Онлайн-консультант інженера з охорони праці
Фільтр:
Всі
Атестація робочих місць
Будівництво
Нещасні випадки, профзахворювання та аварії
Електробезпека
Засоби індивідуального захисту
Перевірки Держпраці
Медичні огляди
Навчання та інструктажі
Пожежна безпека
Роботи на висоті
Сільське господарство
Система управління охороною праці (СУОП)
Транспорт
Цивільний захист та техногенна безпека
Інші
Розроблення документації
Роботи підвищеної небезпеки
Дозвільна документація
Домедична допомога
Пільги та компенсації
Ризик-менеджмент
Охорона праці в офісі
Регулювання праці окремих категорій працівників
Умови праці та відпочинку
Анонім

Чи допускається на підприємстві звільнення від інструктажів з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях певних категорій працівників та/чи посадових осіб даного підприємства, в тому числі, від повторних інструктажів. Якщо так, то які категорії працівників та/чи посадових осіб можливо звільнити від інструктажів з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях та як це оформити?

На запитання відповідає
Грицай Юрій Володимирович,
начальник відділу охорони праці

Порядок проведення інструктажів з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях визначений у розділі IV Порядку затвердження програм навчання та інструктажів з питань пожежної безпеки, організації та контролю за їх виконанням, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05.12.2019 № 1021 (далі –Порядок).

Згідно з вимогами пункту 1 розділу IV Порядку особи під час прийняття на роботу та працівники щороку за місцем роботи проходять інструктажі. Інструктажі проводять посадові особи, що пройшли у суб’єктів, які навчають, відповідне навчання і спеціальну підготовку та мають відповідне посвідчення.

За призначенням та часом проведення інструктажі поділяються на:

  • вступний – проводиться з усіма працівниками, які прийняті на роботу, а також з особами, які прибули на підприємство у відрядження, на виробничу практику (навчання) тощо і мають брати безпосередню участь у виробничому процесі.

Вступний інструктаж проводиться на підставі чинних на підприємстві правил, інструкцій та інших нормативно-правових актів у спеціально обладнаному для цього приміщенні;

  • первинний – проводиться безпосередньо на робочому місці до початку виробничої діяльності працівника.

 

Первинний інструктаж проходять:

  • особи, що прийняті на роботу;
  • працівники, переведені з інших структурних підрозділів, виробничих дільниць підприємства;
  • особи, які прибули на підприємство і мають брати безпосередню участь у виробничому процесі, ремонтних, будівельно-монтажних, фарбувальних, зварювальних роботах тощо;
  • учні (студенти) під час виробничої практики (навчання), а також перед проведенням з ними практичних занять у навчальних майстернях, лабораторіях тощо;

 

  • повторний – проводиться на робочому місці з усіма працівниками не менше ніж один раз на рік;
  • позаплановий – проводиться з працівниками на робочому місці або у спеціально відведеному для цього приміщенні:
    • у разі зміни технологічного процесу, застосування нового або заміни чи модернізації існуючого пожежонебезпечного устаткування;
    • на вимогу посадових осіб ДСНС або її територіальних органів, якщо виявлено незадовільне знання працівниками правил пожежної безпеки на робочому місці, невміння діяти в разі пожежі та користуватися первинними засобами пожежогасіння.

Позаплановий інструктаж проводиться індивідуально або з групою працівників подібних спеціальностей (видів робіт). Обсяг та зміст позапланового інструктажу визначаються в кожному випадку окремо залежно від обставин, що спричинили потребу у його проведенні.

 

  • цільовий – проводиться з працівниками перед виконанням ними тимчасових вогневих робіт (зварювання, розігрівання тощо), під час ліквідації наслідків аварії, стихійного лиха.

 

Працівники, які пройшли спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум), можуть бути звільнені від вступного та первинного інструктажів (пункт 3 розділу IV Порядку).

Додаткова інформація

Згідно з вимогами пункту 4 розділу IV Порядку керівники підприємств розробляють та затверджують перелік питань, з якими необхідно ознайомити працівників під час проведення вступного, первинного, позапланового та повторного інструктажів.

Відповідно до вимог пункту 5 розділу IV Порядку первинний, повторний та позаплановий інструктажі завершуються перевіркою знань, яку здійснює особа, що проводила інструктаж.

Інструктажі можуть проводитися разом з відповідними інструктажами з охорони праці.

Згідно з пунктом 7 розділу IV Порядку результати проведення інструктажів (крім цільового) зазначаються у Журналі реєстрації інструктажів з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях (додаток 2 до Порядку).

Запис про проведення цільового інструктажу робиться в наряді-допуску на виконання тимчасових вогневих робіт.

Відповідно до вимог пункту 5 розділу I Порядку «порядок проведення навчання, перевірки знань з питань пожежної безпеки та інструктажів установлюється наказом керівника підприємства, установи та організації з урахуванням вимог цього Порядку». В цьому наказі й можна вказати, що працівники, які пройшли спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум), звільнені від вступного та первинного інструктажів

 

Отже, з викладеного вище бачимо, що законних підстав для звільнення будь-яких категорій працівників, зокрема і керівників, від проходження інструктажів з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях не існує, окрім випадку, про який йде мову в пункті 3 розділу IV Порядку. Якщо керівником підприємства, установи та організації прийняте рішення звільняти від вступного та первинного інструктажів працівників, які пройшли спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум), то відповідний пункт він може включити у наказ про встановлення порядку проведення навчання, перевірки знань з питань пожежної безпеки та інструктажів.