19 грудня Верховна Рада ухвалила Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи (про скасування МСЕК) – законопроєкт № 12178. Документ передбачає ліквідацію медико-соціальної експертизи для дорослих та запровадження людиноцентричної моделі оцінювання повсякденного функціонування, яке будуть проводити експертні команди лікарів-практиків. Зокрема, з 1 січня 2025 року саме експертні команди будуть встановлювати інвалідність замість МСЕК.
Ключові нововведення, які запроваджує Закон:
1.Новий процес оцінювання повсякденного функціонування
Він замінює медико-соціальну експертизу для дорослих та проводитиметься експертними командами з використанням електронної системи.
Направити на оцінювання зможе лікуючий лікар або голова ВЛК.
Експертні команди створюються на базі закладів охорони здоров'я, визначених військовими адміністраціями за погодженням з МОЗ. Команди формуються з лікарів-практиків, спеціальності яких потрібні для розгляду справи.
Оцінювання повсякденного функціонування може здійснюватись очно, заочно, з використанням засобів телемедицини та за місцем перебування чи лікування людини.
Закон також визначає і процедури оскарження та моніторингу рішень.
2.Деперсоналізація процесів
Склад експертних команд формуватиметься автоматичним способом індивідуально під кожен випадок та з урахуванням потрібного профілю лікаря. Особисті дані лікарів та пацієнтів залишаються прихованими до моменту оцінювання.
3.Державна типова програма реабілітації (ДТП) та індивідуальна програма реабілітації (ІПР) осіб з інвалідністю
Індивідуальна програма реабілітації (ІПР) складатиметься з кількох частин, кожна з яких буде охоплювати окремий аспект життєдіяльності людини, зокрема медичний, соціальний, освітній та сферу зайнятості. За результатами оцінювання в медичній сфері експертні команди формуватимуть «медичну» частину ІПР, яка передбачатиме, зокрема, потребу в допоміжних засобах реабілітації та медичних виробах, а також зазначатимуть, чи є потреба в послугах чи реабілітації в інших сферах. Конкретний перелік послуг, заходів та реабілітації в інших сферах життєдіяльності буде визначатися в рамках подальшого оцінювання фахівцями в цих сферах.
ДТП для повнолітніх залишається, але відтепер без обмеження, що її може розробляти виключно Міністерство соціальної політики.
4.Оновлені правила оскарження рішень
Розгляд оскаржень та перевірку обґрунтованості рішень проводитимуть експертні команди Центру оцінювання функціонального стану особи, до складу яких входитимуть лікарі з державних закладів охорони здоров'я з усієї країни.
Людина може самостійно оскаржувати рішення експертної команди через свого лікуючого лікаря, який направив на оцінювання, в електронній системі або через паперове звернення до центру.
5.Фундамент для впровадження МКФ у різних сферах
Закон закладає фундамент для подальшого впровадження оцінювання функціонування людини з урахуванням біопсихосоціальної моделі і в інших сферах: освітній, соціальній, сфері зайнятості, сфері фізичної культури та спорту, фіксацію результатів такого оцінювання, що відображають потреби людини, з використанням Міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров'я, не скасовуючи статуси «особа з інвалідністю» або «дитина з інвалідністю».
6.Збереження чинності старих документів МСЕК
Усі довідки та документи, видані МСЕК до 1 січня 2025 року, залишаються чинними та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю прав, статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених у законах України «Про військовий обов'язок та військову службу» і «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на весь термін дії довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією.
7. Передача справ від МСЕК
Визначено обов'язок для МСЕК забезпечити передачу визначеним закладам охорони здоров'я всіх наявних у них медико-експертних справ та архівних документів.
8. Розгляд справ
Справи, що не були розглянуті МСЕК до кінця поточного року, будуть розглянуті експертними командами. При цьому людину обов'язково повідомлять про дату та нову адресу, де відбудеться оцінювання.
Водночас для людей, в яких строк повторного огляду припадає на січень-червень 2025 року і які не змогли його своєчасно його пройти, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами оцінювання повсякденного функціонування, але не довше ніж до 1 липня 2025 року.
Для людей, в яких інвалідність встановлена пожиттєво, оцінювання проходити не потрібно. Зберігають чинність всі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки. Повторне оцінювання можливе виключно за вашим бажанням або за рішенням суду.
9. Прозорість та відкриті дані
Закон визначає обов'язок оприлюднювати статистичні дані з електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи. Це стане ще одним інструментом для громадського моніторингу та запобігання корупції.