Онлайн-консультант інженера з охорони праці
Фільтр:
Всі
Атестація робочих місць
Будівництво
Розслідування нещасних випадків, професійних захворювань і аварій
Вогневі роботи
Електробезпека
Засоби індивідуального захисту
Підготовка до перевірок Держпрацею
Медичні огляди
Навчання та інструктажі
Пожежна безпека
Роботи на висоті
Сільське господарство
Системи вентиляції
Система управління охороною праці (СУОП)
Транспорт
Цивільний захист та техногенна безпека
Інші
Розроблення документації
Звітність
Роботи підвищеної небезпеки
Дозвільна документація
Домедична допомога
Пільги та компенсації
Ризик-менеджмент
Охорона праці в офісі
Регулювання праці окремих категорій працівників
Анонім
Зміни законодавства
10.05.2022
Право на дострокову пенсію за 1,5 року до пенсійного віку повернуто в законодавство

30 квітня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» від 15.02.2022 р. № 2040-IX (далі – Закон № 2040), в якому врегульовано низку питань у сфері пенсійного забезпечення громадян.

Про зміни до пенсійного законодавства щодо дострокового пенсійного забезпечення осіб передпенсійного віку та індексації пенсій повідомило Управління соціального страхування і пенсійного забезпечення ФПУ.

Зокрема, з ухваленням Закону № 2040 відновлюється можливість дострокового призначення пенсії за віком особам, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи роботодавця у зв’язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників.

Норма закону

Дострокова пенсія призначатиметься особам, яким на день звільнення залишилося не більше ніж 1,5 року до досягнення пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058 (далі – Закон № 1058), які зареєструвалися у державній службі зайнятості, але для яких відсутня підходяща робота, та мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі (35 років – для чоловіків, 30 років – для жінок) (п. 6 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058).

Дострокова пенсія за 1,5 року до досягнення пенсійного віку також призначатиметься особам, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи роботодавця у зв’язку з виявленням невідповідності працівника займаній посаді за станом здоров’я, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п. 7 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058).

Запроваджується дострокове пенсійне забезпечення матерям (у разі їх відсутності – батькам) тяжко хворих дітей (хворих на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, дитина, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги), яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до досягнення шестирічного віку (п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058).

Відповідно до Закону № 2040 запроваджується щорічна індексація всіх пенсій, зокрема державним службовцям та науковцям, та встановлено термін її проведення – з 1 березня. Порядок проведення індексації пенсій визначатиме Кабінет Міністрів України з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058. Закон у цій частині, незважаючи на те, що здебільшого його норми набрали чинності з 30.04.2022, уже застосовується з 1 березня цього року.

Урегульовано питання зарахування до страхового стажу для призначення пенсії депортованим особам, які перебували на спецпоселенні (період якого визначається з моменту депортації до моменту зняття режиму спецпоселень включно), періоду роботи на спецпоселенні, у потрійному розмірі (за рахунок Державного бюджету України) (ч. 4 ст. 24 Закону № 1058).

З 1 жовтня 2022 р. набирають чинності норми щодо підвищення мінімальних розмірів пенсій по інвалідності, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (ст. 22 цього Закону).

У Законі № 2040 також урегульовано інші питання у сфері пенсійного забезпечення.

 

Джерело: Федерація профспілок України