Підкажіть, в якому нормативному акті, і роз’ясніть правила улаштування щитової. Чи можна в цьому приміщенні робити склад? Чи можна щитову огородити від складу?
Вимоги щодо розміщення низьковольтних (напругою до 1 кВ) розподільних електроустановок встановлюються Правилами улаштування електроустановок, затвердженими наказом Міненерговугілля від 21.07.2017 № 476, (далі – ПУЕ), – в розділі 4 ПУЕ.
З точки зору ПУЕ можливі такі варіанти розміщення електрощитів у приміщеннях:
- в електроприміщеннях,
- у приміщеннях, доступних неелектротехнічному персоналу.
Додаткові вимоги зокрема до електроустановок житлових, громадських, адміністративних та побутових будинків (далі – споруди цивільного призначення), електроустановок у вибухонебезпечних та пожежонебезпечних зонах, також містяться в Правилах будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних електроустановок (НПАОП 40.1-1.32-01).
Визначення терміна
НПАОП 40.1-1.32-01 містить, зокрема, наступні терміни для визначення електроустановок споруд цивільного призначення:
Головний розподільний щит (далі – ГРЩ) – це щит, через який забезпечується живлення електроенергією всього будинку або його відокремленої частини. Роль ГРЩ може виконувати ввідно-розподільний пристрій (далі – ВРП) або щит низької напруги підстанції (пункт 2.2.1 глави 2.2 розділу 2 НПАОП 40.1-1.32-01).
Ввідний пристрій (далі – ВП) – сукупність конструкцій, апаратів і приладів, які встановлюються на вводі лінії живлення в будинок або в його відокремлену частину і живляться від ГРЩ (пункт 2.2.2 глави 2.2 розділу 2 НПАОП 40.1-1.32-01).
Ввідно-розподільний пристрій (далі – ВРП) – ввідний пристрій, який містить у собі також апарати і прилади на відхідних лініях (пункт 2.2.3 глави 2.2 розділу 2 НПАОП 40.1-1.32-01).
Електрощитове приміщення (далі – ЕП) – приміщення або його відгороджена частина, доступна тільки для кваліфікованого обслуговуючого персоналу, де встановлюються ГРЩ, ВРП, ВП та інші розподільні пристрої (пункт 2.2.7 глави 2.2 розділу 2 НПАОП 40.1-1.32-01).
Коментар експерта
Аналогічне визначення електротехнічного приміщення, як приміщення (або його відгородженої частини), доступного тільки для електротехнічного персоналу, наведено в п.ункті 1.1.5 ПУЕ, розділ 1.
Пунктом 2.4.7 НПАОП 40.1-1.32-01 визначено, що такі види обладнання, як ВП, ВРП, ГРЩ, як правило, слід установлювати в електротехнічних приміщеннях, вимоги до приміщень наведені в пунктах 2.4.7 – 2.4.9 цього нормативного документу.
Відповідна частина НПАОП 40.1-1.32-01
«2.4.7. ВП, ВРП, ГРЩ, як правило, слід установлювати в ЕП. У районах можливого затоплення вони повинні встановлюватися вище рівня затоплення.
ВП, ВРП, ГРЩ можуть розміщуватися в приміщеннях сухих підвалів, які призначені для експлуатації за умови, що ці приміщення доступні для обслуговуючого персоналу та відділені від інших приміщень перегородками з ступенем вогнестійкості не менше ніж 0,75 годин.
У разі розміщення ВП, ВРП, ГРЩ і групових щитків поза ЕП вони повинні встановлюватися в зручних і доступних для обслуговування місцях, у шафах із ступенями захисту оболонки за ГОСТ 14254 не нижче IP 31. У цих випадках відстань від трубопроводів (водопровід, опалення, каналізація, внутрішні водостоки) повинна бути не менше 0,5 м, а від газопроводів і газових лічильників - не менше 1 м.
2.4.8. ЕП, а також ВП, ВРП, ГРЩ не допускається розміщувати під санвузлами, ванними кімнатами, душовими, кухнями (окрім кухонь квартир), мийками, мийними і парильними приміщеннями лазень та іншими приміщеннями з мокрими технологічними процесами.
Прокладання через щитові приміщення трубопроводів (водопровід, опалення, каналізація, внутрішній водостік) не рекомендується.
Трубопроводи (водопровід, опалення), вентиляційні та інші короби, що прокладаються через щитове приміщення, не повинні мати відгалужень у межах приміщення (за винятком відгалуження до приладу опалення самого ЕП), а також люків, засувок, фланців, вентилів тощо.
Забороняється прокладання через ці приміщення газопроводів і трубопроводів з горючими рідинами.
Двері ЕП повинні відчинятися назовні.
2.4.9. Приміщення, в яких установлюються ВРП, ГРЩ, повинні мати природну вентиляцію, електричне освітлення. У приміщеннях температура має бути не нижче +5° C».
При організації електротехнічного приміщення шляхом відгородження, огорожа неізольованих струмопровідних частин повинна бути сітчастою, з розмірами вічок не більш ніж 25 мм х 25 мм, або суцільною, або змішаною. Висота огорожі повинна становити не менш ніж 1,7 м. Відстань від сітчастої огорожі до неізольованих струмопровідних частин має бути не менш ніж 0,7 м. На огорожі обов’язково треба встановлювати заборонні (попереджувальні) знаки. Більш детальні вимоги щодо організації таких приміщень та влаштуванню безпечних проходів в них наведені в пунктах 4.1.32 – 4.1.34 ПУЕ, розділ 4.
В пожежонебезпечних зонах (які виникають, наприклад, при складуванні пожежонебезпечних речовин), пунктом 5.8.1 НПАОП 40.1-1.32-01 не рекомендується розташування розподільних пристроїв. За потреби розташування таких пристроїв у пожежонебезпечних зонах, ступень їх захисту по коду ІР має відповідати таблиці 5.2 зазначеного НПАОП. Як правило, це не нижче ніж ІР44 за ДСТУ EN 60529:2018, в деяких випадках ІР54.
Крім того, вимоги щодо пожежної безпеки електроустановок, зокрема і електрощитових містять в собі Правила пожежної безпеки в Україні.
Так, пунктом 2.12 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні забороняється використовувати горища, технічні поверхи й приміщення (у тому числі вентиляційні камери, електрощитові) не за призначенням, розміщувати в них виробничі і складські дільниці, засмічувати та захаращувати їх сторонніми предметами.
Важливо
Важливо зазначити, що має бути забезпечений доступ для зняття напруги з електрообладнання на випадок пожежі.
Отже, порядок влаштування електрощитової регламентується наведеними вище нормативно-правовими актами з охорони праці та пожежної безпеки.
Безпосередньо в електрощитовому приміщенні (відповідно до наведеного вище визначення) – не можна розміщувати складські дільниці та захаращувати їх сторонніми предметами.
Разом з цим, електрощитове приміщення можна відгородити від складу за умови виконання вимог, про які докладно йдеться в цій відповіді.