатної видачі ЗІЗ, з визначенням захисних властивостей ЗІЗ та строків їх використання.

Згідно з пунктом 8 Мінімальних вимог роботодавець видає ЗІЗ на строк носіння, що визначається з урахуванням рівня ризику для життя та здоров’я працівників, частоти знаходження працівника під дією цього ризику, характеристики робочого місця кожного працівника та ефективності самого ЗІЗ, при цьому строк носіння ЗІЗ за календарними днями обчислюється з дня їх фактичної видачі та не має перевищувати строк придатності, визначений документами виробника (інструкціями з експлуатації, паспортами тощо).

Тобто, строк носіння ЗІЗ визначається частотою використання. Якщо працівник використовує ЗІЗ постійно, то строк використання визначається за встановленими нормами і перевищувати його роботодавець, згідно з чинними вимогами, не має права.

Коментар експерта

На мою думку, було б доцільно внести у Мінімальні вимоги процедуру продовження строків носіння спецодягу та спецвзуття. Можна порекомендувати звернутися до Держпраці з ініціативою про внесення таких змін враховуючи те, що деякі Норми безоплатної видачі ЗІЗ скасовані і норми забезпечення працівників ЗІЗ встановлюються роботодавцем самостійно з урахуванням Мінімальних вимог на підставі процедури оцінювання ризиків.