З початку збройної агресії проти України російської федераці за кордон виїхало чимало наших співгромадян. Багато продовжують дистанційно працювати на своїх посадах. Серед таких працівників чимало держслужбовців і працівників державних органів. Питання можливості (з огляду на національну безпеку) та повноцінності віддаленої роботи державних службовців як в Україні, так і за кордоном потребувало нагального вирішення.
Кабінет Міністрів України ухвалив постанову «Деякі питання організації роботи державних службовців та працівників державних органів у період воєнного стану» від 12.04.2022 № 440, у якій деякі з цих питань урегульовано.
Згідно з рішенням Кабміну у період воєнного стану для держслужбовців та працівників держорганів, які перебувають на території України:
- за рішенням керівника державної служби в державному органі може запроваджуватися дистанційна робота у разі наявності організаційних і технічних можливостей для виконання їх посадових обов’язків (тобто дистанційна робота можлива, якщо є відповідне рішення керівника державного органу, установи);
- дозволена робота за межами України лише у разі службового відрядження, оформленого в установленому порядку;
- може бути застосоване дисциплінарне стягнення відповідно до закону, якщо держслужбовець або працівник держоргану в робочий час в Україні перебуває поза межами робочого місця без рішення керівника державної служби, як зазначено вище, або за кордоном, крім перебування у службовому відрядженні, оформленому в установленому порядку;
- скасовано наказ Національного агентства України з питань державної служби «Про внесення змін до типових правил внутрішнього трудового розпорядку» від 17.03.2022 № 20-22.
Зазначена постанова КМУ набрала чинності 14 квітня 2022 року. Водночас пункт про застосування дисциплінарного стягнення набрав чинності з 25 квітня 2022 року.
Важливо
Отже, держслужбовці та працівники державних органів можуть працювати за кордоном лише у службовому відрядженні, а дистанційно в Україні – за рішенням керівника держслужби.
Держлужбовців і працівників державних органів, які виїхали через воєнні дії за кордон, невдовзі зможуть звільнити з посад, які вони обіймають.